Notowania

mfw
21.05.2010 08:49

Sejm uchwalił: Polska silniejsza w MFW

Międzynarodowy Fundusz Walutowy zwiększa znaczenie krajów o niskich dochodach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

*Sejm jednogłośnie opowiedział się za ratyfikacją poprawek do umowy o Międzynarodowym Funduszu Walutowym, które m.in. wzmocnią pozycję Polski w funduszu i zwiększą nasz wpływ na decyzje podejmowane przez tę organizację. *

Sejm musi wyrazić zgodę na ratyfikację przez prezydenta zmian w podpisanej przez Polskę umowie międzynarodowej o MFW. Zmiany dotyczązwiększenia siły głosów krajów o niskich dochodach oraz rozszerzenia działalności inwestycyjnej MFW.

Zdaniem rządu, zmiana wzmocni pozycję Polski jako aktywnego uczestnika współpracy międzynarodowej.

Winiecki: NBP nie chce amunicji do obrony złotego
Przyjęcie poprawki do umowy o MFW będzie też formalnym warunkiem wejścia w życie decyzji Rady Gubernatorów MFW dotyczącej reformy udziałów i głosów w MFW. Dzięki temu zwiększeniu ulegnie udział Polski, liczba głosów, a zatem i wpływ na decyzje podejmowane przez MFW.

Ponadto zgodnie z poprawką każdy dyrektor wykonawczy MFW, wybrany przez co najmniej 19 krajów członkowskich, będzie miał prawo do mianowania drugiego zastępcy dyrektora wykonawczego. Według autorów zmian zwiększenie liczby zastępców dyrektora wykonawczego ma na celu usprawnienie wzmocnienie uczestnictwa tych grup w pracach MFW.

Zmiana w umowie przewiduje także wprowadzenie nowych zasad operacji inwestycyjnych MFW prowadzonych w ramach rachunku inwestycyjnego (Investment Account) oraz rachunku płatności specjalnych (Special Disbursement Account). Ma też umożliwić funduszowi sprzedaż części złota (403 ton) posiadanego przez MFW i przeznaczenie zysku ze sprzedaży na operacje inwestycyjne.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Polska wciąż nie korzysta z linii kredytowej MFW ]( http://news.money.pl/artykul/polska;wciaz;nie;korzysta;z;linii;kredytowej;mfw,34,0,612386.html )
* [ MFW: Straty banków mniejsze, ale nowy kryzys wciąż grozi ]( http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/mfw;straty;bankow;mniejsze;ale;nowy;kryzys;wciaz;grozi,73,0,612169.html )
Tagi: mfw, polska, udział, dochody, państwo, fundusz, sejm, głosowanie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz