Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Skandal spalinowy VW. Coraz wyższe koszty afery

7
Podziel się

Volkswagen zgodził się przeznaczyć w USA co najmniej 1,2 miliarda dolarów na pokrycie roszczeń właścicieli jego samochodów z 3-litrowymi silnikami dieslowskimi, objętych skandalem z oszukańczym zaniżaniem pomiaru emisji spalin.

Skandal spalinowy VW. Coraz wyższe koszty afery
(AP Photo/Michel Euler)
bEiWEWbV

Rachunek za aferę spalinową w górę. Volkswagen wyłoży kolejne pieniądze. Koncern zgodził się przeznaczyć w USA co najmniej 1,2 miliarda dolarów na pokrycie roszczeń właścicieli jego samochodów z 3-litrowymi silnikami dieslowskimi, objętych skandalem z oszukańczym zaniżaniem pomiaru emisji spalin. Na tym się jednak może nie skończyć.

Nie wyklucza się, że niemiecki koncern będzie musiał zapłacić jeszcze więcej - nawet 4 miliardy dolarów - jeśli nie zdoła zmodyfikować wielu z tych samochodów w sposób satysfakcjonujący właścicieli.

Rozwiązanie takie zgłoszono we wtorek w sądzie okręgowym w San Francisco. Obejmuje ono 78 tysięcy samochodów marki Audi, Volkswagen i Porsche z silnikami dieslowskimi o pojemności 3 litrów.

bEiWEWbX

Wcześniej Volkswagen zgodził się już przeznaczyć 15 miliardów dolarów na usunięcie skutków skandalu spalinowego w przypadku 500 tys. samochodów z silnikami dieslowskimi o pojemności 2 litrów.

Szef Volkswagen Group of America Hinrich J. Woebcken podkreślił, że oba te rozwiązania obejmują w USA wszystkich właścicieli pojazdów objętych skandalem. W przypadku pojazdów, których nie uda się zmodyfikować zgodnie z wytycznymi władz USA, właścicielom będzie oferowane ich odkupienie. Przewidziano też rekompensaty.

Propozycja dotycząca pojazdów z silnikami o pojemności 3 litrów musi dopiero zostać zaaprobowana przez sąd. Przewiduje się, że nastąpi to nie wcześniej niż w maju.

Ugoda Volkswagena z USA

Resort sprawiedliwości USA w styczniu zawarł z Volkswagenem ugodę, w ramach której niemiecki koncern zapłaci 4,3 mld dolarów tytułem sankcji karnych za fałszowanie pomiarów toksyczności spalin w samochodach z silnikami Diesla.

bEiWEWcd

Niemiecki koncern Bosch, który dostarczył Volkswagenowi technologię umożliwiającą fałszowanie wyników pomiarów spalin, poinformował w środę, że zapłaci 304 mln euro obywatelom USA poszkodowanym w wyniku skandalu. Ugodę zawarto w grudniu, a teraz ustalono wysokość odszkodowania.

Mimo skandalu, który poważnie nadszarpnął reputację Volkswagena, niemiecki koncern wyprzedził w zeszłym roku pod względem liczby sprzedanych samochodów Toyotę, która zajmowała dotąd pierwsze miejsce na liście gigantów przemysłu motoryzacyjnego. Volkswagen sprzedał w 2016 roku 10,3 miliona samochodów, a Toyota 10,2 miliona. Więcej czytaj TUTAJ.

Nie tylko VW zapłaci w USA odszkodowania za aferę spalinową

Niemiecki koncern Bosch zapłaci 304 mln euro obywatelom USA poszkodowanym w wyniku afery z manipulowaniem wynikami pomiarów emisji spalin. Więcej czytaj TUTAJ.

bEiWEWcy
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(7)
jan
4 lata temu
a w Polsce jest wszystko cacy. Bracia Niemcy maja gut samochody
rew
4 lata temu
oby niemiecka gospodarka upadła bardzo nisko aby niemcy zarli gruz z głodu
fred
4 lata temu
Jestem zadowolony,że w życiu nie kupiłem niemieckiej tandety,nigdy nie kupie tego obciachowego złomu
bEiWEWcz
ssss
4 lata temu
A w europie nie było afery spalinowej że nie ma odszkodowań.
fdfsf
4 lata temu
u USA ponosza kary a u nas guzik....