Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rząd zajmie się dziś pakietem kolejkowym i budżetem

0
Podziel się:

Według danych, jakie resort finansów przedstawił niedawno Komisji Trójstronnej, w założeniach zapisano, że w 2015 r. dynamika PKB sięgnie 3,8 proc., a średnioroczna inflacja wyniesie 2,3 proc.

Rząd zajmie się dziś pakietem kolejkowym i budżetem
(Komisja Europejska)

Rząd na rozpoczętym dziś po godz. 10 posiedzeniu zajmie się m.in. tzw. pakietem kolejkowym oraz propozycjami dotyczącymi walki z nietrzeźwymi kierowcami. Ministrowie omówią też założenia budżetu na 2015 rok.

Tzw. pakiet kolejkowy ma pozwolić na lepszy dostęp do specjalistów wszystkim pacjentom. W myśl projektu, świadczeniodawcy mają co tydzień przekazywać do NFZ informację o pierwszym wolnym terminie, w którym dane świadczenie może zostać udzielone. Na tej podstawie oddział NFZ będzie informował, gdzie pacjent najszybciej zostanie przyjęty.

Ponadto świadczeniodawcy będą mieli obowiązek prowadzenia list oczekujących w formie elektronicznej, co ma wpłynąć na większą przejrzystość tej procedury.

Minister zdrowia wskaże te specjalizacje, do których czeka się najdłużej - tam listy oczekujących będą prowadzone centralnie. Pacjent będzie miał obowiązek dostarczyć oryginał skierowania do specjalisty w ciągu dwóch tygodni od wpisania się na listę oczekujących na wizytę. Niedostarczenie go będzie skutkować skreśleniem z listy. W projekcie zapisano też wprowadzenie skierowań do okulistów i dermatologów.

Projekt zawiera też mechanizm uprzywilejowania pacjentów z podejrzeniem lub rozpoznaniem nowotworu. Pacjent z podejrzeniem raka otrzyma Kartę Pacjenta Onkologicznego, która będzie uprawniała do szybkiej diagnostyki i wizyt u specjalistów bez skierowania; będzie też umożliwiała zapisanie się do specjalistów na odrębną listę oczekujących, dedykowaną pacjentom oczekującym na diagnostykę onkologiczną. Kartę wydawać będzie lekarz podstawowej opieki zdrowotnej lub specjalista, np. ginekolog, który stwierdzi nowotwór złośliwy.

Projekt wprowadza też zmianę w sposobie powoływania prezesa NFZ - ma go powoływać i odwoływać minister zdrowia po zasięgnięciu opinii Rady Funduszu, a nie jak dotychczas - premier.

Rada Ministrów zajmie się również nowelizacją kodeksu karnego, która ma pomóc w walce z piratami drogowymi. Projekt przewiduje, aby - wobec sprawcy, który w czasie popełnienia przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji był nietrzeźwy, pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia - sąd orzekał zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów, albo pojazdów określonego rodzaju na okres od 3 do 15 lat.

W przypadku ponownego skazania kierowcy za jazdę po pijanemu, sąd orzekałby dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. Projekt wprowadza nowy typ czynu zabronionego, polegającego na prowadzeniu pojazdów mechanicznych bez wymaganych uprawnień - po tym, gdy wobec kierowcy został orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów. Groziłoby za to do dwóch lat więzienia.

Projekt zakłada również zmiany m.in. w Prawie o ruchu drogowym; chodzi o wprowadzenie obowiązku wyposażenia aut w blokadę alkoholową (tzw. alcolock) w przypadku osób skazanych za jazdę po pijanemu. Taka blokada uniemożliwiałaby uruchomienie samochodu, gdy poziom alkoholu w wydychanym przez kierującego powietrzu przekraczałby 0,1 mg alkoholu w 1 dm sześciennym.

Rząd zajmie się też czwartą transzą deregulacyjną, przygotowaną przez Ministerstwo Gospodarki we współpracy ze środowiskami gospodarczymi. Resort szacuje, że wprowadzenie zmian przyniesie przedsiębiorcom oszczędności w wysokości ok. 1 mld zł rocznie.

Do najważniejszych propozycji z tej transzy wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński zalicza tzw. pakiet portowy, czyli skrócenie czasu trwania kontroli granicznych w portach morskich do 24 godzin oraz wydłużenie terminu dla przedsiębiorców na rozliczenie VAT w imporcie przez upoważnionych przedsiębiorców. Ma to służyć poprawie konkurencyjności polskich portów, które tracą klientów na rzecz sąsiednich Niemiec czy Holandii.

Kolejny punkt posiedzenia rządu, to założenia projektu przyszłorocznego budżetu. Według danych, jakie resort finansów przedstawił niedawno Komisji Trójstronnej, w założeniach zapisano, że w 2015 r. dynamika PKB sięgnie 3,8 proc., a średnioroczna inflacja wyniesie 2,3 proc. Wstępny projekt budżetu rząd powinien przedstawić Komisji Trójstronnej do 10 września, a do końca września przyjąć i przekazać do Sejmu ostateczny projekt budżetu wraz z uzasadnieniem.

Rada Ministrów omówi ponadto propozycję dotyczącą wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2015 r., a także propozycję zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w nadchodzącym roku.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej proponuje w 2015 roku większy wzrost minimalnego wynagrodzenia niż wynikałoby z ustawy, czyli do 1750 zł, a nie do 1731 zł - wynika z nieoficjalnych informacji PAP. Propozycja zyskała już akceptację Komitetu Rady Ministrów. Od 1 stycznia 2014 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrosło o 80 zł i wynosi 1680 zł brutto.

Do 15 czerwca rząd ma ustawowy obowiązek przedstawić Komisji Trójstronnej propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia w roku następnym.

Rozmówca PAP z rządu wskazał też, że resort pracy zaprezentuje na posiedzeniu rządu propozycję zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2015 roku i będzie ona zgodna z mechanizmem obowiązującym w ustawie. W 2014 roku świadczenie emerytalno-rentowe wzrosły o 1,6 proc.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)