Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Limity składek ZUS bez zmian, ale tylko w 2018 r. Sejm przyjął ustawę

Limity składek ZUS bez zmian, ale tylko w 2018 r. Sejm przyjął ustawę

Mateusz Morawiecki, zanim został premierem, mówił, że w ustawie nie chodzi o pieniądze, lecz o "budowanie systemu solidarnościowego" Fot. AFP/EAST NEWS
Mateusz Morawiecki, zanim został premierem, mówił, że w ustawie nie chodzi o pieniądze, lecz o "budowanie systemu solidarnościowego"

Rok oddechu dla najlepiej zarabiających. Sejm przyjął senackie poprawki, dzięki czemu zniesienie limitu, powyżej którego przestają płacić składki na ZUS, zacznie obowiązywać dopiero w 2019 roku.

 

Zmasowana krytyka rządowego pomysłu zniesienia limitu składek ZUS po przekroczeniu 30-krotności przeciętnej pensji przyniosła skutek. Zmiana, która de facto wprowadza trzeci próg podatkowy, została odroczona o rok - jednogłośnie zadecydowali w piątek posłowie.

Mały ZUS dla najmniejszych firm w 2019 roku. Pomysł nie trafił do kosza


Jak pisaliśmy w money.pl, rząd chciał pierwotnie, by już od stycznia 2018 r. po przekroczeniu dochodu ok. 128 tys. zł brutto, za każdą dodatkową zarobioną złotówkę trzeba było płacić według efektywnej stawki 40,8 proc. Dla 350 tysięcy najlepiej zarabiających oznacza to nawet kilka tysięcy złotych mniejszy przelew na konto co miesiąc.

Przeciw zmianom protestowali nie tylko przedsiębiorcy, którzy alarmowali o olbrzymich kosztach, które będą musieli ponieść, lecz nawet NSZZ "Solidarność".

Ustawa, która ma przynieść państwu 5,4 mld zł rocznie, dotyczy ok. 350 tysięcy osób, czyli 2 proc. zatrudnionych. Od 2019 roku wszyscy ubezpieczeni będą płacili takie same składki na ZUS - niezależnie od tego, ile zarabiają. Składka na ubezpieczenie emerytalne i rentowe będzie odprowadzana - tak jak w przypadku składek chorobowych i wypadkowych - od całości przychodu.

Czytaj także
Polecane galerie
Wiki
2017-12-17 19:00
Ufff, to jednak wymienię BMW na nowe z pełnym wyposażeniem, bo myślałem że będzie tylko wersja podstawowa. Pan Morawiecki dba o biednych Polaków, dziękujemy
wasz odmieniec
2017-12-17 18:05
Co Wy Polacy o ZUS wiecie? Nikt z nas nie pracuje na swoje czy czyjeś dziecko, jak wystarcza tylko na siebie zapracować. Za trudna matematyka?
O to dowód Polaku że sam kradniesz a wydaje się tobie ze jeszcze dzieciom pomagasz! Gdybyś ty Polaku zapracował tylko na siebie to dziecko twoje by pomocy nie potrzebowało bo ono też jest Polakiem!
Rys
2017-12-17 17:11
Jednogłosnie !!!! Dlatego zgodnie wszyscy bo ( mało dzinnikarze o tym piszą) jednoczesnie zwiekszyłyby sie emerytury dla lepiej zarabiajacych. Dzis maksymalnie mozna otrzymac bez wzgledu jak duzy jest kapitał poczatkowy 4.6 tys zł brutto a po wejsciu ustawy tyle ile bedzie wyliczone . czyli np 6, 7 tys . zadbali aby dorze zarabiajacy za duzo potem nie odbierał ze swoich składek.
Pokaż wszystkie komentarze (126)