Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sejm zajmie się karaniem posłów. Tak dłużej nie może być

0
Podziel się

Chodzi o projekt umożliwiający karanie parlamentarzystów za wykroczenia drogowe bez konieczności uchylania im
immunitetu.

Sejm zajmie się karaniem posłów. Tak dłużej nie może być
(Maj/Reporter)
bCZxypzF

Na posiedzeniu w przyszłym tygodniu Sejm ma zająć się projektem umożliwiającym karanie parlamentarzystów za wykroczenia drogowe bez konieczności uchylania im immunitetu. Regulacja dotyczy także prokuratorów, prezesa IPN, RPD i GIODO.

Projekt jest wpisany do wstępnego porządku obrad Sejmu w dniach 3-5 kwietnia.

Zgodnie z projektem, w przypadku wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji przyjęcie przez posła, senatora, prokuratora, prezesa IPN, rzecznika praw dziecka lub głównego inspektora ochrony danych osobowych mandatu karnego lub uiszczenie grzywny stanowiłoby jednocześnie wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności.

Zgodnie z obecnym stanem prawnym, posłowie i senatorowie od dnia ogłoszenia wyników wyborów do dnia wygaśnięcia mandatu nie mogą być pociągnięci do odpowiedzialności karnej lub odpowiedzialności za wykroczenia bez zgody Sejmu lub Senatu.

bCZxypzH

Gdy parlamentarzysta złamie przepisy drogowe, policja musi zwrócić się, za pośrednictwem prokuratora, do marszałka Sejmu. Potem marszałek zwraca się do osoby zainteresowanej, czy sama wyraża zgodę na uchylenie immunitetu, a jeśli nie, to kieruje sprawę do komisji regulaminowej.

Również GIODO, prezes IPN i RPD nie mogą być, bez uprzedniej zgody Sejmu, pociągnięci do odpowiedzialności karnej, ani pozbawieni wolności. Nie mogą być zatrzymani lub aresztowani, z wyjątkiem ujęcia na gorącym uczynku przestępstwa i jeżeli zatrzymanie jest niezbędne do zapewnienia prawidłowego toku postępowania.

O zatrzymaniu niezwłocznie powiadamia się marszałka Sejmu, który może nakazać natychmiastowe zwolnienie zatrzymanego. Z kolei prokurator za wykroczenie odpowiada tylko dyscyplinarnie.

Projekt zmian zaproponowała marszałek Sejmu Ewa Kopacz. Jednak nie ma ona inicjatywy ustawodawczej, więc projekt został złożony jako poselski. Podpisali się pod nim posłowie wszystkich klubów poza PiS i SP.

bCZxypAi
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)