Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Samaras: Grecji wystarczy pieniędzy do końca listopada

0
Podziel się:

Grecki premier wskazuje rozwiązanie problemu płynności finansowej kraju.

Samaras: Grecji wystarczy pieniędzy do końca listopada
(Xinhua/Photoshot/REPORTER)

Bez kolejnej transzy pomocy finansowej Grecji wystarczy pieniędzy do końca listopada - powiedział premier tego kraju Antonis Samaras w opublikowanym wywiadzie dla niemieckiego dziennika _ Handelsblatt _. - _ Potem kasa będzie pusta _ - przyznał.

Według Samarasa następna rata z pakietu ratunkowego dla Grecji pozwoliłaby odzyskać płynność finansową państwa i systemu gospodarczego. _ Dlatego jest dla nas tak ważna _ - dodał.

Zapewnił też, że Grecja potrzebuje więcej czasu na reformy, ale nie prosiła o przeprowadzenie drugiej redukcji długu i nowe kredyty. _ Mamy cash-flow-plan, który nie uwzględnia redukcji długu. To czego jednak potrzebujemy, to więcej czasu na konsolidację budżetu, ale niekoniecznie nowe kredyty pomocowe _ - powiedział premier.

Samaras przyznał, że są trudności w negocjacjach z misją trojki, czyli ekspertami Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i MFW, którzy oceniają wdrażanie programu reform w Grecji. Od opinii trojki zależy, czy Ateny otrzymają kolejna ratę kredytu w wysokości 31 mld euro.

_ - Trojka żąda dalszych cięć emerytur i płac. To bardzo trudne, bo już krwawimy. Jesteśmy na granicy tego, czego możemy wymagać od naszego społeczeństwa. Ludzie dotarli do punktu, w którym mówią: jesteśmy gotowi ponieść ofiary, ale chcemy wreszcie ujrzeć światełko w tunelu. W przeciwnym razie wszystko będzie na próżno _ - powiedział Samaras.

Jego zdaniem kluczem do rozwiązania problemów Grecji jest wzrost gospodarczy. Jak powiedział, od początku kryzysu PKB tego państwa spadł o 20 procent, a wraz z kontynuacją programu konsolidacji finansów straci jeszcze 6 proc. przez następne dwa lata.

Ostrzegł, że z problemów gospodarczych wypływa zagrożenie dla demokracji. _ - Nie mogę i nie chcę zaprzeczać, że grecka demokracja stoi przed być może największym wyzwaniem. Chodzi o socjalną spójność naszego społeczeństwa. Jest ona zagrożona wskutek rosnącego bezrobocia, tak jak miało to miejsce w końcowych latach Republiki Weimarskiej w Niemczech. Społeczeństwu zagrażają populiści ze skrajnej lewicy i coś, czego w naszym kraju jeszcze nie było: wzrost znaczenia skrajnie prawicowej, można nawet powiedzieć faszystowskiej partii neonazistowskiej _ - ostrzegł Samaras. Dodał, że według sondaży partia faszystowska jest obecnie trzecią siłą polityczną w kraju.

Samaras wykluczył też opuszczenie przez Grecję strefy euro. _ - To byłaby katastrofa. Majątek naszego kraju i jego obywateli z dnia na dzień znacznie straciłby na wartości, a nasze długi by eksplodowały. Byłby to o wiele większy cios, niż koszty reform _ - ocenił._ - Ludzie wiedzą, że ten rząd jest ostatnią szansą Grecji. Musi nam się udać. Jeśli nie, to nastąpi chaos _ - powiedział premier.

Czytaj więcej w Money.pl
Grecy oddadzą pieniądze Niemcom Antonis Samaras osobiście gwarantuje, iż Niemcy odzyskają swoje pieniądze, czyli ponad 100 miliardów euro.
Grecy godzą się na plan ratunkowy. Jest jedno "ale" Na kolejną transzę pomocy przyjdzie im poczekać. Dlatego obiecali przyspieszyć reformy.
Tak do końca nie wiesz, jak upadła Grecja? Oto jej losy krok po kroku Kilka błędów doprowadziło cały naród do ruiny. Zobacz, co naprawdę się stało.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)