Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
internet w polsce
21.05.2011 07:50

Sieć darmowego internetu w Łodzi. Będą kolejne miasta?

W mieście do września ma zostać zainstalowanych 500 hotspotów. Przychody z reklam internetowych dostaną łódzkie szpitale.

Podziel się
Dodaj komentarz
(maebmij/CC/Flickr)

W najbliższych tygodniach w Łodzi powstanie sieć darmowego, bezprzewodowego internetu. W ramach projektu, który realizuje Fundacja Doktor.net, do września ma zostać zainstalowanych 500 hotspotów. Przychody z reklam internetowych dostaną łódzkie szpitale.

List intencyjny w tej sprawie parafowała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. - _ Do końca maja chcemy podpisać umowę z miastem, tak aby móc zacząć montować infrastrukturę _ - zapowiada poseł Platformy Obywatelskiej Jarosław Stolarczyk, który jest fundatorem organizacji pozarządowej Fundacja Doktor.net.

Zgodnie z założeniami projektu, w najbliższych tygodniach władze Łodzi mają umożliwić zainstalowanie na obiektach komunalnych nadajników wi-fi, a fundacja pokryje siecią bezpłatnego internetu najbardziej uczęszczane miejsca.

Jak wyjaśnia prezes fundacji Piotr Maślanko, przepustowość internetu sięgnie około 256 kb/s. _ - To prędkości, która umożliwi przeglądanie stron internetowych czy obsługę poczty elektronicznej. Blokujemy możliwość pobierania plików z serwerów peer to peer (np. torrenty, czyli system wymiany plików z internetu) _ - tłumaczy.

Dodał, że fundacja nie będzie zatrudniała techników i serwisantów sieci internetowej. _ Zlecamy to wszystko wyspecjalizowanym firmom. - Outsourcing jest coraz tańszy i pozwala na bieżąco korzystać z usług najbardziej doświadczonych firm. A jednocześnie jest najbardziej dla nas optymalny pod względem kosztów _ - podkreślił.

Projekt ma zostać finansowany przez firmy, które ze swoimi reklamami będą docierać do odbiorców bezpłatnego internetu. _ - Z uzyskanych środków planujemy m.in. doposażyć szpitale w sprzęt teleinformatyczny, telemedyczny, a także przeprowadzać szkolenia dla personelu medycznego z zakresu informatyki, czyli to, czego brakuje w polskich placówkach ochrony zdrowia _ - wyjaśnia Maślanko.

Według niego system zostanie tak skonstruowany, by użytkownik, który będzie chciał skorzystać z internetu, musiał zapoznać się z reklamą, przy której umieszczone zostanie hasło. Hasło pozwoli się zalogować do sieci.

_ _

Projekt może zostać rozszerzony na inne polskie miasta. - _ Na pewno będziemy chcieli podpisywać umowy również z innymi aglomeracjami. Do września planujemy ustawić 500 hotspotów, które będą stanowić połowę z założonego planu dla Łodzi. Nie wykluczam, że umowy z innymi miastami zawrzemy już wcześniej, ale chcemy, żeby sieć zaczęła działać w Łodzi tak, aby można było pokazać innym włodarzom miast, że taka droga to najlepsze rozwiązanie _ - powiedział Stolarczyk. Dodał, że rozmawiał już na ten temat m.in. z prezydentem Płocka. Fundacja zakłada, że w Płocku mogłoby powstać 100 hotspotów. Stolarczyk zapewnia, że autorzy projektu nie chcą konkurować z komercyjnymi dostawcami internetu.

Poseł poinformował, że rozmawiał już o swoim pomyśle z marszałkiem Sejmu Grzegorzem Schetyną. _ - Marszałek zaproponował, żebyśmy rozpoczęli projekt od Łodzi, a jeśli zakończy się sukcesem - rozszerzyli działalność. To naturalne - myślę, że jeśli nam się uda, zgłosi się do nas wiele innych aglomeracji _ - mówi.

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Anna Streżyńska powiedziała, że jeśli projekt się uda, warto go wprowadzić też w innych miastach. - _ To urzekający sposób na realizację dwóch dobrych celów - dofinansowania szpitali i poprawy dostępności do internetu bez naruszania konkurencji na rynku. 256 kb/s to bezpieczna prędkość, ale warto przeprowadzić analizę rynku i sprawdzić, czy 512 kb/s nie będzie akceptowalne z punktu widzenia uczciwej konkurencji. W miastach działają już znacznie szybsze komercyjne sieci i jeśli poziom nasycenia nimi jest odpowiedni, warto prędkość darmowej sieci podnieść _ - zaznaczyła.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/29/t39453.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/ngospodarka/ebiznes/artykul/firmy;nie;inwestuja;w;internet;na;wsi,2,0,832770.html) Firmy nie inwestują w internet na wsi MSWiA opublikowało dokument _ Europejska Agenda Cyfrowa w pracach i planach polskich instytucji rządowych _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/44/t86060.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/tansze;leki;dzieki;internetowi;i;promocjom,193,0,832193.html) Tańsze leki? Dzięki internetowi i promocjom Zamienniki oraz promocje w sieci pozwalają zaoszczędzić nawet 30 procent wydatków na medykamenty.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/113/t139633.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/bedzie;blokada;internetu;premier;prosi;o;pomoc,0,0,831744.html) Będzie blokada internetu? Premier prosi o pomoc Donald Tusk zwrócił się do blogerów o wsparcie w wypracowaniu sposobu blokowania szkodliwych treści.
Tagi: internet w polsce, internet, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, telekomunikacja, najważniejsze, gospodarka polska, e-biznes, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz