Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd zaakceptował strategię dla przemysłu farmaceutycznego

0
Podziel się:

Rząd zaakceptował we wtorek strategię dla przemysłu farmaceutycznego, która zakłada stworzenie silnej, konkurencyjnej grupy kapitałowej o charakterze narodowym

i jej prywatyzację przez Warszawską Giełdę Papierów Wartościowych.

'Polski przemysł farmaceutyczny musi być objęty restrukturyzacją i prywatyzacją. Najważniejsze cele zmian: stworzenie silnej, konkurencyjnej grupy kapitałowej (holdingu) o charakterze narodowym, stanowiącej przeciwwagę dla podmiotów zagranicznych funkcjonujących obecnie na rynku polskim' - podało Centrum Informacyjne Rządu w komunikacie.

W przyjętym przez rząd dokumencie zapisano, że strategia ma również na celu wzmocnienie rozwoju rynku kapitałowego poprzez prywatyzację zrestrukturyzowanego holdingu na warszawskiej giełdzie. Prywatyzacja ma odbyć się bez udziału inwestorów branżowych.

'Oferty powinny być kierowane głównie do funduszy emerytalnych, inwestycyjnych i innych długoterminowych inwestorów finansowych oraz drobnych akcjonariuszy' - podał CIR.

W połowie lipca tego roku rząd przyjął projekt kierunkowych założeń programu restrukturyzacji sektora farmaceutycznego, który zakładał stworzenie narodowej grupy kapitałowej o wartości 623-904 mln zł i wprowadzenie jej na GPW bez inwestora branżowego.

CIR nie podał ani w lipcu, ani w opisie przyjętej strategii jakie dokładnie podmioty miałyby wejść w skład holdingu.

W Polsce nie sprywatyzowano jeszcze czterech ważnych zakładów farmaceutycznych. Są to Polfy: Warszawa, Pabianice, Tarchomin i Lublin.

Wcześniej członkowie rządu zapowiadali, że grupa farmaceutyczna może powstać z Polf: Pabianice, Tarchomin i Warszawa. Polfa Lublin jest w trakcie prywatyzacji. W zeszłym roku na inwestora dla tej spółki zostało wybrane konsorcjum Spectra Holding, ale dotychczas nie została podpisana umowa w tej sprawie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)