Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sankcje wobec Rosji. Ukraiński parlament przyjął je w pierwszym czytaniu

0
Podziel się:

Za głosowało 243 deputowanych w 450-osobowej izbie.

Sankcje wobec Rosji. Ukraiński parlament przyjął je w pierwszym czytaniu
(AP Photo/Geert Vanden Wijngaert)

Premier Arsenij Jaceniuk (na zdjęciu) zaproponował ostateczne przyjęcie ustawy jeszcze dzisiaj, po godzinie 15. czasu polskiego. Wcześniej w tej sprawie zostaną przeprowadzone konsultacje między przedstawicielami ministerstwa sprawiedliwości Ukrainy i deputowanymi.

Rząd ukraiński zainicjował objęcie sankcjami 172 osób fizycznych i 65 osób prawnych z Rosji i innych państw. Podmioty te uznano za zaangażowane we wspieranie i finansowanie terroryzmu na wschodzie Ukrainy oraz popierające marcową aneksję Krymu przez Federację Rosyjską.

Rządowy projekt ustawy przewiduje wobec tych podmiotów 29 rodzajów restrykcji, w tym zakaz przyjazdu na Ukrainę, zablokowanie i zamrożenie aktywów w tym kraju, zakaz działalności na Ukrainie, zakaz udziału w procesach prywatyzacyjnych, korzystania z licencji, a także z prawa tranzytu.

Przed głosowaniem Jaceniuk powiedział w parlamencie, że sankcje będą miały negatywne skutki dla gospodarki kraju, ale nie można tego porównywać z ludzkimi ofiarami na wschodzie Ukrainy.

_ - Rozumiemy, że zastosowanie sankcji będzie miało następstwa dla ukraińskiej gospodarki. Ale jest to cena zupełnie niewspółmierna z ofiarami ponoszonymi przez ukraińskich żołnierzy, z ofiarami ukraińskiej ludności, którą rozstrzeliwują terroryści wspierani przez Federację Rosyjską _ - oświadczył szef rządu. Dodał, że uchwalenie sankcji to _ kwestia narodowej godności _.

W piątek Jaceniuk powiedział na konferencji prasowej, że straty, które jego kraj może ponieść w wyniku polityki Rosji, wyniosą w pierwszym roku obowiązywania sankcji ok. 7 mld dolarów.

Według Jaceniuka odrębnym punktem może być zakaz tranzytu przez Ukrainę surowców i zakaz lotów w jej przestrzeni powietrznej. Rosja przesyła tranzytem przez Ukrainę ropę i gaz.

_ - Jeszcze jedną decyzją, którą inicjuje ukraiński rząd, są dodatkowe działania, które nie pozwolą agresorowi - a jest nim Federacja Rosyjska - na modernizację jego sił zbrojnych _ - podkreślił w piątek Jaceniuk.

Czytaj więcej w Money.pl
Stany i Unia wpędzą Rosję w recesję? "Chcą rzucić Moskwę na kolana" Rosyjska gospodarka jest oparta na eksporcie i sankcje mogą jej _ poważnie zaszkodzić _.
17,1 mld dol. dla Ukrainy. "To może być za mało" Międzynarodowy Fundusz Walutowy obiecał pomoc w ustabilizowaniu gospodarki Ukrainy, ale najpierw potrzebne są reformy.
Merkel: Teraz wszystko zależy od Putina Kanclerz Niemiec uznała decyzję Unii Europejskiej o sankcjach za konieczną ze względu na aneksję Krymu i destabilizację Ukrainy.
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)