Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sikorski zachęca Chiny do współpracy z polską energetyką

0
Podziel się

- Zapowiedź chińskich inwestycji w wysokości 500 mln dolarów i wzrost wymiany handlowej do 100 mld dolarów w 2015 roku to widoma oznaka docenienia naszego regionu - stwierdził polski minister.

Sikorski zachęca Chiny do współpracy z polską energetyką
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bDAkoZYl

_ - Grupa Wyszehradzka ze względu na położenie geopolityczne i stabilną gospodarkę powinna być jednym z głównych partnerów Chin _ - powiedział dziś w Pekinie minister Sikorski. Zachęcał również chińskich partnerów do współpracy z Polską w dziedzinie energetyki.

- _ Zapowiedź chińskich inwestycji w wysokości 500 mln dolarów i wzrost wymiany handlowej do 100 mld dolarów w 2015 r., obiecane przez premiera Wen Jiabao, to widoma oznaka docenienia strategicznego położenia krajów Europy Środkowej i Wschodniej _ - stwierdził Sikorski w wystąpieniu programowym na seminarium poświęconym stosunkom Chiny - Grupa Wyszehradzka, zorganizowanym przez Chiński Instytut Stosunków Międzynarodowych i Polski Instytut Spraw Międzynarodowych.

Powiedział również, że rozwój demokratycznych instytucji samorządowych i system legislacyjny może być dobrym wzorcem dla krajów Wschodniej i Południowo-Wschodniej Azji, w której narastają konflikty polityczne.

bDAkoZYn

W części poświęconej gospodarce, Sikorski zachęcał inwestorów chińskich do współpracy przy wydobyciu gazu łupkowego, mówiąc, że _ polska energetyka, podobnie jak chińska, uzależniona jest od węgla. Gaz jest zarówno tańszy, jak i bardziej przyjazny środowisku, bowiem przy jego spalaniu powstaje o połowę mniej zanieczyszczeń. Oba kraje posiadają duże zasoby gazu łupkowego, a więc są bardzo zainteresowane jego eksploatacją _.

Sikorski dodał, że Polska uzależniona jest w dostawach gazu ziemnego od Rosji i za metr sześcienny płaci obecnie drożej niż odbiorcy w Europie Zachodniej i choćby z tego powodu polska gospodarka jest mniej konkurencyjna. W żywotnym interesie naszego kraju jest zatem szybki rozwój eksploatacji gazu łupkowego.

W seminarium energetycznym, w którym udział wzięły wszystkie liczące się w tej branży firmy polskie, obecni byli przedstawiciele wszystkich ważniejszych firm chińskich. Tak duże zainteresowanie i fakt, że każdą z firm reprezentuje prezes lub jego zastępca, świadczy o dużym zaangażowaniu strony chińskiej współpracą w tej dziedzinie - powiedział PAP rzecznik ambasady polskiej w Pekinie, Piotr Gilert.

Uczestnik seminarium, profesor AGH Stanisław Nagy stwierdził, że Chińczycy wykazali nadspodziewanie duże zainteresowanie polskimi problemami energetycznymi. Oba kraje mają wiele wspólnego - są uzależnione od węgla i znajdują się w podobnej fazie rozwoju tego sektora. Ożywione rozmowy kuluarowe i podjęcie partnerskich rozmów między poszczególnymi firmami obu stron świadczą o bardzo poważnym podejściu do współpracy.

bDAkoZYt

Wiceprezes Tauronu Krzysztof Zamasz bardzo pozytywnie ocenił pierwsze kontakty z partnerami chińskimi i stwierdził, że z pewnością jego firma nawiąże z nimi współpracę. _ Prowadzimy już rozmowy w sprawie budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Przychylność Chińczyków jest bardzo wyraźna. Zaoferowali oni nie tylko swoje usługi wykonawcze, ale również gotowi są uczestniczyć finansowo w tym przedsięwzięciu _ - dodał.

Naczelny inżynier największej chińskiej firmy zajmującej się budową i eksploatacją elektrowni jądrowych China National Nuclear Corporation - Lei Zengguang powiedział, że polskie plany ukończenia budowy elektrowni jądrowej do roku 2022 dają bardzo dobre perspektywy współpracy.

_ Mam wielką nadzieję na uczestniczenie w projekcie budowy pierwszej elektrowni atomowej w Polsce i przy sprzyjającej sytuacji bierzemy pod uwagę zaangażowanie kapitałowe w tym przedsięwzięciu. Mamy już dobre doświadczenia w realizacji podobnych projektów, a więc propozycja współpracy bardzo nas interesuje _ - powiedział Lei.

Dyrektor Departamentu Regulacji PGNiG Andrzej Janiszewski podkreślił, że rozmowy były bardzo owocne, bowiem po raz pierwszy polscy eksperci branży energetycznej mieli okazję poznać swoich partnerów chińskich, którzy w najważniejszych dla Polski sprawach mają duże doświadczenie i przygotowanie techniczne. PGNiG jest zainteresowane przede wszystkim chińskimi projektami budowy w Europie instalacji gazowych.

bDAkoZYu

Zdaniem Janiszewskiego, Chiny i Polska znajdują się na podobnym etapie rozwoju eksploatacji złóż gazu łupkowego. Chińczycy uruchomili już wprawdzie testową linię produkcji, ale nadal mają wiele problemów technicznych, bowiem transfer technologii amerykańskiej nie jest w całości możliwy ze względu na specyfikę złóż. Szansę na chińskie bezpośrednie inwestycje w Polsce mogą się pojawić po przejęciu przez chińską firmę CNOOC koncernu Nexen, który ma licencję na eksploatację gazu łupkowego w Polsce.

Bardzo ciekawą ofertę Chińczycy przedstawili również w zakresie energii odnawialnej, produkowanej przez ogniwa fotowoltaiczne. Dla Polski, zobowiązanej przez Unię Europejską do ograniczania spalania węgla i powiększania mocy czystej energii, jest to szczególnie interesująca propozycja - dodał Janiszewski.

Według rzecznika MSZ Marcina Bosackiego, Sikorski zapowiedział również powstanie komitetu strategicznego współpracy między Polską a Chinami, który będzie stałym organem koordynującym polityczne i gospodarcze kontakty obu krajów.

Czytaj więcej na ten temat w Money.pl
Szturmują Polskę. Przejmą wielkie firmy? Bank ocenia, że chińskie firmy mogą być też zainteresowane udziałem w prywatyzacji polskich przedsiębiorstw, w tym sektora petrochemicznego, energetycznego, maszynowego, farmaceutycznego.
Sikorski: To nie ma sobie równych w historii _ - Chiny mają powody, by szczycić się swoim wzrostem gospodarczym _- przekonywał szef polskiej dyplomacji.
Chiny otworzą rynek przez naciski UE? Aby utrzymać wzrost gospodarczy, Chiny powinny bardziej otworzyć swój rynek na zagranicznych inwestorów.
bDAkoZYv
bDAkoZYO
Źródło:
KOMENTARZE
(0)