Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rzecznik Praw Obywatelskich zabrał głos w sprawie leków

0
Podziel się:

Stanisław Trociuk pyta ministra zdrowia, dlaczego lista leków
refundowanych została ogłoszone bez zachowania vacatio legis.

Rzecznik Praw Obywatelskich zabrał głos w sprawie leków
(rpo.gov.pl)

**Stanisław Trociuk zwrócił się do ministra zdrowia z pytaniem, dlaczego lista leków refundowanych i inne akty wykonawcze do ustawy refundacyjnej zostały ogłoszone pod koniec roku, bez zachowania odpowiedniej vacatio legis.

W piśmie do ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza zastępca RPO Stanisław Trociuk zauważył, że ustawa o refundacji leków została ogłoszona 13 czerwca, a dopiero na kilka dni przed wejściem w życie kluczowych regulacji podjęto _ istotne rozstrzygnięcia dotyczące wykazu refundowanych leków _.

RPO przypomniał, że również 23 grudnia minister zdrowia wydał rozporządzenia dotyczące informacji gromadzonych przez apteki, informacji przekazywanych NFZ oraz w sprawie recept lekarskich.

_ - Wymienione akty prawne wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2012 r., chociaż do tej pory nie zostały ogłoszone w trybie przewidzianym ustawą o ogłaszaniu aktów normatywnych _ - zauważył rzecznik. Przypomina, że ustawa przewiduje 14 dniową vacatio legis.

_ - Adresaci norm prawnych muszą mieć odpowiedni czas na przystosowanie się do nowych regulacji prawnych. Prawo nie może stać się swoistą pułapką zastawioną przez władzę publiczną na obywatela _ - zaznaczył RPO. Dodał, że prawo wprowadzone bez tego czasu _ staje się przyczyną spekulacji i niepokojów _.

Według RPO niepokój pacjentów, niezadowolenie lekarzy i farmaceutów są zrozumiałe, _ skoro materia podlegającej prawnej regulacji dotyczy tak podstawowych dla każdego człowieka wartości jak jego życie i zdrowie _. RPO przekazał swoje uwagi ministrowi, prosząc o ich uwzględnienie w pracach resortu, _ aby w przyszłości uniknąć analogicznych błędów _.

O zamieszaniu z ustawą refundacyjną czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/100/t200292.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/maraton;w;komisji;zdrowia;minister;sie;tlumaczyl,244,0,999156.html) Maraton w komisji zdrowia. Minister się tłumaczył Bartosz Arłukowicz zapewnił w Sejmie, że recepty z pieczątką _ refundacja do decyzji NFZ _ będą realizowane.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/168/t128424.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/arlukowicz;zrobil;blad;ale;to;jeszcze;nie;kleska,141,0,998541.html) Arłukowicz zrobił błąd, ale to jeszcze nie klęska Posłanka PO Małgorzata Kidawa-Błońska, ocenia ministra zdrowia.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/105/t124009.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/szeryf;i;jego;wojna;z;koncernami,119,0,998519.html) Szeryf i jego wojna z koncernami Minister zdrowia jest jak rewolwerowiec - pisze Bartłomiej Dwornik.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)