Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Hiszpanie boją się utraty Katalonii. Uderzyłoby to w gospodarkę

8
Podziel się:

Prawie trzy czwarte ankietowanych w Hiszpanii przedsiębiorców obawia się, że ewentualna secesja Katalonii byłaby ciosem dla gospodarki tego kraju - wynika z sondażu przeprowadzonego przez firmę Deloitte i opublikowanego przez dziennik "El Pais".

Hiszpanie boją się utraty Katalonii. Uderzyłoby to w gospodarkę
(AFP/EAST NEWS)
bEJnaooR

Na początku lipca koalicja rządząca Katalonią od stycznia 2016 roku zaprezentowała projekt ustawy, która ma posłużyć do organizacji referendum w sprawie niepodległości regionu. Ma się ono odbyć 1 października.

74 proc. przedsiębiorców ankietowanych w całym kraju przez Deloitte uważa, że oderwanie się tego regionu od reszty kraju zagraża hiszpańskiej gospodarce, podczas gdy tylko 43 proc. biznesmenów z Katalonii widzi takie ryzyko.

Mimo planów Katalończyków, którzy ogłosili, że jeśli w referendum przeważy odpowiedź na "tak", niepodległość zostanie ogłoszona w ciągu 48 godzin, z sondażu Deloitte wynika, że biznesmeni i szefowie firm są raczej przekonani, że w kraju utrzyma się jednak wzrost gospodarczy.

bEJnaooT

Władze w Madrycie zapowiadały już wielokrotnie, że zablokują organizację katalońskiego plebiscytu, gdyż "jest on niezgodny z konstytucją". Ostrzegły, że "do referendum nie dojdzie, gdyż jest ono nielegalne", a hiszpański rząd odpowie na "wszelkie działania, które przejdą od zapowiedzi do faktów".

* Hiszpania - najpiękniejsze wybrzeża *

W 2014 roku zwolennicy oderwania się Katalonii od Hiszpanii przeprowadzili już niewiążące referendum w tej sprawie. Według katalońskich władz za niepodległością opowiedziało się ponad 80 proc. uczestników referendum. Udział w tym głosowaniu wzięły jednak tylko 2 mln spośród 5,4 mln uprawnionych.

bEJnaooZ

Według niedawnego sondażu 49,4 proc. Katalończyków jest przeciwko oderwaniu się od Hiszpanii. 70 proc. popiera rozstrzygnięcie tej kwestii w referendum.

bEJnaopu
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(8)
Prawda
4 lata temu
Jak w demokratycznym kraju referndum morze być nielegalne ,przecież ci ludzie robia to pokojowo i maja racje
Górnoślązak4
4 lata temu
Zdrada Wojciecha Korfantego dokonana na Narodzie Śląskim, polegajaca na nie proklamowaniu afirmowanej i przygotowanej przez Naród Śląski i takie kraje jak: Wielka Brytania, Włochy, USA, a nawet Czechosłowacje, Niepodległosci Śląska oraz szybkim i perfidnym rozwiązaniu Śląskich Brygad Powstańczych, które mogły tym razem militarnie przeciwstawic się Polsce i Vetu Francji, to typowa dla polaków AKCJA DYWERSYJNA. ŚLĄSCY POWSTAŃCY I POLITYcY BYLI WYKORZYTANI PRZEZ POLAKÓW TYLKO DO WALKI Z NIEMCAMI. ZOSTALI SZYBKO ZDRADZENI I OSZUKANI GDY PRZYSZEDŁ CZAS NA OBIECANĄ NIEPODLEGŁOŚĆ ŚLĄSKA. WOJCIECH KORFANTY TO TYPOWY AGENT I ZDRAJCA ŚLĄZAKÓW. Niepodległościowi politycy Śląscy owego czasu: Józef Kożdoń, Ewald Latacz, Książe Pszczyński Henryk XV, Teofil Kupka i wielu innyh.
ZK590
4 lata temu
ubezpieczenie uprzywilejowanych krótkie i często żadne a emerytury marzenie np. dla budowlańca z 45 letnim stażem pracy.
bEJnaopv
kamieni kupa
4 lata temu
Ubezpieczenie zdrowotne na NFZ Polaka - 403zł, to samo ubezpieczenie dla księdza 53zł a dla Ukraińca 45zł. Taki objaw "równości wobec obowiązującego prawa" jaką reprezentuje PiS-urski rząd.
Ulisses.
4 lata temu
Czas na zjednoczenie Irlandii..