Notowania

rynek pracy
07.06.2012 12:11

Rynek pracy. Bezrobocie lekko spada

Bezrobocie powoli, ale spada. Dużo dochodowych, choć tymczasowych miejsc pracy, dało nam Euro 2012.

Podziel się
Dodaj komentarz
(mediaphotos/iStockphoto)

Sytuacja na rynku pracy w najbliższych miesiącach będzie się poprawiać - zgodnie prognozują analitycy. Potwierdzają to też dane Głównego Urzędu Statystycznego i resortu pracy.

Mimo to nadal bezrobocie jest trochę wyższe niż w ubiegłym roku o tej samej porze. Według ostatnich szacunków Ministerstwa Pracy, w maju spadło do 12,6 procent.

W tym roku poprawie sytuacji na naszym rynku pracy sprzyja Euro 2012, bo oprócz tradycyjnych prac sezonowych można znaleźć też pracę przy obsłudze mistrzostw. Z danych firmy Work Service wynika, że praca ta może przynieść zarobki sięgające do 25 złotych brutto za godzinę. Przy 8-godzinnym dniu pracy daje to 200-złotową dniówkę.

Dalsze miejsca najbardziej dochodowych prac wakacyjnych zajęły zawody niezwiązane z EURO 2012. Na zarobki przekraczające 17 złotych brutto za godzinę mogą liczyć osoby pracujące w charakterze pomocy biurowej - wynika z rankingu Work Service. Jeszcze wyższe wynagrodzenie można osiągnąć, pracując jako hostessa, której zarobki w okresie wakacyjnym mogą przekroczyć nawet 22 złote brutto za godzinę pracy.

Na szóstym i siódmym miejscu można znaleźć jeszcze dwie prace tymczasowe, które zapewniają średnie zarobki przekraczające stawki godzinowe na poziomie 14 złotych brutto. Obie profesje wymagają dodatkowych kompetencji. W przypadku ankietera wymagana jest podstawowa wiedza związana z realizacją badań socjologicznych, od kurierów zwykle oczekuje się posiadania środka transportu oraz prawa jazdy upoważniającego do korzystania z niego.

Autorzy rankingu zaznaczają, że okres wakacyjny to także prace sezonowe w ogrodnictwie, w którym można znaleźć tymczasowe zatrudnienie zarówno w Polsce, jak i za granica. Okazuje się jednak, że średnie płace w rolnictwie nie przekraczają 10 złotych za godzinę, podczas gdy za zachodnią mogą być nawet czterokrotnie wyższe.

Czytaj więcej w Money.pl
Ubyło w Polsce bezrobotnych. Sprawdź, gdzie najwięcej Według resoru pracy w maju stopa bezrobocia spadła do 12,6 procent. To mniej o 0,3 punktu procentowego niż przed miesiącem.
Ważne dane z gospodarki. "Nie ma się co ekscytować" Zobacz, co o ostatnich rewelacjach Głównego Urzędu Statystycznego mówią analitycy.
Oszukują Polaków w Niemczech. Uważaj na... Od blisko roku Polacy mogą bez przeszkód pracować w Niemczech. Jednak wielu tych, którzy się na to decydują, pada ofiarą nieuczciwych pracodawców.
Tagi: rynek pracy, wiadomości, praca, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, czołówki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz