Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Hollande i Merkel za przedłużeniem sankcji UE wobec Rosji

32
Podziel się:

Ponowne przedłużenie sankcji wobec Rosji będzie konieczne, choć życzylibyśmy sobie lepszych postępów we wdrażaniu procesu - powiedziała, nawiązując do porozumienia mińskiego, Merkel dziennikarzom przed spotkaniem z Hollande'em w Berlinie.

Hollande i Merkel za przedłużeniem sankcji UE wobec Rosji
(FRANCOIS MORI/AFP)

Kanclerz Niemiec i prezydent Francji, Angela Merkel i Francois Hollande, opowiedzieli się we wtorek za tym, by na szczycie UE w tym tygodniu przedłużono unijne sankcje na Rosję w związku z jej zaangażowaniem w konflikt na Ukrainie.

- Ponowne przedłużenie sankcji wobec Rosji będzie konieczne, choć życzylibyśmy sobie lepszych postępów we wdrażaniu procesu - powiedziała, nawiązując do porozumienia mińskiego, Merkel dziennikarzom przed spotkaniem z Hollande'em w Berlinie.

Francuski prezydent oświadczył, że "trzeba kontynuować wdrażanie ustaleń porozumienia z Mińska, a kiedy nie są one dotrzymane, należy kontynuować sankcje".

Decyzja w sprawie przedłużenia sankcji przez UE ma zapaść na szczycie w Brukseli w czwartek.

Sankcje nałożone na Rosję w lipcu 2014 roku, po zestrzeleniu samolotu pasażerskiego linii Malaysia Airlines nad wschodnią Ukrainą, są wymierzone w sektory energetyki, obrony, a także w rosyjski sektor bankowy. Obecne obowiązują do końca stycznia 2017 roku. Sankcje stanowią jednak przedmiot dyskusji pomiędzy krajami członkowskimi, ponieważ wprowadzone przez Rosję w ramach retorsji embargo na żywność uderzyło szczególnie w europejskich rolników.

Porozumienie mińskie z 2015 roku, wypracowane przy mediacji Berlina i Paryża, przyczyniło się do zakończenia starć na dużą skalę między ukraińskimi siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami w Donbasie. Nadal dochodzi tam jednak do walk na mniejszą skalę, a wysiłki podejmowane na rzecz politycznego rozwiązania konfliktu utknęły w martwym punkcie. Finalne cele umowy - wybory samorządowe na terenach kontrolowanych przez prorosyjskich separatystów oraz odzyskanie przez Ukrainę kontroli nad granicą państwową z Rosją - są nadal dalekie od realizacji.

Zarówno Kijów, jak i Moskwa odrzucają odpowiedzialność za naruszanie porozumień mińskich.

oprac.: Katarzyna Kalus

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(32)
eu
7 lat temu
a inne kraje tej Unii to juz nic nie maja do powiedzenia...IV rzesza unijna
Matthew
7 lat temu
Wpisuję, że Rosjanie zaczną jeść wiewiórki a pojawia sie tylko pierwsze slowo? Czy tylko dlatego, że ktoś cierpi na brak poczucia humoru, a niech nawet specyficznego?
Rzeczypospoli...
7 lat temu
Współcześnie tylko silna Rosja i niezależne od lewaków Niemcy są gwarantem spokoju w Europie. Polacy i Amerykanie robią wszystko aby trwała zimna wojna.
Gombrowicz
7 lat temu
Prawda jest taka że gdyby nie ciągłe polskie prowokacje Rosja i USA już dawno rozwiązały by wszystkie światowe problemy. Świat już ma dość ciągłego ujadania Polaków i tego że ciągle mieszają się w nie swoje sprawy. Polacy sa dla demokratycznego świata jak stręczyciele i kapo w obozach. Najleprzym przykładem na to jest ich polityka względem uchodźców. Władze Polski najpierw uciemiężyły i zdławiły Polaków i Ukraińców a teraz wzięli się za głodujących uchodźców. Świat ma już dość polskiego sutenerstwa i krwawego ujadania. Koniec Polski jest zapisany w gwiazdach.
lew
7 lat temu
rosjanie maja nas w d eeee u nich zywnosci nie brakuje
...
Następna strona