Notowania

atom w iranie
18.02.2012 09:55

Sankcje dla Iranu - tym razem zablokują banki

Jedna z najważniejszych instytucji finansowych na świecie odetnie irańskie banki od swojej sieci komunikacyjnej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(_Skender_ /CC/Flickr)

SWIFT - jedna z najważniejszych instytucji finansowych na świecie, obsługująca m.in. przelewy między bankami - podała, że odetnie irańskie banki od swojej sieci komunikacyjnej. Zachód podejrzewa, że Teheran pracuje nad stworzeniem broni atomowej.

SWIFT, Towarzystwo Światowej Telekomunikacji Finansowej, z siedzibą w Brukseli, pośredniczy w międzynarodowych transakcjach między światowymi instytucjami finansowymi, takimi jak banki, giełdy, domy maklerskie oraz korporacje. Zrzesza ponad 10 000 podmiotów z 210 krajów.

W oświadczeniu podano, że _ SWIFT jest gotowy przestać świadczyć usługi dla objętych sankcjami instytucji finansowych w Iranie, jak tylko kształtu nabiorą opracowywane właśnie unijne przepisy _ w tej kwestii.

O taką decyzję zabiegały USA i UE, które pragną zapobiec powstaniu irańskiej bomby atomowej, nie uciekając się przy tym do rozwiązań siłowych. W przeciwieństwie do sankcji gospodarczych - tych już nałożonych i tych właśnie opracowywanych - odcięcie irańskich banków od globalnej sieci łączącej świat finansów miałoby skutek natychmiastowy.

Za pośrednictwem SWIFT Iran otrzymuje płatności za eksportowaną ropę naftową. Irańska gospodarka jest uzależniona od eksportu tego surowca.

Wcześniej SWIFT opierał się naciskom ze strony USA i Unii argumentując, że nie ocenia natury obsługiwanych transakcji. - _ Jeśli SWIFT zrobi tak, jak zapowiedział, przeciąłby linę ratunkową irańskiego reżimu _ - ocenił Mark Dubowitz, ekspert ds. irańskich sankcji w administracji Obamy. - _ Byłby to także polityczny policzek: Iran byłby pierwszym krajem wyrzuconym ze SWIFT, który w świecie finansów stanowi odpowiednik ONZ _ - dodał.

Krok ten jest jednak obarczony dużym ryzykiem. Odcięcie Iranu od SWIFT może wywołać hiperinflację w kraju i odbić się na zwykłych Irańczykach, zakłócić dostawy ropy naftowej na rynek światowy i wywindować jej ceny; możliwe są również inne, nieprzewidywalne działania odwetowe - podkreśla agencja AP.

Zachód podejrzewa Irańczyków o potajemne prowadzenie prac nad bronią atomową. Władze w Teheranie twierdzą, że ich program nuklearny ma charakter czysto cywilny.

Czytaj więcej o sytuacji w Iranie
Nie chcą sankcji. Bo nie robią wrażenia? Moskwa uważa, że sankcje wobec Iranu się wyczerpały i nie są już efektywnym środkiem oddziaływania na ten kraj.
Atomowy sukces Iranu. Udało im się... Prezydent przekonuje, że już wkrótce będzie można ogłosić _ bardzo poważne osiągnięcia _ w dziedzinie jądrowej.
OPEC zwiększy produkcję ropy? Oni nie chcą Unia Europejska zdecydowała się wstrzymać zakupy ropy naftowej od Iranu.
Tagi: atom w iranie, iran, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz