Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rząd ma przyjąć stanowisko w sprawie wieku emerytalnego

10
Podziel się:

Rząd na wtorkowym posiedzeniu zajmie się prezydenckim projektem reformy emerytalnej. Porządek obrad Rady Ministrów został uzupełniony o punkt dotyczący przyjęcia stanowiska w tej sprawie.

Rząd ma przyjąć stanowisko w sprawie wieku emerytalnego
(PAP/Radek Pietruszka)

Prezydencki projekt przewiduje powrót do wieku sprzed reformy emerytalnej czyli 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Resort finansów zaproponował, by przejście na emeryturę w wieku 65 i 60 lat uzależnić dodatkowo od stażu pracy. Ten staż miałby wynosić 40 lat dla mężczyzn i 35 dla kobiet. Resort finansów tłumaczył, że chodzi o zrównoważenie interesów społecznych, gospodarczych i finansowych.

Związki zawodowe proponują natomiast, by już sam odpowiednio długi staż pracy pozwalał przejść na emeryturę nawet przed ukończeniem 65 czy 60 lat. Chcą, by mężczyzna mógł przejść na emeryturę po 40 latach okresów składkowych, a kobieta po 35 latach okresów składkowych.

Premier Beata Szydło mówiła przed tygodniem, że wiek emerytalny będzie obniżony. Nie wiadomo jednak jaki będzie ostateczny kształt rządowego projektu. Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska wielokrotnie powtarzała, że w projekcie prezydenckim jest proste obniżenie wieku emerytalnego, bez dodatkowych warunków.

Komitet Stały Rady Ministrów rekomendował rządowi pozytywną opinię w sprawie prezydenckiego projektu.

Według obecnie obowiązujących przepisów, wiek emerytalny jest stopniowo podnoszony do 67 lat zarówno dla mężczyzn jak i dla kobiet.

emerytury
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(10)
OBYWA
6 lat temu
SZYDŁO EMERYTURY 60/65 MIAŁY BYĆ OD 1 STYCZNIA 2017 r A NAJLEPIEJ ZLIKWIDUJCIE ZUS A SKŁADKI NA KONTO ZUS NIE BĘDZIE OKRADAŁ RENCISTÓW I EMERYTÓW
K2
6 lat temu
Na emeryturę po odpracowaniu wszystkich L4 i mogą dać nawet 50
ZK590
6 lat temu
właśnie otrzymałem z ZUS informację, że po przepracowaniu na budowie jeszcze 9 lat tj. łącznie 49 lat będę miał emeryturę wyższą o 310 złotych, oczywiście brutto. Podobno ideą podwyższenia wieku emerytalnego była możliwość wypracowania sobie GODNEJ emerytury. Licząc: 310 złotych za 9 lat płacenia składek = 35 złotych brutto wyższa emerytura. Oszustwo, matactwo i złodziejstwo.
maugerr
6 lat temu
A.DUDA OSZUKAŁ SOLIDARNOŚĆ DEKLAROWAŁ W POROZUMIENIU PODPISANYM 5 MAJA 2015 r OBNIŻENIE WIEKU EMERYTALNEGO I POWIĄZANIU UPRAWNIEŃ EMERYTALNYCH ZE STAŻEM PRACY. CO NA TO 2 DUDA PIOTR
wit
6 lat temu
Jedna demonstracja KOD-du to koszt 26mnl zł , i co z tego jest? kupa wrzasku, bełkotu i śmieci