Notowania

vat
28.09.2018 06:26

Skarbówka coraz skuteczniej wykrywa wyłudzenia VAT. Wciąż jest jednak pole do popisu

Po raz pierwszy od kilku lat spada wartość wyłudzeń podatku. Skarbówka wykryła w ub.r. 250 tys. pustych faktur o wartości 57 mld zł. W 2016 r. było ich 420 tys., a ich wartość wyniosła 104 mld zł. Ale ekspertom nie wszystko się podoba.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Stanislaw Kowalczuk/East News)

Zdaniem resortu finansów poprawa nastąpiła dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego. Pomaga m.in. typowanie firm do kontroli przy użyciu zaawansowanych analiz i oceny ryzyka oraz szybkie wykreślanie przez skarbówkę podejrzanych przedsiębiorców z rejestru podatników. Spada liczba oszustw, rośnie wykrywalność – informuje "Rzeczpospolita", która dotarła do danych ministerstwa.

Eksperci nie patrzą na to tak entuzjastycznie.

Roman Namysłowski, partner w Crido Taxand, zwraca uwagę na niepokojący ponowny wzrost liczby i wartości pustych faktur w 2018 r., zwłaszcza w kontekście powszechnego użycia narzędzi informatycznych (od początku 2018 r. już wszyscy przedsiębiorcy mają obowiązek składania ewidencji VATw formie Jednolitego Pliku Kontrolnego).

W pierwszym półroczu tego roku wykryto 150 tys. takich dokumentów o wartości 40 mld zł. Jeśli tendencja się utrzyma, do końca roku będzie to 80 mld zł.

Rząd uszczelnia VAT, a przymyka oko na co innego. "Cała Polska wschodnia pali i pije bez akcyzy"

– Tak, jakby przestępcy nie za bardzo przejęli się nowymi instrumentami fiskusa – mówi Namysłowski.

Mniej sceptycyzmu wyraża inny przywołany przez "Rz" ekspert, Jerzy Martini, partner w kancelarii Martini i Wspólnicy. Zwraca uwagę, że nie wiadomo, ile z tych pustych faktur wystawili oszuści, a ile uczciwi przedsiębiorcy, którzy padli ich ofiarą.

- Skarbówka nawet nie stara się tego odróżnić – mówi.

Przepisy są skonstruowane w ten sposób, że jeśli w łańcuchu dostaw jeden podmiot nie zapłacił podatku i zniknął, fiskus często kwestionuje transakcje jego kontrahentów. Wystawione przez nich faktury traktuje jako puste i zakazuje odliczenia VAT.

Aby jeszcze bardziej uszczelnić system, należy rozbudować JPK w lepsze mechanizmy automatycznie wychwytujące nieprawidłowości, dodaje Marcin Sidelnik, partner w PwC.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: vat, jpk, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-09-2018

XyzKupujesz towar od firmy. Sprawdziłeś po NIPie, że przedsiębiorstwo istnieje i jest czynnym podatnikiem VAT. Po pół roku okazuje się, że to była firma … Czytaj całość

28-09-2018

cesio"Rząd uszczelnia VAT, a przymyka oko na co innego. "Cała Polska wschodnia pali i pije bez akcyzy"" bo tam jest główny elektorat. Podobnie jak … Czytaj całość

28-09-2018

sklavePrawo podatkowe powinno być proste i zrozumiałe dla wszystkich. Zlikwidowanie zwrotu podatku VAT, to będzie największy sukces Morawieckiego! Tylko czy … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (16)