Notowania

złoty
29.04.2011 17:30

Rząd hamuje interwencję na rynku walut

Ministerstwo nie wymieni wszystkich dostępnych euro. Chce zapobiec zbytniemu umocnieniu się złotego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Amaxim/Dreamstime)

*Ministerstwo Finansów nie wymieni w 2011 roku wszystkich dostępnych środków z Unii Europejskiej bezpośrednio na rynku walutowym, bo nie chce doprowadzić do nadmiernej aprecjacji złotego - poinformowało źródło w resorcie finansów. *

Środki unijne, którymi MF będzie dysponował w tym roku to 13-14 mld euro.

_ - Wymiany, zgodnie z tym, co zapowiedzieliśmy, będą regularne i bezpośrednio na rynku walutowym. Na pewno nie wymienimy całej dostępnej na ten rok kwoty 13-14 mld euro. Nie jest w naszym interesie doprowadzenie do nadmiernej aprecjacji złotego, to byłoby szkodliwe dla eksporterów, a tym samym dla wzrostu PKB. Naszym bazowym scenariuszem jest stopniowa aprecjacja złotego w horyzoncie najbliższych dwu-trzech lat _ - powiedziało źródło.

_ Trudno przewidywać jak będą wyglądały wymiany, to zależy tylko i wyłącznie od sytuacji rynkowej. Kalendarz wymiany, jak i kwoty będę wynikały z tego, co się dzieje na rynku _ - dodało.

W ubiegłym tygodniu MF poinformowało, że będzie regularnie sprzedawało na krajowym rynku walutowym pieniądze z funduszy UE.

W środę wiceminister finansów Dominik Radziwiłł poinformował dziennikarzy, że w II kwartale MF rozpocznie wymianę środków z UE bezpośrednio na rynku walutowym.

W piątek dilerzy walutowi poinformowali, że BGK sprzedaje euro na FX, nie są w stanie jednak określić czy są to transakcje wykonywane na zlecenie resortu finansów, czy na potrzeby własne BGK. BGK i Ministerstwo Finansów odmówiły komentarza w tej sprawie.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/204/t87500.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wiemy;kiedy;rzad;bedzie;wymienial;euro,94,0,818782.html) Wiemy, kiedy rząd będzie wymieniał euro Wiceminister finansów Dominik Radziwiłł podkreśla, że może dojść do tego w tym kwartale.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/153/t137881.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/belka;zapowiada;interwencje;zloty;zareagowal,208,0,816592.html) Belka zapowiada interwencję. Złoty zareagował Przez dwa lata NBP może wymienić na rynku walutowym nawet 30 mld euro. To środki pochodzące z UE.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/129/t87169.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/boni;interwencja;walutowa;jest;potrzebna,152,0,818584.html) Boni: Interwencja walutowa jest potrzebna Lekkie umocnienie złotego - zdaniem ministra - nie zagrozi eksporterom
Tagi: złoty, wiadomości, waluty, wiadmomości, kraj, gospodarka, pieniądze, gospodarka polska, giełda na żywo, banki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz