Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Samorząd lokalny wymaga kolejnej reformy

0
Podziel się:

Takie wnioski wyciągnęli naukowcy, którzy pod kierunkiem profesora Jerzego Hausnera przygotowali Raport o stanie samorządności w Polsce.

Samorząd lokalny wymaga kolejnej reformy
(greg801/iStockphoto)

Takie wnioski wyciągnęli naukowcy, którzy pod kierunkiem profesora Jerzego Hausnera przygotowali _ Raport o stanie samorządności w Polsce _.

Jeden z autorów opracowania, Igor Zachariasz z Uczelni Łazarskiego w Warszawie, tłumaczył w radiowej Jedynce, że najważniejszym problemem samorządów jest brak zmian w ich finansowaniu. Dyrektor Instytutu Badań i Ekspertyz Samorządowych podkreśla, że należy zreformować system w taki sposób, by społeczności lokalne w większym stopniu brały sprawy w swoje ręce.

- _ Przede wszystkim dostrzegamy, że przez dwadzieścia lat nie został zreformowany system finansów komunalnych i tutaj postulujemy dość głęboka refleksję i potrzebę reformy tego systemu w kierunku wzmocnienia odpowiedzialności mieszkańców za podejmowane decyzje na szczeblu lokalnym - _ mówi Igor Zachariasz.

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz potwierdza, że sprawa finansowania samorządów jest problemem, którego nie rozwiązano od lat. - _ To jest taki gorący kartofel, który jest odrzucany przez kolejne ekipy, bo on się łączy z kwestia zasadniczą: w ogóle jak dzielić dochód narodowy w Polsce, czyli jaką częścią powinien dysponować rząd centralny, jaką częścią samorząd terytorialny _- mówi Paweł Adamowicz.

Autorzy raportu podkreślają, że nie stawiają pytania, czy samorząd jest potrzebny, a jedynie próbują zdiagnozować jego aktualne problemy. Dodają, że liczą na wywołanie dyskusji na temat problemów samorządności w naszym kraju.

Czytaj więcej w Money.pl
Szykują protest. Chodzi im o 8 mld złotych Samorządowcy wierdzą, że decyzje władz centralnych zaburzyły równowagę finansową gmin, powiatów i województw.
Wiedzą, co najbardziej doskwiera samorządom Zdestabilizowane finanse samorządów to - według PSL - podstawowa bolączka jednostek samorządu terytorialnego.
Resort finansów ma nowego ministra. Będzie... Janusz Cichoń, poseł PO z Warmii i Mazur, członek komisji finansów publicznych oraz komisji do spraw kontroli państwowej, został wiceministrem finansów.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)