Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sarkozy prosi prezydenta Chin o poparcie w G20

0
Podziel się:

Francja chce, by G20 zreformowała system monetarny i ustabilizowała ceny surowców.

Sarkozy prosi prezydenta Chin o poparcie w G20
(ec.europa.eu)
bEIIorud

Prezydent Nicolas Sarkozy spotkał się po raz drugi w ostatnich dniach z chińskim przywódcą Hu Jintao, aby przekonać go do poparcia nadchodzącego przewodnictwa Francji w grupie G20.

Prezydent Hu udał się z Paryża do Nicei, gdzie rozmawiał w cztery oczy z prezydentem Sarkozym w prywatnej rezydencji.

Tuż przed objęciem przez Francję 12 października przewodnictwa grupy 20 najbogatszych państw świata Sarkozy chce przekonać chińskiego przywódcę do wsparcia francuskiego projektu reformy międzynarodowego systemu monetarnego, zapewnić stabilność cen surowców naturalnych i usprawnić zarządzanie światową gospodarką.

bEIIoruf

[ ( http://static1.money.pl/i/h/203/t85963.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/sojusz;gospodarczy;miliardowe;kontrakty;z;chinami,76,0,705100.html) Sojusz gospodarczy. Miliardowe kontrakty z Chinami
Już wczoraj prezydent Hu zapewnił w czasie kolacji w Pałacu Elizejskim, że _ Chiny popierają Francję w jej wysiłkach w celu zagwarantowania sukcesu szczytu G20 w przyszłym roku _. Jednak, jak zauważają francuscy komentatorzy, mimo tych ogólnych deklaracji Chiny sprzeciwiały się dotąd projektowi podniesienia kursu juana, co, według Francji, jest konieczne dla reformy międzynarodowego systemu monetarnego.

W programie trzydniowej wizyty nie ma - wbrew zwyczajowi - konferencji prasowej czy nawet briefingu obu szefów państwa. Jak tłumaczy francuska prasa, dzięki temu chiński prezydent uniknął trudnych pytań dziennikarzy, np. o łamanie praw człowieka w jego kraju.

Przyjazd prezydenta Hu do Francji wywołał protesty obrońców praw człowieka w Paryżu i Nicei. Około dwudziestu działaczy organizacji Reporterzy bez Granic manifestowało dziś ponownie przy Łuku Triumfalnym, wołając _ Uwolnić Liu Xiaobo _. Kilku z nich zatrzymała na krótko policja.

Po rozmowie obaj przywódcy udali się do luksusowej restauracji w Nicei, gdzie odbyła się wspólna kolacja. Hu ma pozostać na Lazurowym Wybrzeżu do soboty, zamierzając poświęcić ostatni dzień tylko na odpoczynek i zwiedzanie miasta.

bEIIorul
bEIIoruG
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)