Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sejm zajmie się zmianami w OFE w grudniu

0
Podziel się:

Sejm zajmie się rządowym projektem zmian w systemie emerytalnym na początku grudnia - zdecydował Konwent Seniorów.

Sejm zajmie się zmianami w OFE w grudniu
(Witold Rozbicki/REPORTER)
bESNCblx

Projekt przewiduje, że przyszli emeryci będą mogli decydować, czy nadal chcą przekazywać część składki do OFE, czy też całość do ZUS.

Jak powiedział wicemarszałek Sejmu Cezary Grabarczyk (PO), pierwsze czytanie rządowych propozycji zaplanowane jest na pierwsze grudniowe posiedzenie Sejmu (4-6 grudnia).

Projekt, który przyjął rząd, przewiduje przeniesienie obligacji Skarbu Państwa z OFE do ZUS. 3 lutego 2014 r. OFE przekażą do ZUS 51,5 proc. wartości aktywów netto każdego funduszu. W pierwszej kolejności do ZUS trafią obligacje i bony skarbowe.

bESNCblz

Zgodnie z projektem, OFE nie będą mogły inwestować w obligacje skarbowe oraz w instrumenty dłużne gwarantowane przez Skarb Państwa. Przez 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego środki z OFE będą stopniowo przenoszone na fundusz emerytalny FUS i ewidencjonowane na prowadzonym przez ZUS subkoncie (tzw. suwak bezpieczeństwa). Wypłatą emerytur będzie zajmował się ZUS. Po osiągnięciu wieku emerytalnego środki stanowiące podstawę wyliczenia emerytury będą przez trzy lata podlegać dziedziczeniu.

Pobierana przez fundusze maksymalna opłata od składki spadnie z 3,5 do 1,75 proc. Obniżona będzie również opłata pobierana przez ZUS za przekazywanie składek do OFE - z 0,8 do 0,4 proc. Do 31 lipca 2014 r. zakazane będą reklamy zawierające informacje o OFE. Projekt zakłada też zmiany dotyczące Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego, które mają zachęcić do oszczędzania w tym systemie.

Premier Donald Tusk przekonywał, że rządowe zmiany w systemie emerytalnym spowodują, że przyszłe emerytury będą bezpieczniejsze, _ choć nie znaczy, że wyraźnie wyższe _.

Czytaj więcej w Money.pl
Ostateczna wersja zmian w OFE przyjęta Minister w kancelarii premiera poinformował właśnie na Twitterze, że projekt został zaakceptowany.
Minister finansów straci 20 mld złotych? Zbliża się decydująca batalia o nasze pieniądze z OFE, tymczasem nie wiadomo, czy koalicji uda się przeforsować zmiany. Oto lista zarzutów.
bESNCbma
emerytury
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)