Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rząd chce pożyczać FUS pieniądze z budżetu

0
Podziel się

Pożyczki na wypłatę świadczeń gwarantowanych byłyby nieoprocentowane.

Rząd chce pożyczać FUS pieniądze z budżetu
(PAP/Tomasz Gzell)
bDnnoBZx

Pożyczki te byłyby wykorzystywane jedynie na wypłatę świadczeń gwarantowanych przez państwo.

Propozycja trafiła dziś na obrady rządu. Teraz, zgodnie z obowiązującymi przepisami Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, w granicach określonych w ustawie budżetowej może otrzymywać z budżetu państwa dotacje.

Obowiązujące przepisy nie pozwalają jednak na zwiększenie wydatków budżetu państwa w przypadku korzystniejszej od oczekiwanej realizacji dochodów (w tym na zwiększenie dotacji do FUS), jak również nie przewidują możliwości zaciągnięcia pożyczki przez FUS w budżecie państwa.

bDnnoBZz

[

ZUS: Pieniędzy na emerytury nie zabraknie ]( http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/zus;pieniedzy;na;emerytury;nie;zabraknie,171,0,556715.html )
Taka możliwość (zaciągnięcia pożyczki w budżecie państwa) istnieje jednak w przypadku Narodowego Funduszu Zdrowia.

Wobec powyższego, w przypadku pojawiających się trudności finansowych FUS musi swoje potrzeby pożyczkowe kierować do sektora komercyjnego (zaciągać kredyty), co oznacza wyższe koszty obsługi takich pożyczek.

bDnnoBZF

W celu uelastycznienia sposobów zasilania FUS, projekt proponuje, aby oprócz dotacji, FUS mógł otrzymywać z budżetu państwa nieoprocentowane pożyczki - czytamy w uzasadnieniu projektu nowelizacji.

bDnnoCaa
emerytury
wiadomości
Źródło:
KOMENTARZE
(0)