Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sawicki ma miliard na dotacje dla rolników

0
Podziel się:

Unijne wsparcie otrzymają ci, którzy złożyli poprawne wnioski podczas trzech naborów na modernizacje gospodarstw rolnych.

Sawicki ma miliard na dotacje dla rolników
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Rolnicy dostaną dodatkowo około 1 mld zł na modernizację gospodarstw - poinformował na konferencji prasowej minister rolnictwa Marek Sawicki. Dzięki temu dofinansowaniu wsparcie trafi do kolejnych około 6 tys. rolników.

Jak mówił Sawicki, unijne wsparcie będą mogli otrzymać rolnicy, którzy złożyli poprawne wnioski podczas trzech naborów (2008, 2009 i 2011 roku) na _ modernizacje gospodarstw rolnych _.

Minister dodał, że Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wkrótce będzie przyjmowała wnioski na dofinansowanie małego biznesu (mikroprzedsiębiorstw) na wsi. O takie dofinansowanie mogą się ubiegać osoby fizyczne lub firmy, które chcą rozpocząć działalność na wsi tworząc miejsca pracy poza rolnictwem.

Według prezesa ARiMR Tomasza Kołodzieja działanie o nazwie modernizacja gospodarstw cieszy się dużym zainteresowaniem rolników. Do Agencji wpłynęło prawie 78 tys. wniosków na ponad 11 mld zł. Pomoc została przyznana 36,6 tys. rolników w wysokości ponad 5 mld zł, a wypłacono ponad 4 mld zł.

Polska na to działanie ma ponad 8 mld zł, dzięki tym pieniądzom inwestycje w gospodarstwach rolnych szacowane są na około 20 mld zł. Rolnicy kupili już ponad 19 tys. ciągników i ponad 170 tys. różnych maszyn oraz urządzeń rolniczych, wybudowano 850 tys. metrów kwadratowych budynków gospodarczych, m.in. chlewni, magazynów, elewatorów. _ - To ogromna kwota, która sprawia, że polskie gospodarstwa stają się coraz nowocześniejsze i mogą swobodnie konkurować na europejskim rynku _ - ocenił szef ARiMR.

Dodał, że teraz na modernizację gospodarstw będzie prawie o 1 mld zł więcej, co pozwoli na wsparcie większej liczby rolników. Agencja zakładała, że pieniądze będzie mogło dostać około 16 tys. gospodarstw, a dzięki dodatkowym środkom wsparcie trafi do kolejnych co najmniej 6 tys. rolników._ - Zdecydowana większość rolników, którzy złożyli w tym roku aplikacje w ramach tego działania, otrzyma pomoc _ - powiedział.

W tym roku o takie wsparcie ubiegało ponad 35 tys. osób. Dodał, że rolnicy z woj. lubuskiego, zachodniopomorskiego, podkarpackiego i opolskiego, którzy dostarczyli poprawnie wypełnione dokumenty, dostaną pieniądze. Mogą na nie liczyć też rolnicy z woj. wielkopolskiego.

Kołodziej poinformował, że od 26 września do 7 października tego roku ARiMR będzie przyjmowała wnioski na działanie _ mikroprzedsiębiorczość na wsi _, którego celem jest tworzenie nowych miejsc pracy na wsi. Np. za stworzenie jednego miejsca pracy przedsiębiorca może otrzymać 100 tys. zł, za dwa - 200 tys., a za trzy i więcej - 300 tys. zł. Agencja dofinansowuje do 50 procent kosztów przedsięwzięcia. Możliwe jest otrzymanie 50 procent zaliczki na poczet kosztów inwestycji - zaznaczył. Dodał, że na ten cel jest 2,5 mld zł. - _ Jest realna szansa na utworzenie ponad 25 tys. nowych miejsc pracy na wsi _ - mówił Kołodziej.

Jak powiedział Sawicki, resort rolnictwa przygotowuje też nabór wniosków dla rolników, którzy będą chcieli budować biogazownie. Taka inwestycja będzie dofinansowania w wysokości 500 tys. zł. Poinformował także, że Agencja ogłosi nabór wniosków od firm zajmujących się przetwórstwem rolnym. Przede wszystkim pieniądze te zostaną skierowane na konsolidację przetwórstwa rolno-spożywczego, szczególnie spółdzielczego.

Kołodziej poinformował, że od początku powstania ARiMR na polską wieś, do przetwórstwa spożywczego i do rybaków, trafiło 132 mld zł, w tym 115 mld zł to środki z programów realizowanych wspólnie z Unią Europejską. Jak zauważył, tylko w tym roku Agencja przekazała ponad 15,5 mld zł, w tym 5,6 mld zł w ramach PROW.

_ - Już obecnie jest zagospodarowanych w formie zawartych umów, zaciągniętych zobowiązań czy też przyjętych wniosków około 90 procent całego budżetu PROW. A kolejne nabory wyczerpią pieniądze na ten cel _ - podkreślił prezes Agencji. Na realizację PROW na lata 2007-2013 Polska ma ponad 70 mld zł, Agencja wypłaciła 25,5 mld zł.

Czytaj więcej o rolnictwie w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/108/t75628.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/plony;zboz;moga;byc;w;tym;roku;nizsze,44,0,886316.html) Dwa tygodnie rozstrzygną o cenach żywności GUS ocenił, że w tym roku zostanie zebrane 24,3-25,2 mln ton zbóż podstawowych, czyli o 1-5 proc. mniej, niż w ubiegłym roku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/196/t20164.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polscy;rolnicy;stracili;145;mln;zl;przez;ehec,99,0,848227.html) Rolnicy stracili 145 mln zł przez EHEC Winę za straty polskich rolników ponoszą m.in. służby sanitarne Niemiec, które do tej pory nie znalazły źródła zakażeń EHEC - uważa Marek Sawicki, minister rolnictwa.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/160/t89248.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/nie;ma;pomyslu;na;rolnikow;czas;ucieka,207,0,804047.html) Nie ma pomysłu na rolników. Czas ucieka Jeszcze tylko kilka miesięcy ma Sejm na dokonanie zmian w przepisach dotyczących finansowania z budżetu państwa składek zdrowotnych rolników.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)