Notowania

Umowy na S19 jeszcze w tym roku. Ważna zapowiedź ministra

- Jeszcze w tym roku planowane jest podpisanie umów na realizację kilku odcinków drogi ekspresowej nr 19 w Lubelskiem - zapowiedział w niedzielę w Kraśniku minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk. Będzie to fragment międzynarodowej trasy Via Carpatia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PIOTR KAMIONKA/REPORTER)

Adamczyk podczas obchodów 640-lecia Kraśnika zapowiedział inwestycje drogowe na przebiegającej przez to miasto drodze nr 19, które mogą przyczynić się do rozwoju Kraśnika i regionu.

- Mam nadzieję, że we wrześniu, październiku najpóźniej, podpiszemy tutaj (w Kraśniku) umowę na realizację odcinka drogi ekspresowej S19 od Kraśnika do Janowa Lubelskiego, obwodnicy Janowa Lubelskiego i dalej do Lasów Janowskich (węzeł na granicy woj. lubelskiego i podkarpackiego - przyp.red.) - powiedział Adamczyk.

- Już niebawem - a chciałbym, żeby to się stało w grudniu tego roku - podpiszemy umowy na realizację Via Carpatii w ciągu drogi S19 od Lublina w kierunku Kraśnika, wraz z obwodnicą Kraśnika - dodał.

Minister zaznaczył, że będzie to możliwe, jeśli postępowania przetargowe, które są obecnie prowadzone, "będą realizowane zgodnie z harmonogramem i nie będzie jakichś szczególnych odwołań".

Postępowania przetargowe, o których mówił minister Adamczyk, obejmują w sumie sześć odcinków drogi S19, o łącznej długości ok. 75 km, od obwodnicy Lublina do granicy województw lubelskiego i podkarpackiego.

Droga ekspresowa S19 ma stać się główną trasą komunikacyjną kierunku północ-południe we wschodniej części Polski, częścią międzynarodowej trasy Via Carpatia, która ma przebiegać z Kłajpedy i Kowna na Litwie przez Białystok, Lublin, Rzeszów i słowackie Koszyce do Debreczyna na Węgrzech, a dalej do Rumunii, Bułgarii i Grecji.

Adamczyk przypomniał, że rząd, "aby zabezpieczyć środki na Via Carpatię", podjął decyzję o zwiększeniu limitu finansowego na Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.) ze 107 mld zł do 135 mld zł.

Nowe drogi w Polsce w 2017. 397 km bez autostrad

Minister powiedział, że koszt budowy Via Carpatii szacowany jest na 21 mld zł. - To będzie droga życia Europy Wschodniej, nie tylko państw Unii Europejskiej, ale także i sąsiadów, graniczących od wschodu z naszym krajem - powiedział Adamczyk dziennikarzom.

Jego zdaniem ta inwestycja, a także m.in. prowadzone modernizacje linii kolejowych Lublin - Warszawa i Lublin - Stalowa Wola, przyczynią się do "ożywienia komunikacyjnego" zarówno regionu Kraśnika, jak i innych regionów wschodniej Polski, co daje szanse na rozwój tych obszarów.

- Jeśli mówimy o dobrym połączniu transportowym łączącym Bałtyk z Morzem Egejskim, z Adriatykiem, z Morzem Czarnym poprzez odnogi, z południem Europy, to tylko i wyłącznie od inwencji i determinacji lokalnych władz samorządowych, polityków zależy to, czy ta szansa zostanie wykorzystana - powiedział Adamczyk.

Minister uczestniczył w niedzielę w uroczystej sesji Rady Miasta Kraśnik, która odbyła się na tamtejszym rynku Starego Miasta, z okazji jubileuszu 640-lecia Kraśnika. Listy gratulacyjne z okazji rocznicy przesłali do uczestników uroczystości: prezydent RP Andrzej Duda oraz premier Beata Szydło. W obchodach wzięli też udział m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele miast partnerskich Kraśnika.

Tagi: s19, autostrady i drogi, adamczyk, via carpatia, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
24-07-2017

DanzigBudują ekspresówki między jakimiś zadupiami - Lublin, Kraśnik, gdzie nic się nie dzieje ani nie ma potrzeby żeby tam jeździć, a najważniejsza w kraju … Czytaj całość

24-07-2017

AntekNową drogę za rządów Pisu zobaczycie tak jak zapowiadaną już na dwóch konferencjach prasowych obniżkę ZUSu, ostatecznie przełożoną na kiedyś tam, … Czytaj całość

24-07-2017

observerObiecali? To tak jak by nic nie zrobili. A jest to inwestycja zmieniająca geopolitykę Europy Środkowo-Wschodniej. Bardzo nie pomyśli Niemiec. … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (20)