Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Rzecznik Finansowy ostrzega. "Raty kredytów mogą wzrosnąć dwukrotnie"

Rzecznik Finansowy ostrzega. "Raty kredytów mogą wzrosnąć dwukrotnie"

Wiele osób decyduje się zaciągnąć kredyty hipoteczne ze względu na relatywnie niskie raty. To się wkrótce może zmienić. Fot. East News
Wiele osób decyduje się zaciągnąć kredyty hipoteczne ze względu na relatywnie niskie raty. To się wkrótce może zmienić.

Ryzyko drastycznego wzrostu wysokości rat nie dotyczy jedynie kredytów walutowych. Także te w złotówkach mogą znacząco podrożeć. Wszystko za sprawą niejednokrotnie bagatelizowanego ryzyka wzrostu stóp procentowych.

Czy rata kredytu hipotecznego zaciągniętego w złotówkach może wzrosnąć o kilkaset złotych? To realny scenariusz. Z pewnością warto wziąć go po uwagę przy podejmowaniu decyzji o zadłużeniu. Przypomina o tym Rzecznik Finansowy, instytucja powołana do wspierania klientów rynku finansowego.

Niskie stopy - niskie raty

Wiele osób decyduje się zaciągnąć kredyty hipoteczne ze względu na relatywnie niskie raty. Zapominają przy tym o znaczeniu wysokości referencyjnej stopy podatkowej. Od dwóch lat wynosi ona 1,50 proc. I jest to historycznie najniższa wartość. Krótko po tym, gdy weszliśmy do Unii Europejskiej, wartość ta sięgnęła 6 proc. - Utrzymanie się niezmiennej stopy procentowej przez np. 30 lat jest mało prawdopodobne – mówi Agnieszka Wachnicka, dyrektor Wydziału Klienta Rynku Bankowo-Kapitałowego z Biura Rzecznika Finansowego.

Eksperci Rzecznika wyliczyli, że zaciągnięcie kredytu na 300 tys. złotych z ratami równymi na 30 lat przy oprocentowaniu 4 proc. będzie skutkować ratami w wysokości 1400 zł miesięcznie. Jeśli jednak dojdzie do podwyższenia stopy referencyjnej, a w efekcie wzrostu oprocentowania do 8 proc. to rata wynosić będzie około 2200 złotych. Część odsetkowa raty wzrośnie dwukrotnie z 1000 zł do 2000 zł.

Aby zwiększyć świadomość społeczną w tej kwestii, pod koniec lipca weszła w życiu ustawa nakazująca kredytodawcom w sposób zwięzły, jednoznaczny i zrozumiały informowanie o zasadach funkcjonowania kredytu – w tym właśnie możliwości wzrostu wysokości raty.

Zobacz też materiał Wirtualnej Polski o ryzyku wzrostu stóp procentowych:


 

Kredyt ze stałym oprocentowaniem niewielkim pocieszeniem

Przed ryzykiem gwałtownej zmiany wysokości raty nie uchroni nas nawet decyzja o zaciągnięciu kredytu o stałej stopie oprocentowania. - Taką ofertę ma niewiele banków i dodatkowo na dziś są one mało atrakcyjne. Trzeba też pamiętać, że gwarancja niezmienności oprocentowania najczęściej obejmuje tylko okres od 2 do 5 lat. Po tym okresie istnieje konieczność ustalenia nowego oprocentowania, które w zależności od sytuacji rynkowej może okazać się wyższe niż dotychczasowe. Jeśli stopy procentowe wzrosną, wzrośnie też oprocentowanie kredytu na kolejne kilka lat – tłumaczy Agnieszka Wachnicka.

Czytaj także
Polecane galerie
pseudo frank
2017-10-02 14:51
przywodca banksterow doi polskie rodziny pseudo frankowe
Baca
2017-10-02 14:27
Przecież w Polsce powstał ogromny bant Żydowski pod Amerykańskim patronatem zatrudniajacy masę ludzi i musi on na siebie zarobić a tak konkretnie na nas poprzez rządzących nami=jak by jeszcze mało było banków w Polsce a my musimy za to wszystko zapłacić bo Morawiecki po odejściu z rządy musi gdzieś pracować i to za dużą kasę=Przykład wziął z Tuska za nasza kasę kupuje sobie stanowisko=ale w Polsce to normalne ludzie spuszczą łby pomrusza pod nosem i wszystko rozejdzie sie po kościach.
pinokio
2017-10-02 13:57
WIELKI HISTORYK NIE WIEDZIAL O SZWINDLU BANKSTEROW Z PSEUDO FRANKIEM W ISLANDII KOLESIE ZA KRATAMI
Pokaż wszystkie komentarze (151)