Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Ścieki z zakładu Dawtony wylewają się na pole. W internecie zawrzało [WIDEO]

Ścieki z zakładu Dawtony wylewają się na pole. W internecie zawrzało

 

 

"Na okoliczne pola wylewany jest śmierdzący szlam" - zaalarmował jeden z użytkowników serwisu wykop.pl. Internauta zrobił zdjęcia i nagrania przy zakładzie firmy Dawtona w podwarszawskim Lesznie. Money.pl sprawdza, czy wszystko odbywa się zgodnie z prawem.

"Tuż za murem graniczącym z firmą, tam, gdzie znajdują się obory dla krów, firma wylewa szlam do prowizorycznie wykopanego rowu" - opisuje sytuację przy zakładzie Dawtony w Lesznie użytkownik analogowy_dzik. Postanowiliśmy pojechać jego śladem i sprawdzić, jak wygląda sytuacja.

"Coś nie pyknęło i tego zostało multum"

Na miejscu natrafiłem na jednego z pracowników, który po wypytaniu, po co przyjechałem i co robię, zagwarantował, że styropianowe tacki już zostały usunięte. Faktycznie - w sieci pojawiły się również zdjęcia porozrzucanych za ogrodzeniem tacek. I faktycznie - mężczyzna miał rację - gdy byłem na miejscu, były już posprzątane.

"Były opady atmosferyczne, to się rozszczelniło, wiatr zrobił swoje, ale już to pozbieraliśmy. Kiedyś w to pakowali kukurydzę, foliowali i wysyłali na sklepy, ale coś nie pyknęło i tego zostało multum. Mieli zutylizować i tak zostało" - tłumaczy pracownik.

Styropianowe tacki nie były jednak największym problemem. Dookoła rozciągają się zbiorniki z bliżej nieokreśloną breją.


money.pl

Szlam jest śmierdzący. Internauta opisuje, że nawet na kilka kilometrów. Po zapachu, a raczej smrodzie, dziś do Dawtony bym jednak nie trafił. Ścieki wyglądają strasznie i śmierdzą, ale odór unosi się na odległość kilkunastu-kilkudziesięciu metrów. Może wszystko to kwestia warunków atmosferycznych - np. wiatru i ile danego dnia fabryka "wydali".

Z bliska bajoro cuchnie jednak okropnie. Po kilkunastu sekundach ciężko jest oddychać w tym miejscu bez odruchu wymiotnego. Widać, że całość nie jest dziełem przypadku. Świadczą o tym choćby wykopane rowy, którymi płyną ścieki.


money.pl

Unijne standardy zachowane

W Lesznie Dawtona ma jeden z zakładów produkcyjnych. W tym samym miejscu prowadzone jest też gospodarstwo rolne należące do przedsiębiorstwa, w którym jest ok. 500 krów. To właśnie za nim są bajora z nieokreśloną breją.


money.pl

Dawtona produkuje w Błoniu i Lesznie pod Warszawą oraz w Lipnie pod Toruniem. Jak czytamy na stronie internetowej firmy, „każdy z trzech zakładów jest wyposażony w najnowocześniejsze, w pełni zautomatyzowane, linie produkcyjne, zapewniające najwyższą wydajność produkcji i spełniające unijne standardy jakości i bezpieczeństwa żywności”.

Przedstawiciele firmy zapewniają też, że jej siłą jest fakt posiadania własnych terenów uprawnych - m.in. w otulinie Kampinoskiego Parku Narodowego.


money.pl

O komentarz poprosiliśmy firmę Dawtona. Dział marketingu zapewnił nas, że we wtorek wystosuje oficjalne oświadczenie i przedstawi dokumentację. Nad jej opracowaniem podobno pracuje wewnętrzny dział ochrony środowiska.

Zapytaliśmy też Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie, czy zakład Dawtony w Lesznie był kontrolowany. W odpowiedzi usłyszeliśmy jedynie, że "wielokrotnie". Więcej szczegółów mamy poznać we wtorek. Warszawski WIOŚ zagwarantował, że potraktuje tę sprawę priorytetowo.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

leszno, ścieki, dawtona
Czytaj także
Polecane galerie
Skunks
2018-08-23 14:55
W Działoszynie z zakładu Anita produkującego lody ścieki wylewane sa na okoliczne pola lub po prostu przelewaja się przez chodnik i płyną rowem między chodnikiem a jezdnią.
Skunks
2018-08-23 14:55
W Działoszynie z zakładu Anita produkującego lody ścieki wylewane sa na okoliczne pola lub po prostu przelewaja się przez chodnik i płyną rowem między chodnikiem a jezdnią.
Sławomir
2018-08-22 00:43
To jest Leszno miasto politycznie obstwione tam nic nie moźe normalnie funkcjonować trzeba to zlikwidować a w pierwszej kolejności wodociągi o prezesa
Pokaż wszystkie komentarze (84)