Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Samorządy chcą zmiany prawa planowania przestrzennego

0
Podziel się:

Samorządowcy uważają, że przy obecnych przepisach ciężko o planowanie przestrzeni na wysokim poziomie, bo jest ono za drogie.

Samorządy chcą zmiany prawa planowania przestrzennego
(Bartek Sadowski/Money.pl)

Samorządy twierdzą, że ponoszą zbyt duże koszty w związku z tworzeniem planów zagospodarowania przestrzennego i chcą zmiany prawa w tym zakresie. Wczoraj w Poznaniu zorganizowana została konferencja _ Skutki planowania przestrzennego - konsekwencje dla rozwoju _.

Na zdjęciu prezydent Poznania Ryszard Grobelny, jeden z uczestników konferencji

Według organizatorów konferencji polskie miasta stają przed dylematem: sporządzać miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego i narażać się na skutki finansowe ich uchwalania, czy też chronić budżet gminy przed tymi kosztami i jednocześnie rezygnować z kontroli nad rozwojem miasta i zgadzać się na chaos w przestrzeni.

_ - Mówiąc o skutkach planowania przestrzennego mówimy o kosztach, jakie są ponoszone dla poprawy ładu przestrzennego. To oczywiste, że trzeba je ponosić, ale problem polega na tym, że wielokrotnie te koszty są nieuzasadnione _ - powiedział na konferencji prasowej zastępca prezydenta Gdańska Wiesław Bielawski.

Winą za taki stan samorządowcy obarczają przepisy prawne. W 2003 roku została przyjęta Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, która między innymi unieważniła wszystkie dokumenty planistyczne przyjęte do 1995 roku. Proces planowania przestrzennego zaczął się w Polsce niemal od początku, a nowe przepisy w praktyce generują ogromne koszty.

Koszty te według organizatorów konferencji związane są z obowiązkiem wykupu terenu pod drogi publiczne projektowane w planie miejscowym, jak również odszkodowań, jeżeli wskutek uchwalenia planu korzystanie z nieruchomości lub jej części w dotychczasowy sposób lub zgodny z dotychczasowym przeznaczeniem stało się niemożliwe lub istotnie ograniczone. Koszty odszkodowań są znaczne.

_ - W przypadku Poznania to problem setek milionów, a nawet przekraczające już miliard. Wiemy, jakie są koszty sporządzania planów zagospodarowania i przestajemy w niektórych miejscach to robić, bądź świadomie wybieramy gorsze plany, ponieważ na lepsze nas nie stać _ - podkreślił podczas konferencji prasowej prezydent Poznania Ryszard Grobelny.

Jak zaznaczył, miasta decydują się np. na planowanie drogi z jednym szpalerem drzew, bądź w ogóle rezygnują z tego rozwiązania, żeby zmniejszyć koszty budowy drogi. Podał on również przykład podjęcia decyzji o stworzeniu drogi wewnętrznej zamiast publicznej. _ - Właśnie takie rozwiązania zmniejszają koszty budowy. To gorsze, ale tańsze rozwiązania _ - zaznaczył

Według Grobelnego przyczyną odszkodowań jest zasada wyceny wartości gruntów wynikająca z polskiego prawa.

_ - Jeden z prelegentów porównał sytuację polską i niemiecką. W Polsce każdy grunt ma wartość, zgodnie z tym jak mógłby być zabudowany, a planowanie przestrzenne tę wartość zabiera. A skoro zabiera, to trzeba wypłacić odszkodowanie. W Niemczech grunty nie mają wartości, a dopiero w wyniku planowania ją otrzymują. To zupełnie inna filozofia działania _ - podkreślił Grobelny.

Poznańska konferencja jest początkiem debaty publicznej na ten temat. Zorganizowały ją miasto Poznań wraz ze Związkiem Miast Polskich i poznańskim oddziałem Towarzystwa Urbanistów Polskich.

Czytaj więcej w Money.pl
Oni jeszcze nie uporali się ze śmieciami Inspekcja Ochrony Środowiska nałożyła kary finansowe na 17 gmin, które do tej pory nie przeprowadziły przetargów na odbiór śmieci.
Senat poparł nowelę ws. kuratorów oświaty Senat poparł poselski projekt noweli, który trafi teraz do prezydenta.
Burmistrz Zakopanego szastał pieniędzmi? Prokuratura wszczęła postępowanie sprawdzające wobec burmistrza Zakopanego, który z budżetu miasta wydał 60 tys. zł na obsługę prawną spraw karnych wytoczonych przeciw niemu i obecnej sekretarz miasta.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)