Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm za łagodnym karaniem partii, które popełniły błędy w rocznych sprawozdaniach.

0
Podziel się:

W wyborach samorządowych i parlamentarnych przy przeliczaniu głosów na mandaty będzie obowiązywała metoda d'Honta - korzystniejsza dla dużych ugrupowań. Taką decyzje podjął Sejm nowelizując ordynację wyborczą do samorządów i do Sejmu.

Posłowie przyjęli także łagodniejsze zasady karania partii, które popełniły błędy w rocznych sprawozdaniach finansowych.
Za metodą d'Honta opowiedzieli sie posłowie SLD, Unii Pracy i Samoobrony. Opozycji i PSL-owi nie udało się wprowadzić metody Saint-Leauge'a, , która byłaby korzystniejsza dla mniejszych ugrupowań i lokalnych komitetów wyborczych. Metodą d'Honta będą przeliczane głosy nie tylko w jesiennych wyborach do rad gmin, powiatów i województw, ale także w wypadających za trzy lata wyborach parlamentarnych. Przeciwko takiemu trybowi zmiany zasad wyborów do Sejmu protestowali posłowie opozycji, którzy przegrali głosowanie.
Przy okazji ordynacji samorzadowej posłowie znowelizowali też ustawę o partiach politycznych. Głosami lewicy i Samoobrony zdecydowali, że jeżeli sprawozdanie finansowe partii za ubiegły rok zostanie odrzucone przez Państwową Komisję Wyborczą , to zamiast tracić całą trzyletnią subwencję z budżetu partia straci tylko 10 procent subwencji należnej w przyszłym roku.

wybory
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)