Notowania

Limity składek ZUS bez zmian, ale tylko w 2018 r. Sejm przyjął ustawę

Rok oddechu dla najlepiej zarabiających. Sejm przyjął senackie poprawki, dzięki czemu zniesienie limitu, powyżej którego przestają płacić składki na ZUS, zacznie obowiązywać dopiero w 2019 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AFP/EAST NEWS)
Mateusz Morawiecki, zanim został premierem, mówił, że w ustawie nie chodzi o pieniądze, lecz o "budowanie systemu solidarnościowego"

Zmasowana krytyka rządowego pomysłu zniesienia limitu składek ZUS po przekroczeniu 30-krotności przeciętnej pensji przyniosła skutek. Zmiana, która de facto wprowadza trzeci próg podatkowy, została odroczona o rok - jednogłośnie zadecydowali w piątek posłowie.

Mały ZUS dla najmniejszych firm w 2019 roku. Pomysł nie trafił do kosza

Jak pisaliśmy w money.pl, rząd chciał pierwotnie, by już od stycznia 2018 r. po przekroczeniu dochodu ok. 128 tys. zł brutto, za każdą dodatkową zarobioną złotówkę trzeba było płacić według efektywnej stawki 40,8 proc. Dla 350 tysięcy najlepiej zarabiających oznacza to nawet kilka tysięcy złotych mniejszy przelew na konto co miesiąc.

Przeciw zmianom protestowali nie tylko przedsiębiorcy, którzy alarmowali o olbrzymich kosztach, które będą musieli ponieść, lecz nawet NSZZ "Solidarność".

Ustawa, która ma przynieść państwu 5,4 mld zł rocznie, dotyczy ok. 350 tysięcy osób, czyli 2 proc. zatrudnionych. Od 2019 roku wszyscy ubezpieczeni będą płacili takie same składki na ZUS - niezależnie od tego, ile zarabiają. Składka na ubezpieczenie emerytalne i rentowe będzie odprowadzana - tak jak w przypadku składek chorobowych i wypadkowych - od całości przychodu.

Tagi: 30-krotność zus, wiadomości, gospodarka, porady, podatki, najważniejsze, gospodarka polska, msp
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-12-2017

RazekPrzecież 128 000 brutto dla programisty to jest pikuś. 10 k brutto miesięcznie plus kilka zleceń i jesteś w zadku. CO ZA BEZSENS. Karanie człowieka za … Czytaj całość

15-12-2017

HihiCzyli oligarcha burżuj i bogacz dalej nic nie będzie płacił bo po co skoro biedak Polak płaci

15-12-2017

MarekDroga patologio co się tak cieszysz że "dowalą bogatym", pamiętaj! Dzięki temu myśleniu nigdy nie będziesz bogata bo jak tylko się czegoś … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (127)