Notowania

wiek emerytalny
19.07.2016 04:08

Rząd ma przyjąć stanowisko w sprawie wieku emerytalnego

Rząd na wtorkowym posiedzeniu zajmie się prezydenckim projektem reformy emerytalnej. Porządek obrad Rady Ministrów został uzupełniony o punkt dotyczący przyjęcia stanowiska w tej sprawie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Radek Pietruszka)

Prezydencki projekt przewiduje powrót do wieku sprzed reformy emerytalnej czyli 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Resort finansów zaproponował, by przejście na emeryturę w wieku 65 i 60 lat uzależnić dodatkowo od stażu pracy. Ten staż miałby wynosić 40 lat dla mężczyzn i 35 dla kobiet. Resort finansów tłumaczył, że chodzi o zrównoważenie interesów społecznych, gospodarczych i finansowych.

Związki zawodowe proponują natomiast, by już sam odpowiednio długi staż pracy pozwalał przejść na emeryturę nawet przed ukończeniem 65 czy 60 lat. Chcą, by mężczyzna mógł przejść na emeryturę po 40 latach okresów składkowych, a kobieta po 35 latach okresów składkowych.

Premier Beata Szydło mówiła przed tygodniem, że wiek emerytalny będzie obniżony. Nie wiadomo jednak jaki będzie ostateczny kształt rządowego projektu. Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska wielokrotnie powtarzała, że w projekcie prezydenckim jest proste obniżenie wieku emerytalnego, bez dodatkowych warunków.

Komitet Stały Rady Ministrów rekomendował rządowi pozytywną opinię w sprawie prezydenckiego projektu.

Według obecnie obowiązujących przepisów, wiek emerytalny jest stopniowo podnoszony do 67 lat zarówno dla mężczyzn jak i dla kobiet.

Tagi: wiek emerytalny, emerytury, wiadomości, gospodarka, porady, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-07-2016

nie zasłużonya dlaczego uprzywilejowani mają odchodzić na emeryturę po 40-ce!!!!!!!!!!!

19-07-2016

ZK590kobieta, która przepracowała 20 lat mając dobre wynagrodzenie w wieku 60 lat może mieć o wiele wyższą emeryturę od 60 letniej kobiety która … Czytaj całość

19-07-2016

dzielnyMożesz sam zadbać o swoją emeryturę już dzisiaj i nie liczyć na Państwo. Zależy czy jesteś dzielny czy jesteś marudą. Jeżeli to pierwsze to polecam … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (10)