Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rząd znalazł 3 mld zł oszczędności

0
Podziel się:

Zmniejszona zostanie rezerwa na Fundusz Alimentacyjny. Cięcia dotkną też ZUS.

Rząd znalazł 3 mld zł oszczędności
(PAP/Leszek Szymański)

Nowelizacja budżetu będzie gotowa 7 lipca, a rząd znalazł trzy miliardy złotych oszczędności w resortach i instytucjach państwowych - potwierdził Jacek Rostowski.

Minister finansów powiedział, że gabinetDonalda Tuskachce pokazać, że w czasie zwiększania deficytu budżetowego można oszczędzać. * *
Szef resortu finansów zapowiedział, że w nowelizacji budżetu najpierw zatwierdzone zostaną zaplanowane w styczniu oszczędności, a następnie kolejne trzy miliardy oszczędności, których rząd szukał w ostatnich dniach. Rozmowy z poszczególnymi ministrami prowadzili szef doradców premieraMichał Bonioraz wiceminister finansów Elżbieta Suchocka-Roguska

Minister Boni powiedział, że energia w poszukiwaniu oszczędności była skupiona na rezerwach celowych. Zapewnił, że wbrew doniesieniom prasowym cięcia nie dosięgną na przykład wydatków na przetargi wojskowe.

POSŁUCHAJ MICHAŁA BONIEGO:

22 mld zł

o taką kwotę rząd zamierza obniżyć wydatki budżetu w 2009 roku
Michał Boni ujawnił, że dzięki cięciom administracyjnym w KRUS-ie, Naczelnym Sądzie Administracyjnym oraz Sądzie Najwyższym i Kancelarii Prezydenta uda się zaoszczędzić 70 milionów złotych.

Boni zapowiedział też, że o ponad miliard złotych zmniejszona zostanie rezerwa na Fundusz Alimentacyjny, sto milionów rząd odejmie z wydatków inwestycyjnych ZUS, 30 milionów z poakcesyjnego wsparcia regionów wiejskich.

POSŁUCHAJ MICHAŁA BONIEGO:

Sto milionów oszczędności będzie pochodzić z rezerwy na dodatki dla pracowników pomocy społecznej. Cięcia dotkną też rezerwy na współpracę z zagranicznymi kontyngentami wojskowymi.

Łącznie jest to miliard dziewięćset milionów złotych. Rozwiązana zostanie też rezerwa solidarności społecznej, która wynosi ponad miliard złotych.

POSŁUCHAJ MICHAŁA BONIEGO:

Rostowski: Podatki w tym roku nie wzrosną

Minister finansów Jacek Rostowski poinformował równocześnie, że rząd nie podniesie podatków w 2009 roku i przygotowuje warianty podwyżki podatków w 2010 roku.

_ - Nie będzie podwyżki podatków w tym roku _ - powiedział w czwartek na konferencji prasowej Rostowski.

Minister finansów nie wykluczył podwyższenia podatków od roku 2010, zaznaczając, że ewentualne podwyżki byłyby epizodyczne.

_ - Planujemy przygotowanie ścieżki wyjścia z tego poziomu nadmiernego zadłużenia, który by groził gospodarce Polski przy obecnej sytuacji. Będziemy przygotowywali możliwe warianty podwyżki podatków, ale to będzie wprowadzone dopiero od 2010 roku, aby zapewnić bezpieczeństwo finansów publicznych _ - powiedział minister._ _

|

| *Wszyscy zrzucimy się na budżet. Po ile? * Każda polska rodzina dorzuci się do budżetu po 45 zł miesięcznie. Kiedy? Gdy VAT urośnie do 23 proc., a akcyza na paliwa o 10 groszy na litrze. A podwyżki teoretycznie mogą być jeszcze wyższe. |

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)