Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sawicki zapowiada pomoc dla 50 tys. gospodarstw

0
Podziel się:

Tyle z nich, według szacunków ministerstwa, zostało zalanych przez powódź. Rolnicy mogą liczyć na ulgi i preferencyjne kredyty.

Sawicki zapowiada pomoc dla 50 tys. gospodarstw
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Minister rolnictwa Marek Sawicki (na zdjęciu) zapowiedział, że rolnicy, którzy ucierpieli w wyniku powodzi, mogą liczyć na wiele ulg i udogodnienia w spłatach kredytów. *Otrzymają też pomoc bezpośrednią w wysokości od 2 do 4 tysięcy złotych w zależności od wielkości gospodarstwa.*

Rolnicy mogą liczyć na rozłożenie na raty składek, umorzenie zaległości lub okresowe zwolnienie ze spłaty składki na ubezpieczenie w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. W przypadku Agencji Nieruchomości Rolnych będzie to także rozłożenie na raty lub zwolnienie dzierżawców z czynszu na terenach zalanych.

Dodał, że rolnicy będą mogli skorzystać z wydłużenia okresu spłat kredytów preferencyjnych oraz ubiegać się o przesunięcie terminu realizacji zobowiązań wynikających z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

_ - Będziemy także stosowali pomoc finansową. W tej sprawie jest złożony wniosek w Radzie Ministrów i prawdopodobnie jutro będzie rozpatrywany w Komisji Europejskiej. Chcemy dodatkowo przeznaczyć dla tych gospodarstw środki na bezpośrednie wydatki - w wysokości 2 tys. zł w gospodarstwach do 5 ha i 4 tys. zł dla gospodarstw powyżej 5 ha _ - podkreślił Sawicki.

POSŁUCHAJ MINISTRA SAWICKIEGO:

Minister dodał, że resort rolnictwa wystąpił też do KE z wnioskiem o niestosowanie kary w postaci obniżenia o połowę wysokości pomocy wobec rolników, którzy nie ubezpieczyli swoich upraw. Unijne przepisy nakładają obowiązek ubezpieczenia od klęsk żywiołowych co najmniej 50 proc. upraw w gospodarstwie.

_ _

Właściciele gospodarstw będą mogli później otrzymać też pomoc rzeczową.

_ - Agencja Rynku Rolnego dysponuje ponad 200 tys. ton jęczmienia i ponad 20 tys. ton mleka w proszku. Chcemy, żeby te produkty mogły być przeznaczone jako pasza lub także ekwiwalent strat poniesionych przez rolników na terenach zalanych. _

_ Ta pomoc będzie kierowana dopiero wtedy, kiedy będziemy mieć pełne szacunki strat _ - dodał Sawicki.

POSŁUCHAJ MINISTRA SAWICKIEGO:

Zdaniem Sawickiego, powódź nie będzie miała większego wpływu na ceny produktów rolnych. Podkreślił, że obecnie nie można stwierdzić, czy część zalanych wodą upraw nadaje się jeszcze do wykorzystania. W miejscach, gdzie woda stoi kilka dni, zbóż, siana i okopowych nie będzie.

[

Gdzie się zwrócić o pomoc po powodzi? ]( http://news.money.pl/artykul/gdzie;sie;zwrocic;o;pomoc;po;powodzi,252,0,625148.html )
Ceny podstawowych produktów, takich jak zboża, _ nie są ustalane na rynku polskim czy europejskim, ale na rynku światowym i tu poważnego wpływu na ceny nie będzie. To raczej jest problem po stronie dochodowej tych gospodarstw, które zostały zalane _ - powiedział wicepremier Waldemar Pawlak.

Wicepremier minister gospodarki Waldemar Pawlak uważa, że rolnicy są w szczególnie trudnej sytuacji, bo pierwsze plony będą mieli dopiero za rok.

POSŁUCHAJ WICEPREMIERA PAWLAKA:

W przyszłym tygodniu rząd ma ostatecznie zdecydować, jaką pomoc dostaną przedsiębiorcy poszkodowani w powodzi. Wczoraj rząd zdecydował, że na odbudowę domu każda rodzina może otrzymać 100 tysięcy złotych.

ZOBACZ TAKŻE:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)