Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Szpitale powiatowe mają dość. Grożą wyjściem z sieci

23
Podziel się:

136 placówek powiatowych może opuścić sieć szpitali. Żądają zwiększenia wartości umów.

Zrzeszone w Ogólnopolskim Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych 136 szpitale zagroziły, że nie podpiszą aneksów na kolejny okres rozliczeniowy.
Zrzeszone w Ogólnopolskim Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych 136 szpitale zagroziły, że nie podpiszą aneksów na kolejny okres rozliczeniowy. (Fot. Monkpress)

Czara goryczy się przelała. Strajkujący personel, zbyt mało pieniędzy na świadczenia i zamykane oddziały. Rok działania w sieci szpitali doprowadził ośrodki powiatowe na skraj – pisze "Rzeczpospolita".

Zrzeszone w Ogólnopolskim Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych 136 szpitale zagroziły, że nie podpiszą aneksów na kolejny okres rozliczeniowy i rozwiążą umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Zobacz także: Zobacz też: Wielka reforma zdrowia rządu PiS. Co oznacza dla pacjentów sieć szpitali?:

Szpitale wsparte przez związkowców chcą zwiększenia o 15 proc. wartości umów we wszystkich rodzajach świadczeń, w których wymagane jest zaangażowanie personelu szpitala. Dodatkowo odroczenia wejścia w życie norm zatrudnienia pielęgniarek do czasu zwiększenia ich liczby w systemie. A także zmian w sposobie kształcenia podyplomowego lekarzy, tak - aby absolwenci podejmowali kształcenie w placówkach powiatowych – wylicza dziennik.

Jak tłumaczy ”Rzeczpospolita”, jeśli te najmniejsze jednostki z podstawowymi oddziałami wystąpią z sieci, rozliczą się na zasadach sprzed reformy służby zdrowia. Wówczas to każde wykonane świadczenie NFZ będzie musiał opłacić im osobno. Jest bardziej opłacalne niż gospodarowanie stałą kwotą ryczałtu w sieci – zauważa dziennik.

Ale jest też druga strona medalu. Raz występując z sieci, nie będą mieli do niej powrotu. Jak podkreśla "Rz”, nie podpisując aneksów na następny okres rozliczeniowy, będą udzielać świadczeń odpłatnych, albo pozostanie im ogłosić upadłość.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(23)
yadvi
6 lat temu
Głosujcie dalej na Pisowską Zjednoczoną Partię Robotniczą to na pewno będzie lepiej...
Em
6 lat temu
Pieniądze się rozdaje bez uzasadnienia na 500+, 300+, mieszkanie+, na Rydzyka a na służbę zdrowia nie ma pieniędzy. Emeryci i inni zmuszania są do leczenia się w prywatnych gabinetach bo na NFZ nie da się leczyć z powodu limitów przyjęć, długich kolejek do lekarzy specjalistów rok i dłużej. Przy schorzeniach zagrażających życiu leczenie winno być niezwłoczne a nie za rok lub później. Czy ci politycy realizują swoje jakieś WIZJE i rozdają pieniądze i nie uwzględniają potrzeb innych grup społecznych. Czy pani Rafalska i inni politycy co tak rozdają pieniądze też leczą się za swoje prywatne pieniądze mimo płacenia składek i czy też czekają w długich kolejkach.
czerwony krzy...
6 lat temu
Wreszcie, wreszcie zaczyna się dziać dobrze, wreszcie mają odwagę powiedzieć prawdę, z pustego Salomon nie naleje, szpital bez właściwie wycenionych procedur - realnych cen rynkowych nie WYLECZY. Jeżeli każda procedura jest wyceniona poniżej możliwości, realnych stawek, tylko rzeczywiście wycenione stawką są gwarancją zachowania prawidłowego procesu leczenia, teraz wycena przez monopolistę jest jedna, zabrać każdemu, i nic nie dać choremu. Składki zdrowotne płaci każdy pracujący, leczą się nie liczni którym się uda. Nauka przyszłych lekarzy nie idzie z metodami, formami leczenia, student na studiach uczy się, zdaje egzaminy według nowych forma leczenia, a kiedy trafia do szpitala to cofa się o 10- 15 lat, to jest farsa. Na rynku nie może być tylko jeden podmiot który wycenia procedury leczenia.
pacjent
6 lat temu
Ale czytam ze 38% niereformowalnych dalej glosuje za PIS i to im zycze zeby zaczeli sie leczyc.
lech
6 lat temu
A skad PIS ma brac pieniadze jak kasa pusta Przeciez rostwonili wszystko ., Ale prawdziwy krach nastapi po nowym budrzecie UNII To dopiero bedzie argamedon i to nie tylko w lecznictwie ale w rolnictwie,,budownictwie i.t.d
...
Następna strona