Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm przyjął nowelizację ustawy refundacyjnej

0
Podziel się:

Posłowie nie usunęli z projektu ustawy przepisów o karaniu aptekarzy za nieuzasadnioną sprzedaż leków refundowanych.

Sejm przyjął nowelizację ustawy refundacyjnej
(PAP/Paweł Supernak)

Posłowie nie usunęli z projektu ustawy refundacyjnej przepisów o karaniu aptekarzy za nieuzasadnioną sprzedaż leków refundowanych. Dotyczący tej sprawy wniosek mniejszości został odrzucony.* *Sejm uchwalił natomiast abolicję dla aptekarzy za realizację błędnych recept przed wejściem w życie noweli ustawy refundacyjnej. Posłowie przyjęli też wniosek, pozwalający aptekarzom na składanie zażaleń na decyzje kontrolerów NFZ.

aktualizacja 14:53

Za przyjęciem ustawy wraz z przyjętymi poprawkami głosowało 229 posłów, przeciw - 62, od głosu wstrzymało się 146 posłów, głównie z klubu parlamentarnego PiS.

Poprawki zostały zgłoszone wczoraj w nocy. Dwie zgłosił klub PO, jedną - klub PiS. Jedna z poprawek PO zakładała abolicję dla aptekarzy dotyczącą realizacji nieprawidłowo wystawionych recept. Abolicja dotyczyła recept wystawionych przed dniem wejścia w życie proponowanej nowelizacji i obejmować aptekarzy jeszcze przez cztery tygodnie - do czasu wejścia w życie nowelizacji ustawy refundacyjnej.

Kolejna poprawka zgłoszona przez klub PO zakładała wprowadzenie procedury odwoławczej dla aptek po kontroli NFZ. Podczas omawiania poprawek dotyczących abolicji przedstawiciele Naczelnej Rady Aptekarskiej oraz posłowie PiS zgłosili wątpliwość, czy obejmie ona także rozporządzenie w sprawie recept, czyli np. recepty z przystawioną pieczątką _ Refundacja do decyzji NFZ _. W myśl rozporządzenia na awersie recepty mogą znaleźć się tylko dopiski: _ cito _ oraz _ Nie zamieniać _, natomiast nie powinno być tam żadnych informacji niezwiązanych z przeznaczeniem recepty.

W debacie przed głosowaniem w Sejmie przewodniczący sejmowej komisji zdrowia Bolesław Piecha z PiS skrytykował sposób pracy nad nowelizacją ustawy refundacyjnej i zaproponowane przez posłów PO poprawki. Dodał, że podczas prac komisji były wątpliwości, czy abolicja obejmie aptekarzy. Bolesław Piecha przypomniał, że projekt przewidywał zrezygnowanie z nieuzasadnionych kar za nieświadomie popełnione błędy przy wypisywaniu recept, jednak ten przepis został usunięty.

Wicepremier Waldemar Pawlak odpowiadał w Sejmie, że wprowadzono tylko najważniejsze poprawki - po to, by nowelizacja mogła jak najszybciej wejść w życie. Tłumaczył też, że aptekarze mogą od kary odwołać się do sądu.

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz powiedział, że rząd stara się wywiązać ze złożonych deklaracji. Podziękował też aptekarzom, że w odpowiedzialny sposób wywiązali się ze złożonych publicznie deklaracji.

Nowela ustawy refundacyjnej przewiduje zniesienie kar dla lekarzy, którzy niewłaściwie wypisują recepty oraz abolicję dla aptekarzy realizujących recepty z błędami przed dniem wejścia w życie tej nowelizacji.

Zgodnie z nowelą, z ustawy refundacyjnej usunięto ustęp 8 art. 48. Przewidywał on, że jeśli lekarz błędnie wypisze receptę, będzie zobowiązany do zwrotu kwoty nienależnej refundacji wraz z odsetkami. Chodzi o przypadki wypisania recepty np. nieuzasadnionej względami medycznymi lub niezgodnej z listą leków refundowanych, a także niezgodnie z uprawnieniami pacjenta. Lekarze, którzy do chwili wejścia w życie nowych przepisów wystawili taką receptę, będą objęci abolicją. O takie rozwiązanie postulowała Naczelna Rada Lekarska.

Nowelizacja wprowadza ponadto zmiany w ustawie o zawodzie lekarza i lekarza dentysty. Medycy nie będą wpisywać na recepcie poziomu odpłatności za leki mające jeden poziom refundacji. Jednak NRL domaga się, by dotyczyło to wszystkich medykamentów. Sejm nie przyjął jej propozycji, zgłoszonej przez jednego z posłów jako wniosek mniejszości. Przewidywała ona, że lekarze wypisywaliby na receptach tylko symbole dot. stopnia refundacji: P1, P2, P3.

19 stycznia, Senat zajmie się uchwaloną nowelizacją ustawy refundacyjnej - wynika z porządku obrad Senatu. Senatorowie zajmą się też kilkoma innymi ustawami, uchwalonymi w tym tygodniu przez Sejm - m.in. o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników za 2012 rok. Zgodnie z nią rolnicy zapłacą za osobę 1 zł od hektara w gospodarstwach mających ponad 6 tzw. hektarów przeliczeniowych, w gospodarstwach do 6 hektarów składkę tak jak dotychczas zapłaci budżet państwa.

Czytaj więcej o refundacji leków
"Minister gumkujący leki to skandal!" _ Dał się wykorzystać koncernom _ - grzmi PiS i Solidarna Polska. Eksperci dodają, że leki i tak będą droższe.
Debatują nad ustawą. Lekarzom się nie spieszy Minister Arłukowicz przedstawił komisji zdrowia propozycje zmian w ustawie refundacyjnej. Wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej apeluje, aby tryb prac nad nowelizacją nie był zbyt pilny.
Oni znaleźli sposób na leki refundowane W Anglii system refundacji jest prostszy niż ten obowiązujący w Polsce.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)