Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Sikorski: przystąpienie do strefy euro wymaga zmiany konstytucji

Sikorski: przystąpienie do strefy euro wymaga zmiany konstytucji

Fot. PAP/Paweł Supernak

Szef MSZ Radosław Sikorski powiedział , że w politycznym interesie Polski jest przynależność do najściślejszego kręgu decyzyjnego UE, ale o terminie przyjęcia przez Polskę euro muszą zdecydować ministrowie finansów i gospodarki oraz NBP.

- Podawanie daty byłoby w tej chwili niecelowe - powiedział Sikorski dziennikarzom przed rozpoczęciem 49. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.

Wyjaśnił, że przystąpienie do strefy euro wymaga zmiany konstytucji, a obecnie zwolennicy wspólnej waluty nie mają wystarczającej liczby głosów. Nie spodziewam się, by opozycja zmieniła zdanie w tej sprawie - powiedział szef polskiej dyplomacji.

Kryzys w strefie euro oraz przyszłość UE to tematy pierwszego panelu podczas konferencji w stolicy Bawarii. W trzydniowym spotkaniu uczestniczy 90 delegacji z całego świata, w tym 70 ministrów obrony narodowej. W Monachium spodziewany jest też m.in. wiceprezydent USA Joe Biden.

- Jest w naszym politycznym interesie być w najściślejszym kręgu decyzyjnym integracji, ponadto jesteśmy do tego zobligowani traktatem akcesyjnym, natomiast kiedy to będzie korzystne gospodarczo i finansowo, muszą określić minister finansów, minister gospodarki i Narodowy Bank Polski - wyjaśnił Sikorski.

- Sytuacja w strefie euro się polepsza - ocenił szef MSZ, wskazując na spadek oprocentowania greckich obligacji. Podkreślił też, że bardzo umocniła się wiarygodność Polski.

Sikorski wskazał na znaczenie dla polskiej opinii publicznej doświadczeń sąsiadów z przystąpieniem do strefy euro: Słowacji, gdzie nie było inflacji związanej z przyjęciem wspólnej waluty i gdzie gospodarka rośnie, Estonii, która też ma wzrost gospodarczy oraz Łotwy, która ma przyjąć euro w przyszłym roku. - Myślę, że za parę lat, w przyszłej dekadzie wypełnimy kryteria i będziemy mieli bazę danych do podjęcia racjonalnej decyzji - zauważył.

Premier Donald Tusk poinformował wcześniej, że tematem najbliższego posiedzenia Rady Gabinetowej będą optymalne warunki wejścia Polski do strefy euro.

Czytaj więcej w Money.pl
Nowa konstytucja UE uspokoi światowe rynki
- Niepokój by się zmniejszył, gdyby zauważono, że UE, a szczególnie strefa euro, wykazują poważny zamiar stworzenia gospodarczej, fiskalnej i bankowej unii - twierdzą eksperci.
Lech Kaczyński łamał konstytucję? Riposta
Szef MSZ Radosław Sikorski odpowiada na zarzuty sformułowane przez "Gazetę Polską Codziennie".
Przystąpienie do strefy euro nie będzie łatwe
Minister finansów Jacek Rostowski powiedział, że Polska przystąpi do strefy euro wtedy, gdy będzie do tego naprawdę dobrze przygotowana.

 


konstytucja, sikorski, strefa euro
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Amenhotep
31.11.240.* 2013-02-13 17:53
Naginać konstytucję do swoich partykularnych potrzeb, skąd to znamy, np ustawy norymberskie.
kinga peisowska
5.185.26.* 2013-02-01 22:29
nikt zdrowy na umyśle nie wchodzi do szamba z wylewającą się zawartością.
1999
81.246.246.* 2013-02-01 21:22
Najpierw trzeba zresetowac system emerytalny.
Zobacz więcej komentarzy (13)