Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Rząd ułatwi zakładanie żłobków [DŹWIĘK]

Rząd ułatwi zakładanie żłobków

Fot. kprm.gov.pl

Projekt, którym dziś zajmuje się Rada Ministrów, zakłada zniesienie ostrych reżimów sanitarnych w żłobkach i ułatwienia w tworzeniu nowych placówek opieki nad malutkimi dziećmi. Wszystko po to by ułatwić rodzicom powrót do pracy.

na zdjęciu minister pracy Jolanta Fedak

Założenia do ustawy przygotowało ministerstwo pracy i polityki społecznej. Rzeczniczka resortu Bożena Diaby mówi, że zmiany są bardzo oczekiwane przez rodziców, którzy teraz mają kłopot ze znalezieniem miejsca w żłobku dla dziecka.

Nowe rozwiązania znacząco zmienią funkcjonowanie żłobków, które w tej chwili działają jako zakłady opieki zdrowotnej. Dla samorządów - uważa resort - ta forma organizacyjna jest droga i sztywna, co powoduje, że nie organizują one tego typu opieki. Nowa ustawa ma pomóc zwiększyć liczbę żłobków, tak aby opieka nad dziećmi była łatwiejsza i w dużej mierze subsydiowana przez państwo.

Mają też powstać zupełnie nowe formy opieki nad dziećmi, takie jak kluby dziecięce, czy instytucja dziennego opiekuna.


W Polsce rodzi się rocznie między 300 a 400 tysięcy dzieci. Według szacunków resortu pracy, rodzice potrzebują żłobków dla około połowy z tych maluchów. Obecnie żłobki ma tylko 12 procent gmin w Polsce.

Ułatwienia - jeśli chodzi o opiekę nad dzieckiem - mają umożliwić, przede wszystkim matkom, szybszy powrót do aktywności zawodowej, a z drugiej strony skłonić rodziców do posiadania większej liczby dzieci.

Obecnie żłobek jest rodzajem zakładu opieki zdrowotnej i podlega Ministerstwu Zdrowia. Zaliczenie żłobków do ZOZ-ów oznacza, że wszelkie czynności opiekuńcze nad dzieckiem są świadczeniami zdrowotnymi i muszą być wykonywane przez osoby posiadające kwalifikacje określone w rozporządzeniu MZ, a zakładanie żłobków jest skomplikowane i kosztowne.

Gdy projektowana ustawa wejdzie w życie, nadzór nad placówkami sprawować będzie resort pracy, przepisy nie będą proceduralnie skomplikowane, a wymagania, np. lokalowe, zostaną znacznie obniżone w stosunku do obecnie obowiązujących.

Według wcześniejszych zapowiedzi ministerstwa, w ustawie miałaby się też znaleźć instytucja tzw. niań samorządowych. Byłoby to rozwiązanie np. dla mniejszych miejscowości, gdzie nie jest potrzebny pełny żłobek, a dzieci mogłyby trafiać pod opiekę takich niań, ułatwiając tym samym pracę zawodową rodzicom.

Ustawa o żłobkach ma być częścią programu wspierania rodzin, obejmującego także nową ustawę o pieczy zastępczej i nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.

ZOBACZ TAKŻE:

Czytaj w iWoman.pl

Jak założyć przedszkole?
Nie trzeba mieć specjalnego wykształcenia, tylko dostosowany lokal, trochę kapitału na początek i profesjonalnych wychowawców. Założenie przedszkola nie jest może dziecinnie proste, ale staje się coraz łatwiejsze.

Czytaj w Money.plprzedszkole, żłobek, fedak, opieka nad dziećmi
Czytaj także
Polecane galerie
aga---
83.238.236.* 2011-01-19 11:01
Zanim założysz żłobek (szczególnie jeśli sama jesteś matką) miej świadomość że:
ZUS przestanie Cię chronić, twoje macierzyństwo będzie bez znaczenia ZOSTANIESZ PRZEDSIĘBIORCĄ! - CZYLI OBYWATELEM DRUGIEJ KATEGORII. Będziesz ograbiana z każdej złotówki, nikogo nie interesuje że nie masz na chleb ...ZUS i podatki trzeba płacić! Dla przedsiębiorcy nie ma pojęcia "minimum socjalne". Jak ci wpadnie ZUS na konto to zabiorą wszystko: pensje dla ludzi, pieniądze na rachunki i kasę na mleko dla twojego dziecka. Dla urzędników staniesz się wrogiem, oszustem, wyzyskiwaczem swoich pracowników. I będą ci to udowadniać na każdym kroku. Kiedy spóźnisz się ze składką na chorobowe (bo bank nie przelał pieniędzy na czas) nikt ci nie wypłaci chorobowego...ZA TO KAŻĄ CI PŁACIĆ ZUS MIMO ŻE LEŻYSZ W SZPITALU I NIE MOŻESZ PRACOWAĆ! Dobrze się zastanów MATKO POLKO zanim zdecydujesz się oddać swoje życie w ręce urzędników - ludzi którzy zazwyczaj nigdy nie mieli swoich firm i nie są w stanie nawet sobie wyobrazić jak ciężko jest przetrwać na rynku W TYM DZIWNYM KRAJU GDZIE PRACOWNIK JEST PRAWIE ŚWIĘTY A PRACODAWCA TO WRÓG PUBLICZNY A NIE CZŁOWIEK.
visloc
88.220.142.* 2010-03-30 14:12
no,jeśli tak będzie,to trzeciego dzieciaka zmajstruję szybciej, aniżeli żem myślał
2010-03-30 14:07 Tysiącznik na forum
To dobry prognostyk na przyszłość. W czym jeszcze pomoże nasz cudowny rząd? I to by było na tyle. Serdecznie pozdrawiam
Zobacz więcej komentarzy (5)