Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rząd obiecuje: Wkrótce reforma zdrowia i finansów

0
Podziel się

Rząd zamierza wprowadzić pakiet ustaw dotyczących budżetu, służby zdrowia i zmniejszenia biurokracji. - To typowy PR - komentuje Janusz Piechociński z PSL.

Rząd obiecuje: Wkrótce reforma zdrowia i finansów
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bEqggFKd

[aktualizacja 14:22]

Pakiety ustaw będą gotowe do początku października. Jeden - dotyczący budżetu i reformy finansów publicznych - zostanie przygotowany do końca września, bo wtedy Sejm musi otrzymać projekt ustawy budżetowej - zapowiedział *szef doradców premiera Michał Boni. *- *_ To typowy PR _ - komentuje Janusz Piechociński (na zdjęciu). Zdaniem polityka PSL* **dyskusja o reformach zastępuje bieżące problemy kraju.

Michał Boni powiedział w TVN24, że kolejny pakiet ustaw ma dotyczyć zmian cywilizacyjno-rozwojowych i m.in.zmian w systemie ochrony zdrowia. Rząd przygotuje też trzeci pakiet - rozwiązań deregulacyjnych i zmniejszających obciążenia administracyjne dla osób prywatnych i firm - zapowiedział minister.

Janusz Piechociński z PSL jest zdania, że zapowiedzi rządu i Platformy mają raczej wymiar PR-owsko - marketingowy niż realny.

bEqggFKf

Polityk ludowców dodał, że trudno deklarować poparcie dla któregokolwiek z pomysłów PO, bo jak na razie żaden z nich nie jest poparty ustawą.

Politycy lewicy nie wierzą w zapowiedzi PO na temat jesiennej ofensywy legislacyjnej. Poseł Bartosz Arłukowicz mówi, że planów było już wiele, a teraz chce zobaczyć projekty ustaw. Jego zdaniem czas wakacji to dobry na to moment, bo wtedy we wrześniu mogłaby rozpocząć się nad nimi konkretna praca.

POSŁUCHAJ POSŁA SLD:

Arłukowicz dodaje, że bardzo interesuje go na przykład to, czy dojdzie do komercjalizacji szpitali, bo komunikaty są sprzeczne. Kiedyś mówiono o obligatoryjnych przekształceniach szpitali w spółki. Dziś mówi się, że mają być dobrowolne.

bEqggFKl

POSŁUCHAJ POSŁA SLD:

Także wiceszefowa SLD Katarzyna Piekarska mówi, że słyszała już wiele i do tej pory nie doczekała się efektów. - _ Czekamy. Rządzenie nie jest łatwą rzeczą. Może lepiej warto powiedzieć, przepraszamy nie umiemy i do widzenia - _podkreśla Piekarska.

POSŁUCHAJ WICESZEFOWĄ SLD:

Nad projektami, które we wrześniu mają trafić do Sejmu pracuje zespół parlamentarno - rządowy. W jego skład wchodzą między innymi Ewa Kopacz, Michał Boni i Krzysztof Kwiatkowski oraz posłowie PO Andrzej Halicki, Rafał Grupiński i Jarosław Gowin.

PO chce we wrześniu przedstawić między innymi projekty dotyczące reformy służby zdrowia czy obniżki rent, a także przywrócić ulgi dla studentów.

bEqggFKm

Małe kroki w reformie finansów

Boni przypomniał, że w pakiecie zmian budżetowych będzietzw. reguła wydatkowa. _ - Z tej reguły wydatkowej będą miliardowe oszczędności, które pozwolą przeprowadzić waloryzację rent i emerytur w przyszłym roku _ - powiedział minister.

Przypomniał, że zapowiedziana jużpodwyżka VAT jest ograniczona czasowo - do 2012 r. Według niego podwyżka innych podatków - PIT i CIT - wcale nie wchodzi w rachubę.

Boni zaznaczył, ze w związku z regulacjami unijnymi zostanie podwyższona akcyza na alkohol i papierosy. - _ Musimy pilnować tego poziomu, który UE nam wspólnie wyznacza i dlatego ten podatek akcyzowy będzie większy _ - powiedział. Boni dodał, że zakończone zostały prace nad założeniami do ustawy o podatku akcyzowym i jesienią będzie wiadomo, jak poziomy podatku zostaną określone.

bEqggFKn

Tymczasem, jak policzył Money.pl, w sumie wyższa akcyza na paliwa i używki może dać aż 4,5 mld złotych - niemal tyle, ile dać ma jednopunktowy wzrost VAT.

Szacunki Money.pl na podstawie danych z MF i GUS

Boni przyznał też, że trwa w rządzie dyskusja na temat obniżenia zasiłków pogrzebowych. _ - Debata powinna skończyć się do końca września - jak ze wszystkimi ustawami okołobudżetowymi _ - powiedział.

bEqggFKo

Oprócz pakietu budżetowego i oszczędnościowego - konsolidacji finansów publicznych - w Sejmie do października mają znaleźć się ustawy z pakietu społeczno-cywilizacyjnego. Boni powiedział, że rząd pracuje nad ustawą o szkolnictwie wyższym, zawierając m.in. sprawę opłat za studia, ustawą o opiece nad dziećmi od 0 do 3 lat oraz o opiece zastępczej nad dziećmi promującej rodziny zastępcze.

Dodał, że oprócz nich znajdzie się tam 10 czy 12 ustaw, które będą dotyczyć ochrony zdrowia - uporządkowania rynku farmaceutycznego i leków, ochrony praw pacjentów i łatwiejszego uzyskiwania odszkodowań za błędy lekarskie bez drogi sądowej. Przygotowywane są też rozwiązania dotyczące ułatwień w zdobywaniu uprawnień specjalistycznych przez lekarzy. W pakiecie będą też projekty ustaw dotyczące badań klinicznych, ustawa o działalności leczniczej i dotycząca ubezpieczeń dodatkowych.

Trzeci pakiet dotyczy zmian deregulacyjnych i zmniejszających obciążenia administracyjne dla osób prywatnych i firm - tłumaczył Boni. Jest w nim projekt ustawy o zmniejszaniu barier administracyjnych wobec obywateli i przedsiębiorców, dotyczący m.in. przejścia od zaświadczeń do oświadczeń. - _ To będzie rewolucja. Będziemy bardziej sobie wierzyć _ - mówił Boni.

_ - Będziemy też chcieli ułatwić rejestrację spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, by było to elektronicznie i szybko _ - zadeklarował. Dodał, że z KRS też powinny być uzyskiwane w sposób elektroniczny, by z czasem doprowadzić do sytuacji, że sąd, który będzie tego wyciągu potrzebował sam sobie go ściągał.

Rząd chce też doprowadzić do sytuacji, w której zostanie usprawnione nadawanie numeru identyfikacji podatkowej NIPi proces ten będzie trwał krócej. _ - Zamierzamy nadrobić zaległości w sprawie rejestracji firm i jednego okienka _ - powiedział Boni. _ - Uporządkujemy sprawy po drugiej stronie okienka - by nie było sytuacji, że składa się jeden dokument i bardzo długo czeka na rejestrację, tylko, by za okienkiem uporządkować sprawy tak, by przedsiębiorca uzyskiwał rejestrację jak najszybciej _ - mówił Boni w TVN24.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/42/t103210.jpg ) ] (http://www.money.pl/podatki/wiadomosci/artykul/podatkowe;latanie;budzetu;z;akcyzy;rzad;moze;miec;4;5;mld;zl,215,0,652503.html) Podatkowe łatanie budżetu: z akcyzy rząd może mieć 4,5 mld zł Od stycznia w górę pójdzie nie tylko VAT. Rząd już pracuje nad zmianami w akcyzie. Mają dać 1,6 mld zł.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/245/t102901.jpg ) ] (http://www.money.pl/podatki/wiadomosci/artykul/podwyzka;vat;bedzie;23;8;i;5;procent,247,0,651255.html) Podwyżka VAT: Będzie 23, 8 i 5 procent Podatek od niektórych podstawowych artykułów spożywczych nawet spadnie - z 7 do 5 procent - zapowiada rząd.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/45/t99885.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/nfz;wydaje;na;siebie;650;mln;zl,185,0,647609.html) NFZ wydaje na siebie 650 mln zł Francuska służba zdrowia uznawana jest za najlepszą na świecie. Jednak jej administracja jest ponad 10 razy droższa od naszej.
bEqggFKG
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)