Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Siedem konsorcjów chce budować terminal gazowy

0
Podziel się:

Do końca grudnia będą złożone wstępne oferty. Umowa powinna być podpisana w przyszłym roku.

Siedem konsorcjów chce budować terminal gazowy
(akeg/CC/Flickr)

*Siedem konsorcjów, składających się w sumie z 24 firm, zgłosiło chęć udziału w przetargu na generalnego realizatora terminalu LNG w Świnoujściu - poinformowała spółka Polskie LNG. Wyłonione zostaną cztery konsorcja, które do końca grudnia złożą wstępne oferty. *

Zainteresowane konsorcja to: angielskie konsorcjum CB&I UK Limited; konsorcjum z udziałem m.in. włoskiego Saipem SpA i polskiego PBG; konsorcjum z udziałem m.in. włoskiego Tecnimont SpA i polskiego Polimex Mostostal S.A.; koreańskie konsorcjum z udziałem m.in. Daewoo Engeneering & Construction; konsorcjum polskiego Budimex Dromex S.A. oraz hiszpańskich spółek: Foster Wheeler Iberia S.A. oraz Felguera IHI S.A.; konsorcjum angielskiego Whessoe Oil & Gas, koreańskiego Samsung Engineering oraz polskiego PRI Pol-Aqua S.A.. Ostatnie konsorcjum to firmy: hiszpańska Tecnicas Reunidas S.A., niemiecka Dywidag International oraz Strabag Sp. z o.o. z Warszawy.

Polskie LNG ogłosiło przetarg na generalnego realizatora terminalu LNG w Świnoujściu 6 sierpnia. Aby móc przystąpić do przetargu, firmy musiały mieć środki finansowe lub zdolność kredytową na co najmniej 500 mln zł, ubezpieczenie OC na co najmniej 10 mln zł, a w każdym z ostatnich trzech lat osiągać przychody ze sprzedaży przynajmniej na poziomie 1,5 mld zł.

Oddanie terminala gazu skroplonego LNG w Świnoujściu jest planowane na koniec czerwca 2014 roku.
Poprzez nowy terminal ma być sprowadzane początkowo ok. 2,5 mld m sześc. gazu rocznie. Budową i eksploatacją gazoportu zajmuje się spółka celowa należącego do Skarbu Państwa Gaz-Systemu - Polskie LNG.

Inwestycja ma zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne kraju poprzez zapewnienie nowego kierunku dostaw gazu. Obecnie niemal cały gaz importowany do Polski pochodzi z Rosji.

Przetarg jest trzystopniowy; do 30 września mogły zgłaszać się firmy, które chcą wystartować w przetargu. - _ Z tych ofert wybierzemy cztery konsorcja, którym damy naszą dokumentację i zaprosimy do złożenia ofert, a następnie przeprowadzimy negocjacje. Zakładamy, że umowę z wybranym konsorcjum podpiszemy najpóźniej do 30 czerwca przyszłego roku _ - powiedział prezes Gaz-Systemu Jan Chadam.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)