Notowania

Nie wszystkie szpitale zdążyły z remontami. Mogą stracić kontrakty z NFZ

Z końcem grudnia mija termin na przebudowę szpitali w taki sposób, by sprostały unijnym przepisów. Wiadomo jednak, że z remontami nie zdąży ponad setka szpitali, co może przekreślić ich szansę na kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Podziel się
Dodaj komentarz
Szpitale miały dwa lata na dostosowanie się do nowych wymogów architektonicznych

Z końcem grudnia mija termin na przebudowę szpitali w taki sposób, by sprostały unijnym przepisom. Wiadomo jednak, że z remontami nie zdąży ponad setka placówek, co może przekreślić ich szansę na kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Nowe wymogi szpitalom postawiła nowelizacja ustawy o ratownictwie medycznym z 25 września 2015 r. Zgodnie z jej postanowieniami do końca roku 2017 szpitale musiały dostosować się do unijnych przepisów o likwidacji barier architektonicznych.

Zobacz też, czym jest sieć szpitali:

Nowe windy i łazienki

Placówki musiały w tym czasie m.in. zbudować brakujące windy, poszerzyć korytarze oraz wygospodarować łazienkę w każdej sali chorych. Te, które nie zdążyły, muszą liczyć się z ryzykiem utraty kontaktów z NFZ. Nawet jeśli są wysoko w tzw. sieci szpitali,o czym donosi "Rzeczpospolita".

Zdaniem ekspertów ze Związku Miast Polskich problem z realizacją wymogów ma od 100 do 150 placówek. W związku z tym w kwietniu do resortu zdrowia wpłynął wniosek o wydłużenie terminu zakończenia prac do 2020 lud 2022 roku. Argumenty Związku przegrały jednak z samorządami, które poniosły znaczące wydatki i zdążyły wyremontować szpitale – jeszcze w kwietniu warunków nie spełniało 450 placówek.

"Przymykanie oczu"

Marek Wójcik z ZMP ocenia, że utrzymanie terminu 31 grudnia 2017 r. doprowadzi do sytuacji, w której "wojewódzkie oddziały NFZ będą musiały przymykać oczy i dalej płacić, by nie wykluczyć strategicznych szpitali z sieci".

Tagi: sieć szpitali, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-12-2017

xXxDyscypinarki dla dyrektorów tych placówek którym zabrakło czasu, i powołać nowych. To na dobry początek, i po problemie

28-12-2017

agI tutaj jest pies pogrzebany. Nowe szpitale do zamknięcia, bo NFZ nie działa jak należy. Premie wzięli na 200 mln a na służbę zdrowia nie ma. To jak … Czytaj całość

28-12-2017

OlaTo wywalić detektorów tych szpitali

Rozwiń komentarze (4)

Wybrane dla Ciebie