Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
watykan
11.03.2013 14:30

Rzecznik Watykanu ujawnia szczegóły ustaleń w sprawie konklawe

Watykański rzecznik ujawnia co ustalono za Spiżową Bramą. Mówi też o szansach na szybki wybór następcy Benedykta XVI.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Podczas ostatniej kongregacji kardynałów w Watykanie, w przeddzień konklawe, głos zabrało 28 purpuratów - poinformował rzecznik ksiądz Federico Lombardi. * *Watykański rzecznik stwierdził również, że po pierwszym głosowaniu, które zapewne odbędzie się jutro po południu, należy oczekiwać czarnego dymu nad Kaplicą Sykstyńską, oznaczającego brak decyzji.

Ks. Lombardi powiedział, że w czasie ostatniej, dziesiątej sesji przemawiał między innymi kardynał Tarcisio Bertone, który przedstawił sytuację w watykańskim banku IOR jako przewodniczący nadzorującej go komisji kardynalskiej.

Po południu w Watykanie odbędzie się zaprzysiężenie około 90 osób, pomagających przy organizacji konklawe. Przysięgę przyjmie od nich kard. Bertone, który jest kamerlingiem Kościoła.

Wszystkie osoby pracujące przy konklawe i mające kontakt z kardynałami-elektorami złożą przysięgę na zachowanie tajemnicy wyboru papieża.

Ksiądz Lombardi wyjaśnił, że wymóg złożenia przysięgi dotyczy sekretarza Kolegium Kardynałów, ceremoniarzy, spowiedników, lekarzy i pielęgniarek, pracowników stołówki i sprzątaczy z miejsca noclegu kardynałów - watykańskiego Domu Świętej Marty, funkcjonariuszy Gwardii Szwajcarskiej i żandarmerii watykańskiej, a także kierowców autobusu, którym jeździć będą kardynałowie.

Watykański rzecznik stwierdził również podczas konferencji prasowej, że po pierwszym głosowaniu, które zapewne odbędzie się we wtorek po południu, należy oczekiwać czarnego dymu nad Kaplicą Sykstyńską, oznaczającego brak decyzji.

Jego zdaniem, pierwszego dymu z komina Kaplicy Sykstyńskiej możemy spodziewać się jutro około 20:00. Wcześniej Watykan informował, że wyników pierwszego głosowania kardynałów można oczekiwać we wtorek o godzinie 19:00. Dziś ks. Lombardi zweryfikował jednak te informacje, przywołując konklawe z 2005 roku: _ pierwszy czarny dym była wówczas dość późno, bo o godzinie 20:04. Zatem wydaje się, że do pierwszego dymu trzeba będzie czekać być może nawet do ósmej wieczorem _.

To oni wybiorą papieżaObliczono, że średni wiek elektorów to 72 lata. Ponad połowa z nich - 60 - to Europejczycy. Najsilniejszą frakcję narodową stanowią Włosi; jest ich 28. Na drugim miejscu są Amerykanie; ich reprezentacja liczy 11 purpuratów.

58 proc. obecnych wyborców, czyli 67 to kardynałowie mianowani przez Benedykta XVI. Pozostałych 48 otrzymało tę godność od Jana Pawła II.

Tymczasem w związku z konklawe w ostatnią fazę wkroczyły przygotowania w Rzymie. Władze miasta zarządziły wzmocnienie począwszy od poniedziałku patroli policyjnych w rejonie placu Świętego Piotra. Zostaną one jeszcze zwiększone, gdy nad Kaplicą Sykstyńską pojawi się biały dym obwieszczający wybór nowego papieża. Wtedy w kierunku bazyliki watykańskiej ruszą tłumy ludzi, by zobaczyć kolejnego biskupa Rzymu.

Rzymski magistrat podkreśla, że liczba wiernych spodziewanych na inauguracji pontyfikatu zależeć będzie od narodowości nowego papieża.

Ofiary molestowania są już w Rzymie

Tuż przed konklawe do Rzymu przyjechała grupa ofiar molestowania seksualnego przez księży w Stanach Zjednoczonych. To przedstawiciele największego amerykańskiego stowarzyszenia SNAP.
Pięć lat temu w Nowym Jorku spotkał się z nimi papież Benedykt XVI. Teraz ofiary pedofilii wśród księży domagają się zmian w kościele. Chodzi przede wszystkim o to, aby biskupi nie mogli już ukrywać przypadków molestowania dzieci przez księży.

Według statystyk publikowanych przez stowarzyszenia zajmujące się tym problemem, w samych tylko Stanach Zjednoczonych ujawniono przypadki ponad 4 tysięcy księży molestujących dzieci. Agencja AP szacuje, że do tej pory amerykański Kościół katolicki wypłacił ponad 2 miliardy dolarów odszkodowania po przegranych procesach sądowych. Osiem diecezji musiało z tego powodu ogłosić bankructwo.

Czytaj więcej w Money.pl
Konklawe pojedynkiem dwóch kardynałów? Na półtorej doby przed konklawe coraz więcej przemawia według mediów za tym, że będzie ono wyborczym pojedynkiem między dwoma faworytami.
Papieża poznamy do końca tygodnia? Na dwa dni przed rozpoczęciem konklawe w Watykanie kardynałowie mogą skarżyć się na ból głowy.
To pewne. "Habemus papam" ogłosi Francuz Wybór nowego papieża ogłosi noszący godność protodiakona kardynał Jean-Louis Tauran z Francji.
Tagi: watykan, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz