Notowania

Hiszpanie boją się utraty Katalonii. Uderzyłoby to w gospodarkę

Prawie trzy czwarte ankietowanych w Hiszpanii przedsiębiorców obawia się, że ewentualna secesja Katalonii byłaby ciosem dla gospodarki tego kraju - wynika z sondażu przeprowadzonego przez firmę Deloitte i opublikowanego przez dziennik "El Pais".

Podziel się
Dodaj komentarz
(AFP/EAST NEWS)

Na początku lipca koalicja rządząca Katalonią od stycznia 2016 roku zaprezentowała projekt ustawy, która ma posłużyć do organizacji referendum w sprawie niepodległości regionu. Ma się ono odbyć 1 października.

74 proc. przedsiębiorców ankietowanych w całym kraju przez Deloitte uważa, że oderwanie się tego regionu od reszty kraju zagraża hiszpańskiej gospodarce, podczas gdy tylko 43 proc. biznesmenów z Katalonii widzi takie ryzyko.

Mimo planów Katalończyków, którzy ogłosili, że jeśli w referendum przeważy odpowiedź na "tak", niepodległość zostanie ogłoszona w ciągu 48 godzin, z sondażu Deloitte wynika, że biznesmeni i szefowie firm są raczej przekonani, że w kraju utrzyma się jednak wzrost gospodarczy.

Władze w Madrycie zapowiadały już wielokrotnie, że zablokują organizację katalońskiego plebiscytu, gdyż "jest on niezgodny z konstytucją". Ostrzegły, że "do referendum nie dojdzie, gdyż jest ono nielegalne", a hiszpański rząd odpowie na "wszelkie działania, które przejdą od zapowiedzi do faktów".

* Hiszpania - najpiękniejsze wybrzeża *

W 2014 roku zwolennicy oderwania się Katalonii od Hiszpanii przeprowadzili już niewiążące referendum w tej sprawie. Według katalońskich władz za niepodległością opowiedziało się ponad 80 proc. uczestników referendum. Udział w tym głosowaniu wzięły jednak tylko 2 mln spośród 5,4 mln uprawnionych.

Według niedawnego sondażu 49,4 proc. Katalończyków jest przeciwko oderwaniu się od Hiszpanii. 70 proc. popiera rozstrzygnięcie tej kwestii w referendum.

Tagi: hiszpania, gospodarka, rząd, referendum, katalonia, wiadomości, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-07-2017

VerayherCzy Madryt będzie bombardowany przez NATO dla wsparcia secesji Katalonii? A ładnie było odrywać Kosowo? Niech posmakują teraz identycznej sytuacji.

24-07-2017

kamieni kupaUbezpieczenie zdrowotne na NFZ Polaka - 403zł, to samo ubezpieczenie dla księdza 53zł a dla Ukraińca 45zł. Taki objaw "równości wobec … Czytaj całość

23-07-2017

POlskaNie wierzę. Takie same szanse jak na przyłączenie przez Tuska Kaszub do Niemiec.

Rozwiń komentarze (8)