Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Arkadiusz Droździel
|

Rządzą nami tchórze. Ty za to zapłacisz

0
Podziel się:

Arkadiusz Droździel oskarża przywódców Unii o kunktatorstwo.

<a href="http://www.facebook.com/drozdziel.moneypl" rel="nofollow" target="_blank"><b>Arkadiusz Droździel</b>, Analityk Money.pl</a>
<br /><br />
Od kilkunastu lat analizuje procesy zachodzące w gospodarce i na rynkach finansowych. Zwolennik inwestowania w dłuższym horyzoncie czasowym.
<a href="http://www.facebook.com/drozdziel.moneypl" rel="nofollow" target="_blank"><b>Arkadiusz Droździel</b>, Analityk Money.pl</a> <br /><br /> Od kilkunastu lat analizuje procesy zachodzące w gospodarce i na rynkach finansowych. Zwolennik inwestowania w dłuższym horyzoncie czasowym.

Nerwowość wśród inwestorów sięga zenitu. Od wiosny ubiegłego roku unijni politycy dyskutują o tym, jak zapobiec kryzysowi zadłużeniowemu w Europie. I choć pętla długów coraz mocniej zaciska się na kolejnych krajach, to nadal nie ma żadnych konkretnych rozwiązań.

Ostatni unijny szczyt w tej sprawie, na którym miano w końcu podjąć wiążące decyzje de facto skończył się niczym. Pojawiły się kolejne mgliste propozycje, ale twardych decyzji jak nie było tak nie ma. Co więcej istnieje duże prawdopodobieństwo, że również i jutrzejsze spotkanie unijnych decydentów - nazywane szczytem szczytów też nie da odpowiedzi, jak Euroland i cała Unia zamierza poradzić sobie z ogromnym zadłużeniem części państw strefy euro.

*Czytaj w Money.pl *

Prof. Orłowski: A teraz włożę kij w mrowisko
Oczywiście można zrozumieć powściągliwość polityków w chęci pompowania kolejnych setek miliardów euro w ratowanie prywatnych banków. Wyborcom w państwach, które więcej stracą niż zyskają zapewne się to nie spodoba. Szczególnie w mało komfortowej sytuacji jest niemiecka kanclerz, które bardzo trudno będzie wytłumaczyć Niemcom, że choć ich kraj trzyma mocno w ryzach swoje finanse publiczne, to będą musieli dorzucić się najwięcej do tej operacji. To może ją kosztować utratę władzy po wyborach w 2013 roku.

Ale unijni rozgrywający sami są sobie winni. Przez kilkanaście miesięcy wykonywali pozorne ruchy, ciągle odsuwając w przyszłość podjęcie radykalnych decyzji, sami doprowadzili do sytuacji, w której muszą bankom pomóc. Każde inne rozwiązanie wywoła na rynkach finansowych zawieruchę trudną do oszacowania.

Banki, które przez lata zarabiały dziesiątki miliardów euro czy też dolarów na ryzykownych inwestycjach, gdy im się powinęła noga czekają na wsparcie państwa. Po raz kolejny w ostatnich latach biedny ogół zapłaci rachunki za garstkę bogaczy.

Czytaj więcej o kryzysie strefy euro
[ ( http://static1.money.pl/i/h/165/t167845.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/tyle;straca;banki;na;ratowaniu;grecji;policzyli,242,0,945650.html) Tyle stracą banki na ratowaniu Grecji. Policzyli Zdaniem ekspertów, wierzyciele powinni zgodzić się na straty. To pozwoli uniknąć dalszego pompowania pomocy dla Aten.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/187/t160955.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/chiny;chca;pomoc;strefie;euro;ale;stawiaja;warunki,27,0,936987.html) Chińczycy chcą wpompować miliardy w UE W grę mają wchodzić dziesiątki miliardów euro inwestowane w infrastrukturę i obligacje.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/152/t84888.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/prezes;europejskiego;banku;centralnego;zdradza;co;jest;problemem;europy,234,0,936938.html) Prezes EBC ujawnił, co jest problemem Europy _ - Musimy być w stanie to zrobić, to jest lekcja wynikająca z kryzysu _ - twierdzi Jean-Claude Trichet.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)