Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Skarbówka prześwietla podatników wykazujących straty. Tropi agresywną optymalizację

184
Podziel się:

Wykazane straty wcale nie muszą świadczyć o próbach ucieczki od podatku.

55,4 mld zł złotych straty wykazały firmy w 2016 roku. Ruszyły kontrole skarbowe.
55,4 mld zł złotych straty wykazały firmy w 2016 roku. Ruszyły kontrole skarbowe. (Damian Rucinski/REPORTER)

Kontrole już się zaczęły. Przedsiębiorcy skarżą się, że kontrolerzy nie zwracają uwagi na specyfikę ich branż.

55,4 mld zł złotych straty wykazały firmy w 2016 roku – pisze "Rzeczpospolita”. Rok wcześniej były sporo niższe bowiem wyniosły 40,8 mld zł. Skarbówka postanawiała ruszyć w teren, by sprawdzić podatników, którzy wykazali zwiększone straty w ostatnich latach.

Zarówno fiskus, jak i doradcy podatkowi obsługujący biznes przyznali, że takie kontrole się już zaczęły. Urzędnicy ewidentnie rozpoczęli polowanie, co potwierdzają rozmówcy ”Rz”.

– Niestety, w praktyce widać, że kontrolerzy nie przyglądają się specyfice działalności podatnika, ale przychodzą po pieniądze. Nierzadko widać, że z góry stawiana jest teza, że kontrolowany podmiot próbuje uciec od płacenia podatku – mówi na łamach dziennika Katarzyna Knapik, doradca podatkowy, partner w krakowskiej kancelarii Taxpoint.

Okazuje się, że sporo strat wykazali operatorzy telekomunikacyjni. Jak wylicza ”Rz”, T-Mobile Polska wykazała je na kwotę 3,2 mld zł, Orange Polska na 689 mln zł, a Polkomtel na 808 mln zł.

Istotne straty generowały również spółki górnicze, jak choćby Katowicki Holding Węglowy zanotował 576 mln zł strat, a Polska Grupa Górnicza – aż 1,7 mld zł.

Jak tłumaczy Rz, ci pierwsi ponieśli koszty za licencje na LTE i inwestycje w infrastrukturę telekomunikacyjną, drugich pochłonęły koszty restrukturyzacji.

Zobacz także: Obligacje korporacyjne to nie to samo co skarbowe. Klienci dają się naciągać:

Jak podkreślają eksperci pytani przez dziennik, wykazane straty wcale więc nie muszą świadczyć o próbach ucieczki od podatku i agresywnej optymalizacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

podatki
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(184)
Jaro
4 lata temu
Będę optymalizował zgodnie z prawem i IS może sobie kontrolować ile chce.
akm
4 lata temu
Kontrole kosztują, więc muszą przynosić zyski.
Ewa
4 lata temu
Szukają pieniędzy nawet u podatników z obrotami rocznymi na poziomie 20-30 tys. Zł i stratą poniżej 1 tys. Zł. Ot państwo moje. Zamknęłam działalność i poszkam na państwową posadę.
Europejczyk
4 lata temu
Ciekawe czy w germanii mają straty takie timobajle orendźe a to ciekawe źe niemiecka dokładnośc ma takie straty ?????? Hahaha
Precz z U-Bec...
4 lata temu
Proponuje Olsztyńskie obozy Pracy dla niewolników niepełnosprawnych. Ci Komendanci i ich żołnierze , nie dosyć ze okradają skarb Polskiego Państwa ,P.F.R.O.N. i niepełnosprawnych Niewolników.
...
Następna strona