Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd ułatwi zakładanie żłobków

0
Podziel się:

Złagodzone zostaną restrykcyjne przepisy sanitarne. Powstaną m.in. kluby dziecięce. Zmiany mają ułatwić rodzicom powrót do pracy.

Rząd ułatwi zakładanie żłobków
(kprm.gov.pl)

Projekt, którym dziś zajmuje się Rada Ministrów, zakłada zniesienie ostrych reżimów sanitarnych w żłobkach i ułatwienia w tworzeniu nowych placówek opieki nad malutkimi dziećmi. Wszystko po to by ułatwić rodzicom powrót do pracy.

na zdjęciu minister pracy Jolanta Fedak* *

Założenia do ustawy przygotowało ministerstwo pracy i polityki społecznej. Rzeczniczka resortu Bożena Diaby mówi, że zmiany są bardzo oczekiwane przez rodziców, którzy teraz mają kłopot ze znalezieniem miejsca w żłobku dla dziecka.

Nowe rozwiązania znacząco zmienią funkcjonowanie żłobków, które w tej chwili działają jako zakłady opieki zdrowotnej. Dla samorządów - uważa resort - ta forma organizacyjna jest droga i sztywna, co powoduje, że nie organizują one tego typu opieki. Nowa ustawa ma pomóc zwiększyć liczbę żłobków, tak aby opieka nad dziećmi była łatwiejsza i w dużej mierze subsydiowana przez państwo.

Mają też powstać zupełnie nowe formy opieki nad dziećmi, takie jak kluby dziecięce, czy instytucja dziennego opiekuna.

W Polsce rodzi się rocznie między 300 a 400 tysięcy dzieci. Według szacunków resortu pracy, rodzice potrzebują żłobków dla około połowy z tych maluchów. Obecnie żłobki ma tylko 12 procent gmin w Polsce.

Ułatwienia - jeśli chodzi o opiekę nad dzieckiem - mają umożliwić, przede wszystkim matkom, szybszy powrót do aktywności zawodowej, a z drugiej strony skłonić rodziców do posiadania większej liczby dzieci.

Obecnie żłobek jest rodzajem zakładu opieki zdrowotnej i podlega Ministerstwu Zdrowia. Zaliczenie żłobków do ZOZ-ów oznacza, że wszelkie czynności opiekuńcze nad dzieckiem są świadczeniami zdrowotnymi i muszą być wykonywane przez osoby posiadające kwalifikacje określone w rozporządzeniu MZ, a zakładanie żłobków jest skomplikowane i kosztowne.

Gdy projektowana ustawa wejdzie w życie, nadzór nad placówkami sprawować będzie resort pracy, przepisy nie będą proceduralnie skomplikowane, a wymagania, np. lokalowe, zostaną znacznie obniżone w stosunku do obecnie obowiązujących.

Według wcześniejszych zapowiedzi ministerstwa, w ustawie miałaby się też znaleźć instytucja tzw. niań samorządowych. Byłoby to rozwiązanie np. dla mniejszych miejscowości, gdzie nie jest potrzebny pełny żłobek, a dzieci mogłyby trafiać pod opiekę takich niań, ułatwiając tym samym pracę zawodową rodzicom.

Ustawa o żłobkach ma być częścią programu wspierania rodzin, obejmującego także nową ustawę o pieczy zastępczej i nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.

ZOBACZ TAKŻE:

Czytaj w iWoman.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)