Notowania

nieruchomości
27.06.2012 19:50

Rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce liderem w regionie

Więcej inwestowali tylko w Niemczech i Wielkiej Brytanii. Polska jest postrzegana przez inwestorów jako kluczowy rynek

Podziel się
Dodaj komentarz
(cybaea/CC/Flickr)

Polski rynek nieruchomości komercyjnych jest przejrzysty - łatwo jest o informacje na temat wielkości inwestycji, cen, stawek najmu - oceniają eksperci. Polska wypadła pod tym względem najlepiej w Europie Środkowo-Wschodniej.

Polska zajęła 19. miejsce na świecie, ale pierwsze w Europie Środkowo-Wschodniej w globalnym Indeksie Transparentności Rynku Nieruchomości Komercyjnych 2012. Ranking opracowali eksperci Jones Lang LaSalle, analizując dane z 97 krajów, dotyczące 83 różnych czynników, m.in. warunków rynkowych i prawnych w danym kraju.

Jak powiedział dyrektor zarządzający w Europie Środkowo-Wschodniej Jones Lang LaSalle John Duckworth, indeks jest m.in. narzędziem zarządzania ryzykiem dla inwestorów. Na rynkach, na których panują przejrzyste zasady, łatwiej jest np. porównać koszt najmu powierzchni w różnych krajach lub zebrać inne dane potrzebne do podjęcia strategicznych decyzji.

Według ekspertów, najbardziej transparentny rynek nieruchomości w 2012 r. - to USA. W czołówce uplasowały się także: Wielka Brytania i Australia. W kategorii _ wysoce transparentne _ znalazły się kolejno: Holandia, Nowa Zelandia, Kanada, Francja, Finlandia, Szwecja i Szwajcaria.

Polska wyprzedziła Czechy, które znalazły się na 24. miejscu i Węgry, które sklasyfikowano na pozycji 26. Słowacja była na 36. miejscu, Rumunia na 40., a Chorwacja na 51.

Dyrektor Rynków Kapitałowych w Europie Środkowo-Wschodniej Jones Lang LaSalle Tomasz Trzósło zwrócił uwagę, że różnica pomiędzy Europą Zachodnią i głównymi rynkami Europy Środkowej wyraźnie się zmniejszyła, a Polska postrzegana jest przez coraz większą liczbę inwestorów jako kluczowy rynek. Potwierdza to wartość realizowanych inwestycji. _ Dla przykładu, w pierwszym kwartale tego roku wartość inwestycji w nieruchomości handlowe w Polsce wyniosła 465 milionów euro. To trzeci wynik w Europie, zaraz po Wielkiej Brytanii i Niemczech _ - stwierdził.

Globalny Indeks Transparentności Rynku Nieruchomości Komercyjnych, po raz pierwszy opublikowano w 1999 r. Indeks jest źródłem informacji dla inwestorów i najemców korporacyjnych oraz dla instytucji publicznych.

Czytaj więcej o rynku nieruchomości w Polsce w Money.pl
Właśnie takie mieszkania lubimy wynajmować Największym zainteresowaniem najemców cieszą się małe mieszkania, nie większe niż 40-50 m kw., dwupokojowe i w bloku z wielkiej płyty.
Cudzoziemcy interesują się naszymi domami Kiedyś nabywca z zagranicy kupował 10, a nawet 30 mieszkań. Sprawdź, jak jest dzisiaj.
Wyższy podatek dla bogatych? Według rządu... Domagają się tego miasta, które liczą na powiązanie stawki podatku od nieruchomości z jej położeniem.
Tagi: nieruchomości, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, czołówki, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz