Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rząd
28.07.2006 12:31

Rząd pomoże rolnikom

Rolnicy poszkodowani przez suszę mogą liczyć na pomoc rządu. Oprócz doraźnej pomocy socjalnej, otrzymają tonę zboża na gospodarstwo, a także dopłaty do materiału siewnego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Mirosław Trembecki)

„W poniedziałek podejmiemy decyzję co do formy pomocy rolnikom poszkodowanym przez suszę. To z pewnością będzie decyzja pozytywna. Analizujemy finansowe, organizacyjne i prawne możliwości tej pomocy – powiedział premier Jarosław Kaczyński.

„Dzisiaj rada ministrów podjęła decyzję kierunkową, żeby tą operację pomocy Lepper: Opozycja żeruje na suszy na którą składa się osiem, czy dziewięć punktów, podjąć” – powiedział premier.

Te „osiem, czy dziewięć” punktów, zostało opracowanych podczas spotkania ministrów: rolnictwa, środowiska, finansów i skarbu. Zdaniem Andrzeja Leppera idą w kierunku pomocy „doraźnej”, jak i „załatwienia problemu w przyszłości”. „Sprawy doraźne to sprawa pomocy Lepper: Potrzeba zdecydowanie więcej, niż 100 mlnsocjalnej. Dzisiaj konkretnej kwoty nie powiemy, konkretnej liczby gospodarstw też nie, z prostej przyczyny, trwa szacowanie szkód i danych ilu rolników to dotyczy, nikt nie ma w Polsce” – powiedział Lepper i zapewnił, że jego resort przeznaczy na tę pomoc 100 milionów złotych.

Zdaniem Leppera rolnicy ponadto powinni otrzymać tonę zboża na Lepper: Na pomoc z Unii będzie trzeba poczekaćgospodarstwo, a także dopłaty do materiału siewnego. Według ministra rolnictwa okres spłaty kredytów klęskowych powinien zostać wydłużony z dwóch do pięciu lat, a pierwsze dopłaty bezpośrednie będą skierowane od 1 grudnia.

Lepper ponownie podkreślił, że w przyszłorocznym budżecie powinno znaleźć się więcej środków na dopłaty do rolniczych ubezpieczeń. „Zwracamy się również o pomoc do Unii Europejskiej, z tak zwanego funduszu solidarnościowego” – mówi Lepper.

Tagi: rząd, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz