Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd zgodził się na zbycie akcji FSO ukraińskiemu AwtoZaZ

0
Podziel się:

Rada Ministrów upoważniła ministra skarbu do zbycia należących do skarbu państwa akcji serii "D" Fabryki Samochodów Osobowych (FSO) - poinformował w środę na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu szef resortu gospodarki Jacek Piechota.

Minister Piechota, pełniący funkcje szefa zespołu ds. restrukturyzacji spółek Daewoo w Polsce, poinformował, że w ocenie rządu ministrowi Skarbu Państwa udało się w wynegocjować bardzo dobrą umowę. Minister skarbu uzyskał wszystko, "co w tej szczególnej sytuacji było możliwe do uzyskania" - powiedział Piechota.

Dodał, że w sytuacji w jakiej jest FSO, "trudno mówić o normalnej prywatyzacji". "Nie udało się do końca wyjaśnić potencjalnych roszczeń ze strony Daewoo UK, projekt jest więc obarczony określonym ryzykiem".

Minister gospodarki poinformował, że dotąd nie udało się również osiągnąć porozumienia z syndykiem Daewoo Motor Co w Seulu w sprawie odkupienia 80 proc. akcji znajdujących się w jego dyspozycji, akcji - które jak podkreślił Piechota - zgodnie z porozumieniem zawartym przez Skarb Państwa w 2003 r., nie dają prawa głosu, "niemniej jednak ten pakiet akcji syndyk posiada".

Z powodu tych niejasności ukraiński inwestor zwrócił się do resortu skarbu z propozycją zawarcia w umowie klauzuli, która - w zależności od przebiegu rozmów z syndykiem i przebiegu procesu restrukturyzacji FSO - dałaby możliwość powołania spółki córki FSO, w której byłyby realizowane inwestycje AwtoZaZ.

W umowie między MSP a AwtoZaZ wciąż nierozstrzygnięta jest sprawa pomocy publicznej, która miałaby być udzielona inwestorowi. Chodzi m.in. o gwarancje rządowe i umorzenie kosztów egzekucji zobowiązań publiczno-prawnych.

Minister Piechota podkreślił, że taką pomoc musi zaakceptować Komisja Europejska. "Inwestor zgodził się na takie zapisy w umowie, że jeśli zgody KE na pomoc publiczną nie będzie, to obniży się poziom jego odpowiedzialności z tytułu realizacji projektu" - powiedział.

Ministerstwo Skarbu Państwa prowadziło negocjacje z AwtoZAZ w sprawie sprzedaży 20 proc. akcji FSO od połowy grudnia. W listopadzie rząd zgodził się na sprzedaż w trybie niepublicznym akcji FSO serii A i B. Minister skarbu Jacek Socha mówił wówczas, że ukraińska spółka utrzymuje fabrykę przy życiu, ponieważ odbiera 88 proc. produkcji FSO.

Wcześniej, w październiku, AwtoZAZ rozpoczął wykupywanie wierzytelności FSO od sześciu polskich banków: BPH, Citibanku Handlowego, Pekao SA, Banku Millennium, ING Banku Śląskiego i Kredyt Banku, którym FSO było winne łącznie 591 mln zł.

Skarb Państwa nie otrzyma od AwtoZAZ pieniędzy za 20-proc. pakiet akcji FSO, ze względu na zadłużenie spółki.

Około 80 proc. akcji żerańskiej firmy jest w posiadaniu koreańskiego Daewoo. Jednak Daewoo zrezygnowało z kontroli operacyjnej nad FSO, oddając większość głosów na WZA spółki Skarbowi Państwa.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)