Notowania

rząd
02.08.2006 14:19

Rząd bierze się za prąd

Rząd chce powołać grupy energetyczne. Konsolidacja ma obniżyć koszty wytwarzania, przesyłania i dystrybucji energii elektrycznej. Ma także zwiększyć nasze bezpieczeństwo energetyczne.

Podziel się
Dodaj komentarz

Rząd chce powołać grupy energetyczne. Konsolidacja ma zapewnić obniżenie kosztów wytwarzania, przesyłania i dystrybucji energii elektrycznej. Ma także zwiększyć nasze bezpieczeństwo energetyczne.

"Oferta publiczna akcji Grupy Południowej, która zostanie utworzona wokół Południowego Koncernu Energetycznego, może się odbyć najwcześniej w 2007 roku, a oferta publiczna akcji Polskiej Grupy Energetycznej jest przewidywana na 2008 rok" - mówi wiceminister skarbu Michał Krupiński.

"Wydaje się, że oferta publiczna PKE może już być w 2007 roku, ale podkreślam, to jest ambitne zadanie, natomiast w przypadku PGE to byłby 2008 rok" - dodaje wiceminister. Wynika to z tego, że konsolidacja wokół PKE będzie prostszym zadaniem niż utworzenie PGE.

W końcu marca tego roku rząd przyjął program dla sektora elektroenergetycznego, zakładający powstanie zintegrowanych pionowo grup energetycznych, których akcje trafią na giełdę.

Program zakłada utworzenie Polskiej Grupy Energetycznej (PGE), w której liderem ma być PSE. PGE powstać ma na bazie holdingu BOT, Zespołu

PGE będzie najsilniejszą i strategiczną grupą energetyczną. Po 2010 r. jej przychody wyniosą około 20 mld zł, co umożliwi inwestycje na poziomie 3-4 mld zł rocznie.

Elektrowni Dolna Odra, aktywów pozostałych po wydzieleniu z PSE operatora systemu przesyłowego wraz z majątkiem. W skład tego lidera rynku wchodzić mają spółki dystrybucyjne ŁZE i Łódź Teren, spółki z grupy dystrybucyjnej L-5 (ze wschodniej Polski) oraz Rzeszowski Zakład Energetyczny.

Druga grupa będzie utworzona wokół Południowego Koncernu Energetycznego, w jej skład mają wejść dystrybutorzy z grupy Enion, Energa Pro oraz Elektrownia Stalowa Wola.

Program przyjęty przez rząd zakłada prywatyzację poprzez giełdę w dwóch
Min. Krupiński: Konsolidacja to same zyski transzach, skonsolidowanej grupy utworzonej wokół PKE i sprzedaż na giełdzie mniejszościowego udziału (do 35 proc.) Polskiej Grupy Energetycznej.

Krupiński poinformował, że w przypadku Grupy Południowej z PKE nie jest jeszcze przesądzone, ile akcji zostanie sprzedane, ale prawdopodobnie Skarb Państwa zachowa kontrolę strategiczną.

W programie nie przesądzono, czy powstaną jeszcze inne grupy energetyczne."Ale esteśmy bardzo bliscy podjęcia decyzji odnośnieRząd rozważa jeszcze prywatyzację i konsolidację: Enei, Elektrowni Kozienice i Kopalni Bogdanka oraz dystrybutora Energa i Zespołu Elektrowni Ostrołęka. utworzenia kolejnych dwóch grup energetycznych" - mówi Krupiński, który wkrótce spotka się z zarządami spółek, które miałyby wejść w ich skład.

Wiceminister skarbu poinformował, że w przypadku tych podmiotów preferowaną formą prywatyzacji byłaby też giełda.

PGE będzie najsilniejszą i strategiczną grupą energetyczną. Po 2010 r. jej przychody wyniosą około 20 mld zł, co umożliwi inwestycje na poziomie 3-4 mld zł rocznie.

Tagi: rząd, giełda, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz