Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sąd unieważnia umowę kredytu frankowego. "Pierwszy taki wyrok w skali kraju"

172
Podziel się

Sąd Apelacyjny w Warszawie unieważnił umowę kredytu we frankach podpisaną w 2008 roku. Klientka musi oddać bankowi dokładnie tyle, ile pożyczyła. To pierwszy w Polsce prawomocny wyrok w takiej sprawie.

Kredyt we frankach unieważniony przez sąd
Kredyt we frankach unieważniony przez sąd (Bartosz Wawryszuk)
bDAZIomt

Kredyt bankowy na budowę domu klientka zaciągnęła w 2008 roku. Kwota, którą pożyczyła, to prawie 486 tys. złotych.

Kredyt był indeksowany we frankach szwajcarskich. Po 10 latach spłacania rat i ogromnym wzroście kursu franka bank wyliczył, że klientka ma do spłaty jeszcze 500 tys. złotych.

- Klientka wystąpiła z pozwem o częściowe unieważnienie umowy kredytowej w zakresie przeliczania kredytu z wykorzystaniem kursów walut i zwrot ponad 85 tys zł, jako kwoty wynikającej z zastosowania przez bank niekorzystnej dla niej indeksacji zadłużenia – mówi w rozmowie z Rzeczpospolitą Mariusz Korpalski, radca prawny reprezentujący kredytobiorcę przed sądem. - Alternatywnie wystąpiła też o unieważnienie całej umowy.

bDAZIomv

Zdaniem klientki, o ryzyku udzielenia kredytu w obcej walucie bank wiedział na długo przed podpisaniem umowy. Banki były ostrzegane przez NBP, KNF czy Związek Banków Polskich.

Tę argumentację podzieliły sądy I i II instancji, uznając, że umowa kredytowa w obcej walucie podpisana w momencie, w którym niekorzystna zmiana kursów jest prawdopodobna, nie spełnia definicji umowy kredytowej.

Zgodnie z prawem bankowym, umowa kredytu zobowiązuje kredytobiorcę do zwrotu otrzymanej kwoty powiększonej o odsetki i prowizję, a nie o straty wynikające z wahania kursów walut.

bDAZIomB

- To pierwszy tego typu wyrok w skali kraju na poziomie sądu apelacyjnego, który wywołuje wiążący skutek dla banku i jego klienta - komentuje w rozmowie z "Rzeczpospolitą" mec. Korpalski. - Trzeba jednak pamiętać, że bankowi przysługuje jeszcze skarga kasacyjna do Sądu Najwyższego. Należy się spodziewać, że bank nie złoży broni.

Jeśli wyrok zostanie utrzymany w mocy, klientka będzie musiała zapłacić dokładnie tyle, ile pożyczyła 10 lat temu. Bez odsetek, opłat ani podwyżek.

bDAZIomW
banki
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(172)
anna
2 lata temu
Brawo, czyzby sedziowie zrozumieli caly ten przekret bankowy, brawo!
mm
2 lata temu
a ja miałem taki przypadek w 2007r wziąłem kredyt we franku indeksowanym frank stał wtedy 2,7zł i chwile pózniej spadł na 2,5zł wiec postanowiłem go przewalutowac ale bank za takie przewalutowanie chciał ok 10tys opłat .takich pieniedzy nie miałem a i spłacałem juz ten kredyt totez nie mogłem wziąć kolejnego na ta opłate .Bank zastawił pułapkę bez wyjscia a co do kredytu frankowego przed jego wzieciem jak byłem zapewniany ze kurs moze zwrosnac do max 10%,potrzebowałem 80tys ale chciałem pozyczyc pod hipoteke 100tys a roznice pomiedzy tymi kwotami czyli 20tys chciałem miec konto walutowe i te 20tys niech by mi zamienili na franki i przelali na konto walutowe-bank odpowiedział to jest nie mozliwe a mozliwe jest dobrac kredyt na remont przedstawiajac im wydatki na ten cel.
IP
2 lata temu
Do wszystkich krytykujących frankowiczów. Sam nie mam kredytu ale czytając wasze wpisy pełne jadu i nienawiści napiszcie proszę co wami kieruje? Każdy ma prawo walczyć o swoją rację i jeśli wygra w sądzie to widocznie miał podstawy. Ja sam rozumiem ludzi, którzy pożyczyli 100 tyś czy więcej a po 10 latach spłacania mają 150 tyś do zwrotu to jest lichwa wg mnie i okradanie ludzi w białych rękawiczkach. Takie mam zdanie. Czytając waszą krytykę stajecie po stronie banków ale chyba nie do końca wiecie jak one działają.
bDAZIomX
mm
2 lata temu
frank poleci na łeb na szyje jak ostatni frankowicz spłaci kredyt
Kate
2 lata temu
a ja bym chciala abyscie tu wszyscy tacy mądrzy nie brali 500+ z moich podatkow bo nie lubie dzieci i nie chce utrzymywac waszych ;) na swoją emeryture zbieram prtwatnie i nie mam ochoty utrzymywać patologi bo z takim jak wasze myslenie to wyrosną ;)
...
Następna strona