Notowania

kryzys w grecji
03.09.2012 13:23

Sikorski: Powinniśmy pomóc Grecji w reformach

- Obecna sytuacja w Grecji przypomina sytuację w postkomunistycznych krajach Europy - mówi szef MSZ w wywiadzie dla Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

- _ W trudnych czasach trzeba najpierw odzyskać zaufanie. Podczas obecnego kryzysu tylko pozornie chodzi ** o pieniądze. Równie ważna jest wiarygodność _ - powiedział Radosław Sikorski w wywiadzie, który ukazał się w internetowym wydaniu konserwatywnej niemieckiej gazety Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ). **

Według Sikorskiego Europa potrzebuje przywództwa sprawowanego przez instytucje europejskie. Wskazał na swoją wcześniejszą propozycję połączenia stanowisk przewodniczącego Komisji Europejskiej, szefa Rady Europejskiej oraz szefa grupy krajów euro. Jak wyjaśnił, stworzenie takiego stanowiska jest możliwe bez zmian europejskich traktatów.

Dodał, że przyszły przywódca powinien być wybierany przez Parlament Europejski lub przez _ europejską publiczność _, co umocniłoby jego demokratyczne umocowanie. Takiej zmiany nie da się jednak przeprowadzić bez zwołania konwentu i zmiany traktatów - przyznał minister.

Na pytanie, czy Donald Tusk byłby właściwym kandydatem, Sikorski odparł: _ Nadawałby się doskonale na każde stanowisko, nie sądzę jednak, że jest tym zainteresowany _.

Szef MSZ opowiedział się ponownie za propozycją podejmowania w UE większością głosów decyzji w polityce zagranicznej i bezpieczeństwa. - _ Sytuacja, gdy z powodu prowincjonalnych zastrzeżeń niektórych krajów członkowskich UE nie może współpracować z NATO, jest nie do przyjęcia _ - wyjaśnił Sikorski. Jak podkreślił, współpraca NATO z UE blokowana jest przez dyskusje między Grecją a Turcją.

Mówiąc o dalszych reformach UE, Sikorski wskazał na możliwość utworzenia ponadnarodowych list wyborczych do Parlamentu Europejskiego. Zastrzegł, że chodzi mu o ograniczoną - _ powiedzmy do stu eurodeputowanych _ - liczbę kandydatów.

Pytany o plany Polski wobec wspólnej waluty euro, Sikorski powiedział, że nie można Polsce czynić zarzutu z tego, że nie wstępuje do strefy euro, ponieważ euroland tkwi w głębokim kryzysie. _ - Jesteśmy gotowi do przyłączenia się (do strefy euro), gdy ta rozwiąże swoje problemy i gdy będziemy mogli powiedzieć narodowi, że możemy bez narażania się na niebezpieczeństwo wstąpić _ - wyjaśnił szef MSZ, przypominając, że Polska zobowiązała się do wprowadzenia euro.

Sikorski zaapelował o powściągliwość w wypowiedziach o pogrążonej w kryzysie Grecji. _ - Powinniśmy pomóc greckim władzom w reformach _ - powiedział. Zauważył, że obecna sytuacja w Grecji przypomina sytuację w postkomunistycznych krajach Europy, gdzie istniał nadmiernie rozbudowany sektor publiczny, nadmiar przedsiębiorstw państwowych oraz niekonkurencyjna gospodarka. Przykłady Niemiec Wschodnich, Estonii, Słowacji czy Polski są budujące - powiedział Sikorski.

Czytaj więcej na podobne tematy w Money.pl
A tam kryzys. Premier nie traci optymizmu - _ Kryzys gospodarczy eurostrefy nie jest powodem, by tracić wiarę w UE _ - uważa premier Donald Tusk.
Tusk: Polska i Włochy mają podobne poglądy Co mamy wspólnego z jedną z bardziej pogrążonych w kryzysie gospodarek europejskich?
Polska dotrzyma słowa w sprawie Afganistanu Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zapewnia, że Polska pozostanie lojalnym członkiem NATO i nie wycofa swoich wojsk z Afganistanu przed 2014 rokiem.
Tagi: kryzys w grecji, sikorski, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz