Notowania

referendum edukacyjne
23.10.2013 09:13

Sejm rozpoczął obrady. Zobacz transmisję

Posłowie zajmą się dziś między innymi projektem nowelizacji konstytucji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Witold Rozbicki/REPORTER)

Sejm, który o godz. 9 wznowił obrady, zajmie się projektem nowelizacji konstytucji autorstwa PiS. Chodzi między innymi o zmiany zasad przeprowadzania referendum ogólnokrajowego. Nie będzie jednak głosowania w tej sprawie, a jedynie debata.

Propozycja PiS zakłada obowiązek zarządzenia przez Sejm referendum ogólnokrajowego, jeśli z inicjatywą w tej sprawie wystąpi grupa co najmniej miliona obywateli mających prawo wybierania posłów na Sejm. Proponuje też dodanie w konstytucji (art. 125) zastrzeżenia, zgodnie z którym referendum ogólnokrajowego nie można byłoby przeprowadzać w sprawie: zmian w konstytucji, budżetu państwa, udziału w operacjach militarnych i obronności państwa oraz amnestii.

Zobacz transmisję na żywo z posiedzenia Sejmu:

źródło: sejm.gov.pl

PiS proponuje też wprowadzenie w konstytucji zasady, że projekt ustawy, zgłoszony w ramach obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej, nie może być odrzucony w pierwszym czytaniu i nie obowiązuje w jego przypadku zasada dyskontynuacji prac parlamentu.

Wieczorem zaplanowano w Sejmie głosowania, m.in. nad wnioskiem o odrzucenie informacji rządu na temat realizacji Paktu dla Kultury, zakładającego podwyższenie wydatków na kulturę do co najmniej 1 proc. PKB w perspektywie do 2015 r.

Niewykluczone, że wieczorem odbędzie się także głosowanie w sprawie rządowego projektu dotyczącego leczenia najgroźniejszych przestępców już po odbyciu przez nich kary. Chodzi przede wszystkim o seryjnych zabójców skazanych w PRL na karę śmierci, zamienioną na 25 lat więzienia wskutek amnestii z 1989 r. Szefowa nadzwyczajnej komisji do rozpatrzenia projektu Ligia Krajewska (PO) powiedziała, że rano zbiera się komisja, by zająć się poprawkami zgłoszonymi do projektu. Jeśli komisja rozpatrzy poprawki i zakończy prace, to projekt może być głosowany wieczorem.

Posłowie zajmą się także projektami uchwał w sprawie: uczczenia 1150. rocznicy misji świętych Cyryla i Metodego wśród Słowian, upamiętnienia 200. rocznicy śmierci księcia Józefa Poniatowskiego oraz uczczenia sierżanta Józefa Franczaka, pseudonim _ Lalek _, ostatniego żołnierza antykomunistycznego podziemia w 50. rocznicę śmierci.

Czytaj więcej w Money.pl
Referendum edukacyjne w Sejmie. Ale głosowania nie będzie Milion obywateli walczy z reformą obniżającą wiek szkolny. Co na to rząd?
NFZ chce zabrać lekarzom 400 mln zł. Grożą strajkiem Medycy rodzinni zamkną gabinety, jeśli fundusz przeforsuje swoje plany. Dziś w Sejmie starcie z ministrem Bartoszem Arłukowiczem.
Kopacz chce zmian w posiedzeniach Sejmu - _ Będą się o nie biła i będą o to walczyła, bo uważam, że to jest słuszne _ - powiedziała marszałek Sejmu.
Tagi: referendum edukacyjne, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, gospodarka polska, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz