Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

"Siła franka to problem także dla nas"

0
Podziel się:

Prezydent Szwajcarii Micheline Calmy-Rey podkreślała, że siła franka szwajcarskiego może powodować kłopoty nie tylko dla polskich
kredytobiorców.

"Siła franka to problem także dla nas"
(dirk.olbertz/CC/Flickr)

Prezydent Szwajcarii Micheline Calmy-Rey podkreślała, że siła franka szwajcarskiego może powodować kłopoty nie tylko dla polskich kredytobiorców, ale stanowi również pewien problem dla gospodarki szwajcarskiej i jej eksportu.

Dziś szwajcarski bank centralny pozostawił stopy procentowe bez zmian. Po ujawnieniu tej informacji oraz przy rosnących obawach o sytuację w Grecji, frank wyraźnie zdrożał wobec innych walut, rano kosztował około 3,29 zł. W ciągu dnia nawet 3,33 zł.

Calmy-Rey przyznała, że w ostatnim czasie szwajcarska waluta w stosunku do euro i dolara uległa _ daleko idącej aprecjacji _.

_ - Stwarza to oczywiście określone trudności, ale świadczy przede wszystkim o tym, że gospodarka szwajcarska miewa się dobrze, że kraj jest dobrze zarządzany _ - przekonywała prezydent. Jak dodała, wysoki kurs franka świadczy o tym, że _ w momentach trudnych _ dla globalnego rynku szwajcarska waluta staje się _ miejscem schronienia, do którego uciekają wszyscy _.

_ - Rozumiem, że siła franka szwajcarskiego może powodować kłopoty polskich kredytobiorców (...), ale stanowi to również problem i swoisty kłopot dla gospodarki szwajcarskiej _ - przyznała Calmy-Rey. W tym kontekście powiedziała o eksporcie szwajcarskim.

Prezydent mówiła, że _ sytuacja bywa trudna _, ale - jak dotąd - szwajcarski przemysł eksportowy wychodził obronną ręką z sytuacji wyższego kursu franka, a rząd podejmuje środki zaradcze, takie jak m.in. _ poszukiwanie coraz dalej idącej innowacyjności _.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/235/t134891.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/szwajcarzy;nie;zakreca;kurka;z;pomoca,163,0,852131.html) Szwajcarzy nie zakręcą kurka z pomocą Polska nadal będzie mogła korzystać z bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Szwajcarię 10 nowym państwom członkowskim Unii Europejskiej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/74/t21322.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/frank;szwajcarski;wciaz;drozeje;jest;najwyzej;w;historii,222,0,851934.html) Frank szwajcarski wciąż drożeje. Jest najwyżej w historii Paniczna wyprzedaż w USA oraz kłopoty Grecji sprawiają, że inwestorzy kupują bezpieczną walutę. Dziś doszły do tego słabsze od prognoz dane z rodzimej gospodarki.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)