Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Są kolejne pieniądze na remonty lokalnych dróg

0
Podziel się

We wrześniu ruszy nabór wniosków do programu przebudowy dróg.

Są kolejne pieniądze na remonty lokalnych dróg
(Waldo Jaquith/CC/Flickr)
bEhgYpfp

1 września ruszy nabór wniosków na 2011 rok do Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych - poinformował resort spraw wewnętrznych. Samorządy będą mogły ubiegać się o dofinansowanie remontów i modernizacji dróg gminnych oraz powiatowych do końca miesiąca.

Jak poinformowała rzeczniczka resortu Małgorzata Woźniak, MSWiA przygotowało propozycje zmian w zasadach oceniania projektów przed przyznaniem dofinansowania do remontu, budowy i przebudowy dróg lokalnych.

Narodowy Program Budowy Dróg Lokalnych został zaplanowany na trzy lata - od 2009 r. do 2011 r. Co roku z budżetu państwa na budowę dróg lokalnych rząd przeznacza około miliarda złotych.
Resort chce, aby samorządy, których projekty będą obejmować odbudowę lub modernizację drogi zniszczonej przez tegoroczną powódź lub osuwiska otrzymały dodatkowo 10 punktów.

bEhgYpfr

Zasada ta będzie jednak obowiązywać dopiero po przyjęciu proponowanych zmian przez Radę Ministrów i podpisaniu uchwały przez premiera. Do tego momentu wnioski będą rozpatrywane na dotychczasowych zasadach.

Oznacza to, że gminy i powiaty mogą starać się o przyznanie dotacji na pokrycie połowy kosztów inwestycji drogowych planowanych na przyszły rok. O tym, czy dotacja będzie przyznana, zadecydują komisje, które ocenią wnioski pod względem formalnym i merytorycznym. Następnie wojewodowie przekazują listę zakwalifikowanych wniosków ministrowi spraw wewnętrznych i administracji, który na jej zaakceptowanie będzie miał czas do 28 listopada.

Jak poinformowała rzeczniczka, do końca 2010 r. zostanie zmodernizowanych ponad 2,8 tys. km dróg gminnych i powiatowych. Aktualnie w trakcie modernizacji jest 1186 km dróg gminnych i 1624 km dróg powiatowych.

W 2009 roku program pozwolił na modernizację lub budowę przeszło 2,7 tys. km dróg lokalnych w całej Polsce. W sumie w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych przebudowano, wyremontowano bądź też wybudowano 1190 km dróg gminnych oraz 1555 km dróg powiatowych.

bEhgYpfx

Czytaj w Money.pl

bEhgYpfS
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)