Notowania

hiszpania
19.12.2011 18:23

Rząd Hiszpanii 30 grudnia przyjmie program reform

Rozwój gospodarki, wzrost zatrudnienia, oszczędności i szczerość to bezwzględne priorytety nowego hiszpańskiego rządu, jakie przedstawił w swoim expose wygłoszonym w Kongresie Deputowanych przyszły premier Hiszpanii Mariano Rajoy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Rozwój gospodarki, wzrost zatrudnienia, oszczędności i szczerość to bezwzględne priorytety nowego hiszpańskiego rządu, jakie przedstawił w swoim expose wygłoszonym w Kongresie Deputowanych przyszły premier Hiszpanii Mariano Rajoy.

_ - Muszą nas postrzegać jako gospodarkę wypłacalną. Musimy pokazać, że jesteśmy zdolni stworzyć nowe miejsca pracy i spłacić nasze długi _ - podkreślał w swoim przemówieniu Rajoy.

Obniżenie deficytu budżetowego, restrukturyzacja systemu finansowego, podwyżka emerytur oraz reforma administracji publicznej i systemu edukacji, a także poprawa zarządzania służbą zdrowia - to najważniejsze reformy planowane przez przyszły rząd ludowy Mariano Rajoya.

_ - Musimy myśleć o potrzebach Hiszpanii w perspektywie 20 lat _ i zapewnić krajowi _ właściwe miejsce w świecie, który wyłoni się po kryzysie _ - powiedział przyszły premier, odnosząc się do proponowanych reform. Zapowiedział, że nowy rząd 30 grudnia przyjmie program pilnych reform gospodarczych i budżetowych. Ostrzegł, że kraj czekają bardzo trudne czasy.

Pierwsza ustawa, jaką przyjmie rząd, będzie dotyczyła stabilności budżetu - zapowiedział Rajoy w expose. Oświadczył, że celem gabinetu jest zredukowanie deficytu o 16,5 mld euro w przyszłym roku. Przyznał, że zapowiadany przez odchodzący socjalistyczny rząd deficyt budżetowy na poziomie około 6 procent PKB w tym roku może okazać się zbyt optymistyczny. Oświadczył, że bezrobocie w kraju wzrosło do około 23 procent, a wśród młodzieży poniżej 25 lat - do około 46 procent.

W bardzo oczekiwanym wystąpieniu przyszły szef rządu zapowiedział m.in. podwyżkę emerytur w 2012 roku, czemu ma towarzyszyć likwidacja systemu wcześniejszych emerytur. Zastrzegł, że jest to jedyna podwyżka, o jakiej deputowani usłyszą od niego w poniedziałek _ Żadnych innych nie będzie _ - oświadczył lider Partii Ludowej(PP). Reforma sektora publicznego ma polegać głównie na niezwiększaniu liczby funkcjonariuszy publicznych, z wyjątkiem służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo państwa i podstawowych usług publicznych. Zostanie wdrożona w ciągu pierwszych sześciu miesięcy urzędowania nowego gabinetu.

Wdrożenie reformy rynku pracy Rajoy zapowiedział na pierwszy kwartał 2012 roku. _ - Powinniśmy przeprowadzić to w porozumieniu z partnerami społecznymi, ale jesteśmy świadomi, że należy działać jak najszybciej _ - powiedział.

Mówiąc o potrzebie głębokiej reformy hiszpańskiego systemu edukacyjnego Rajoy podkreślił, że _ przyszłość Hiszpanii będzie zależała od systemu edukacji _. _ Nie możemy sobie jednak pozwolić na luksus zmiany modelu edukacji przez każdy kolejny rząd. Dlatego będziemy dążyć do osiągnięcia szerokiego konsensusu w kwestii wprowadzania zmian aktualnie wymaganych _ - oświadczył Rajoy.

Zapowiedziana przez przyszłego premiera reforma służby zdrowia ma służyć poprawie dostępu do niej, ma wyeliminować biurokrację i usprawnić zarządzanie usługami zdrowotnymi. _ - W ramach naszych kompetencji, chcemy wprowadzenia paktu zdrowotnego, zawartego w porozumieniu z wszystkimi partiami politycznymi, administracją publiczną i zaangażowanymi specjalistami _ - zapowiedział przyszły premier.

Rajoy powiedział, że wszystkie decyzje będą podejmowane _ bez demagogii _ i _ przy użyciu wszystkich dostępnych bez wyjątków technik _, a ich nadrzędnym celem będzie poprawa konkurencyjności gospodarki. Ponadto przyszły premier zadeklarował, że zawsze będzie mówił prawdę, _ nawet jeśli będzie bolała, bez ozdób i wymówek: trzeba nazywać chleb chlebem, a wino winem _ - powiedział. Rajoy zapewnił również, że nie będzie się oglądał wstecz i pociągał do odpowiedzialności poprzednio rządzących, o losie których miesiąc temu zadecydowali wyborcy.

_ - Wiedzieliśmy i wiemy, co nas czeka. Wiemy też, że będziemy rozliczani z tego, co osiągniemy, a nie z tego, co próbowaliśmy osiągnąć _ - podkreślał Rajoy. Oficjalne zaprzysiężenie rządu odbędzie się we środę 21 grudnia, zaś pierwsze posiedzenie Rady Ministrów zaplanowane jest na piątek 23 grudnia.

O kryzysie w Hiszpanii czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/144/t191376.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zbyt;duze;oszczednosci;moga;spowolnic;hiszpanska;gospodarke,78,0,976206.html) Zbyt duże oszczędności to samobójstwo Taką radę dla nowego premiera Hiszpanii ma znany Noblista. Uważa, że zaciskanie pasa to recepta na wzrost bezrobocia.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/203/t90571.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zapatero;wycofuje;sie;z;zycia;politycznego,55,0,993079.html) Koniec szybkiej kariery. Były premier odchodzi Ustępujący premier Hiszpanii Jose Luis Rodriguez Zapatero podjął decyzję o wycofaniu się z aktywnego życia politycznego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/176/t45488.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/boze;narodzenie;bez;zmian;inne;swieta;hiszpanie;przeloza;przez;kryzys,228,0,982756.html) Przełożą święta. Będą lepiej pracować Hiszpańskie organizacje pracodawców i centrale związków zawodowych osiągnęły wstępne porozumienie w sprawie przeniesienia wolnych od pracy dni świątecznych, wypadających w środku tygodnia, na poniedziałki.
Tagi: hiszpania, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz